Felismered őket? 14 nagyon korai jel, amik terhességre utalnak
Türelmetlen típus vagy, és nem bírod kivárni, hogy megjön vagy talán mégsem? A következő elég korai jelek már az esedékes menstruációd előtti héten jelentkezhetnek, így ha többet is tapasztalsz belőlük, ideje beszerezni egy tesztet!
1. Érzékeny mellek
A terhesség már nagyon korai szakaszában a megnövekedett ösztrogén és progeszterontermelődés miatt a mellmirigyek növekedésnek indulnak. Ez a megemelkedett hormonszint az oka annak, hogy a mellek sokkal érzékenyebbek, netán még fájnak is, és érezhetően jobban, mint általában a PMS alatt.
2. Görcsök és hátfájás
Sok nő azt hiszi, hogy ez a két jel csak a menzesz közeledtét jelzi, pedig a terhesség jelei is lehetnek, amiket a hormonális változások és a méh növekedése okoznak. A beágyazódás után ugyanis a méhnek folyamatosan növekednie kell, hogy felkészüljön a következő hónapokra.
3. Pecsételő vérzés
Ha úgy veszed észre, hogy a menzeszed sokkal rövidebb és nagyon más, mint addig, az is utalhat terhességre. Amikor a petesejt a megtermékenyülés után 6-12 nappal beágyazódik, okozhat vérzést is. Ez elvileg ártalmatlan, de ha úgy érzed, várandós vagy, érdemes ezt is elmondani majd a nőgyógyászodnak. Az első trimeszterben ezen kívül a vetélés, a méhen kívüli terhesség és fertőzések okozhatnak vérzést, ezekkel viszont már komolyan foglalkozni kell.
4. Fáradtság
Az első hetekben a test 24 órában dolgozik azon, hogy minden rendben menjen a szervezetben – a sok munka miatt egyértelmű, hogy te is fáradtabb vagy. A fogantatás utáni extra progeszterontermelődés emeli a testhőmérsékletet, ettől érezheted, hogy csökken az energiaszinted. Ráadásul a szív is gyorsabban dolgozik, hogy több oxigén jusson a méhbe. A megoldás? Terhességi vitaminok, egészséges táplálkozás, sok folyadék, és pihenj, amikor csak tudsz!
5. Változik a mellbimbó színe
Méghozzá sötétedik, de ezt a világosabb bőrűeknek könnyebb észrevenniük. Az ok az, hogy a hormonok befolyásolják a mellbimbó színekért felelős sejtjeit is.
6. Hányinger
Ez valószínűleg a legjellegzetesebb jel: már a beágyazódás után két héttel jelentkezhet, és nagyon változó, mikor múlik el. Van, akinél pár nap vagy pár hét alatt, de sok nő szinte 40 hétig rosszul van. Erre persze vannak népi gyógymódok, és fontos az is, hogy lehetőleg sose legyen üres a pocakod. És persze éld túl!
7. Puffadás
Nehezen tudod behúzni a farmerod zipzárját? A növekvő progeszteronszint lassítja az emésztést, ezáltal érzed a puffadást. A menstruáció indulásakor ez elmúlik, a babavárásnál viszont egy ideig kitart a dolog…
8. Gyakran kell a mosdóba menned
A legtöbb esetben a gyakori vizelési inger akkor kezdődik, amikor a baba már olyan nagy, hogy nyomja a hugyhólyagot, de ez is egyéni dolog: sokaknál már a babavárás legelején is megnövekedik a mosdóba járások száma. A méh növekedése nemcsak nyomást gyakorol a húgyhólyagra, hanem a vesékben extra véráramlást is okoz, ami miatt több vizelet termelődik.
9. Éhségrohamok
Simán lehet, hogy csak az tűnik fel, hogy hirtelen mindenféle gyorsan emészthető szénhidrát után vágyakozol, de iszonyatosan. Az ok a csökkent energiaszint, amit a tested mielőbb helyre akar állítani.
10. Fejfájás
A növekvő vérmennyiség sok nőnél enyhe fejfájást okozhat a terhesség korai szakaszában. De ezen kívül ezt okozhatja még a vérszegénység illetve a túl kevés folyadékbevitel is, ha pedig ezek fennállnak, érdemes mihamarabb orvosolni a dolgot. A hormonok ingadozásának csökkenésével viszont a fejfájás is enyhülni fog!
11. Székrekedés
A puffadás mellett a székrekedésért is a hormonok felelősek: az emésztőrendszer lelassul, és az étel nem megy olyan gyorsan keresztül rajta. Viszont a terhesség előre haladtával ez a kellemetlen tünet nem múlik el, sőt, fokozódni fog. Amit tehetsz: rostban, vitaminban gazdag étkezés, bőséges folyadékbevitel és mozgás.
12. Hullámzó kedélyállapot
Nem csoda, ha a fenti kellemetlen tünetektől nem vagy csúcsformában, és ehhez hozzájön még a hormonok játéka: a kedélyállapot gyors megváltozása. Ez már a terhesség elejétől is észlelhető, nem csak számodra, de a körülötted élők számára is…
13. Magasabb testhőmérséklet
Peteéréskor a nőknek magasabb az ébredési hőmérséklete, mint általában – ennek oka a progeszteronszint emelkedése. Ha babát vársz, akkor viszont a menzesz közeledtével nem csökken ez a magasabb hőmérséklet.
14. Orrproblémák
Az orrvérzés, az orrdugulás abszolút a terhesség jelei közé tartoznak, amiket a megnövekedett vérmennyiség és a hormonok megváltozása okoznak. Különösen az ösztrogén a felelős az erek kitágulásáért, ami hozzájárul az orr nyálkahártyájának duzzadásához. Bár a kellemetlenségek a terhesség után szűnnek csak meg, egy tengeri sós spray-vel ezek enyhíthetők!
Barbara, 2019. október 08.