Engedd közel magadhoz a babádat Néhány gondolat a babahordozásról
A babahordozás nem új keletű dolog. Őseink évszázadokon keresztül hordozták a család legkisebb tagjait karjukban, hátukon vagy mellkasukon, csak az utóbbi évtizedekben lett divat a babakocsi. Pedig jó lenne visszatérni ehhez a természetes, egészséges kapcsolatépítő módszerhez. Most ebben próbálunk meg segíteni; miért és hogyan hordozzuk a kicsit?
Praktikusság
A babahordozás legnyilvánvalóbb előnye az, hogy miközben mindkét kezed szabadon marad, gyakorlatilag szinte bármit csinálhatsz, és mégis tökéletes biztonságban tudhatod szemed fényét. Biztos Te is tapasztaltad már, milyen nehéz főzni, mosogatni, porszívózni, vagy akár csak egy jóízűt telefonálni, miközben a fél szemed, a letett gyereken kell, tartsd – mit nehéz; szinte majdnem hogy lehetetlenség! Ráadásul babakocsival bonyolultabb közlekedni; sétálni egyet a közeli erdőben, vagy felmenni a lépcsőn. A megfelelő babahordozóval nem teherré válik a bébi, hanem pont hogy nagy teher kerül le a válladról!
Babaszemszögből
Ha testközelben tartod a picit, sokkal hamarabb észreveszed, ha megéhezik („érdeklődik a cici iránt”), így megetetheted az előtt, hogy sírásba kezdene. Ez a fajta éberség megerősíti a szülői öntudatot, magabiztosságot ad (úgy érzem, hogy jó anya vagyok) és persze a baba-mama kapcsolatot is szorosabbá teszi. Kutatások szerint azok a babák, akik az anyai közelség e típusát élvezhetik – nem csak a fent említett gyors reakció miatt – 43%-kal kevesebbet sírnak.
A helyesen tartott (hordozott) babák esetében rendkívül alacsony a gerincet vagy a fejtartást érintő deformitások kialakulása, a testtartásért felelős izmok sokkal gyorsabban fejlődnek, és a saját élettani funkcióikat is jobban tudják szabályozni – úgy, mint a légzés, szívverés, testhő -, ezt is „eltanulják”, csak épp nem tudatosan, Édesanyjuktól.
Hogyan és milyen eszközzel?
A babahordozás is azon dolgok közé tartozik, amik látszólag nagyon könnyűnek tűnnek, ám fontos, hogy elsajátítsd a megfelelő technikát. Ha ez megvan, már csak egy kis gyakorlás, és valóban teljesen természetessé válik majd.
Választhatsz rugalmas vagy szövet babahordozó kendőt erre a célra, amit a válladon kell keresztül vezetni és a segítségével a terhelés a teljes törzseden eloszlik. Ezt a módszert inkább az egészen pici és könnyű babáknál javasoljuk, nagyobbacskáknál már inkább a csatos hordozót. Ez utóbbit elől; a mellkasodon, vagy a hátadon is tudod viselni – attól függ, mit szeretnél, hogy lásson a baba, illetve milyen tevékenységet végzel közben Te. Az úgynevezett kengurut a kezdetektől egészen a 10-13 kilós súly elérésig használhatod, strapabíróbb, masszívabb, mint a kendő, ráadásul párnázott és állítható a pánt része.
Amire mindenképp figyelj az az, hogy:
- mindig szabadok legyenek a kicsi légútjai, ne takarja az arcát anyag;
- mindig függőleges helyzetben lógjon a baba és ne görnyedjen (a könyöke ne lógjon a térde alá);
- időről időre ellenőrizd a hordozót használat előtt (például nem lazult-e meg a varrás, vagy reped-et el a csat);
- a lábai ne lógjanak mindenféle támasz nélkül a levegőben, mert az a csipő fejlődési rendellenességéhez vezethet (lásd az alábbi képen):
Helyes tartás
Helytelen tartás
Ha pedig Te és a baba annyira megszerettétek a hordozás, hogy mindenhova így közlekedtek, próbáld ki az erre épülő mozgásformát; a maminbabát!
Plézer Panna, 2017. március 23.