Valóban hizlal a B-vitamin? A szülésznő elmondja
Érdekes kérdés, hogy gondot okozhat-e az, ha valaki étrendkiegészítőt, vitaminkészítményt szed, pontosabban ráerősíthet általa a hízásra? A válasz összetett.
Ebben Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
B-vitamin vagy B-vitaminok?
A B-vel jelzett vitaminok nem egyetlen anyagot, hanem egy csoportot jelölnek. Ide tartozik a B1-vitamintól (tiamin) elkezdve a B6-vitaminon keresztül, egészen B12-vitaminig sok anyag. Kevesebben tudják, de még a folsav, vagyis a B9-vitamin is ennek a családnak a tagja.
A B-vitaminok nélkülözhetetlenek a szervezet számára, hatásuk igen sokrétű. Ebbe beletartozik az agyműködés serkentése, de a bél egyensúlyának megtartása is. Többek közt hatással vannak a hormontermelésre, a bőr állapotára és még egy sor másik dologra. Egyik legsimertebb képviselőjük, a folsav például elengedhetetlen a velőcsőzáródási rendellenességek kiküszöbölésében a terhesség során!
Hizlal?
A B-vitaminok, pontosabban a vitaminkészítmények önmagukban nem hizlalnak, mivel nincsen energiatartalmuk, vagy csak nagyon minimális. A hízással kapcsolatosan azonban mégis felmerülnek a B-vitaminok, ami annak a tulajdonságuknak köszönhető, hogy növelik az étvágyat. A többlet B-vitamin bevitel növeli az energiaszintet, ezzel pedig két utat nyit meg a szervezet előtt: vagy felhasználjuk az energiát (mozgunk), vagy elraktározzuk. Ez utóbbi jelenti a gondot, vagyis tulajdonképpen a hízás a nem megfelelő életmód következtében jelentkezik.
Fontos megjegyezni, hogy a B-vitamint tartalmazó készítmények esetében figyelni kell azok mennyiségére, illetve arra is, hogy adott élethelyzetben valóban szükséges-e a pótlás. Egy egyszerű példán keresztül: a terhesség során a B-vitaminok kiemelten fontosak, vagyis pótlásukat is javasolják, már a WHO-is. Ugyanakkor a terhesség harmadik trimeszterére már nincsen szükség minden típusra, ezzel pedig az étvágy növekedése elkerülhető egy olyan időszakban, amikor a szervezet alapvetően hízást produkál. Azzal, hogy a megfelelő mennyiséget és a megfelelő időben adagoljuk (vagyis a trimeszterek igényeit szem előtt tartó tagolású készítményt választunk), elkerülhetjük a felesleges többlet hízást, amit a szülés után leadni elképesztően nehéz feladat – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
Hatékonyaság és felszívódás
Ahhoz, hogy a bevitt anyagok a lehető legjobban hasznosuljanak több dologra is érdemes figyelni. Egyrészt, a szerves kötésű anyagok hasznosulása akár 80%-kal jobb a szervetlen társaiknál, másrészt az egyes anyagok segítik mások hasznosulását.
Ez a B-vitaminok esetében is igaz, ráadásul egy nagyon összetartó “csapatról” van szó, mivel az egyes B-vitaminok más B-vitaminok társaságában hasznosulnak jobban, illetve a magnézium jelenléte is hatékony segítséget jelent. Vagyis érdemes olyan készítményt választani a vitaminpótlásra, mely a lehető legtöbb anyagot szerves formában tartalmazza (jellemzően -citrátok és -glükonátok), illetve megfelelően komplex, azaz sok összetevős.
Babanet, 2025. január 02.