Áthágjuk a szakadékot a mítoszok és a tények közt
Kate Rae 2018. május 1-jén még azt mondta: "Az anyukám 39 évesen szült meg, szóval bőven van időm."
Minden, ami mítosz
"A legveszélyesebb mítosz az, hogy a nők azt hiszik, 40-ig van idejük." - mondja Paul Claman, ottawai szülész-nőgyógyász. "Valójában a termékenységed 27 vagy 28 éves korodban kezd meredeken csökkenni, és 35 éves korodra már bizonytalan." Az Amerikai Reprodukciós Orvosi Társaság szerint 40 éves korig egy nő esélye arra, hogy teherbe essen, ciklusonként kevesebb mint öt százalék. Számos tényező - többek között az alkohol-, koffein- és nikotinfogyasztás, valamint az olyan betegségek, mint például az endometriózis és a policisztás petefészek szindróma - befolyásolják a termékenységet, ezért ne az alapján hozzunk döntéseket az életútunk során, hogy a nagytestvérek mikor fogantak. Ha tudni szeretnéd, hogyan áll a termékenységed, beszélj az orvosoddal, ne az anyukáddal.
"A menstruációm elég rendszeres. Minden rendben lesz!"- ismét egy olyan mítosz, amit le kell tisztázni.
Egy átlagos ciklus 28 napos (plusz-mínusz egy-két nap mindkét oldalon). Ha ez minden hónapban merőben más, az azt jelentheti, hogy nehezen fogsz tudni teherbe esni. A menstruáció állapota azt is jelezheti, hogy mi a helyzet. "Ha nagyon gyenge, akkor lehet, hogy ösztrogénhiányod van" - mondja Pamela Frank, torontói természetgyógyász orvos. "Ha nagyon erős, akkor lehet, hogy nincs elég progeszteron az ösztrogén ellensúlyozására." A nagyon fájdalmas menstruáció pedig az endometriózis jele lehet, ami megnehezítheti a fogamzást. Ha a menstruációja nem úgy megy, mint az óramű, beszéljen orvosával, mielőtt megpróbálna teherbe esni, hogy segítsen nyomon követni a ciklusát.
A D-vitamin hiánya befolyásolhatja a termékenységet.
Ez tény felesleges más hiedelmekbe kapaszkodnunk. "Melyik kanadai nem szenved D-vitamin hiányban?" - kérdezi Claman a beszélgetés alanya. "A többségünk hiányos." - fűzte tovább gondolatát. Bár a kanadai Egészségügyi Minisztérium azt ajánlja, hogy a felnőttek naponta 600 nemzetközi egységet (NE) kapjanak, Ön beszélhet egészségügyi szolgáltatójával arról, hogy Önnek (és partnerének) mennyit kellene szednie. (Léteznek egyszerű vérvizsgálatok, amelyekből kiderül, hogy milyen a jelenlegi szintje.)
Az orgazmus segít felszívni a spermiumokat egy olyan tévhit, amit már el kell engednünk a 21. században.
Persze, az orgazmus jó érzés, ennek ellenére az orvostudomány alátámasztja, hogy nem befolyásolja a fogamzási esélyeket. Az elméletet, miszerint az orgazmus segít felszippantani a spermiumokat az összehúzódó méhbe, cáfolták azok a tanulmányok, amelyek szerint nincs összefüggés az orgazmus és a fogamzás között. Az igazság az, hogy a spermiumok akár napokig is élhetnek a nemi szervben, akár van orgazmus, akár nincs.
Csak minden nap kellene szexelni – ez az a kijelentés, amivel tovább fűzzük a mítoszok láncolatát.
Ha úgy kezeled, mint egy katonai küldetést, az mindkettőtök számára indokolatlan stresszt eredményez és erre senkinek sincs szüksége. Az ovuláció nagyjából 14 nappal a következő menstruáció kezdete előtt következik be, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki ebből a termékeny ablakból. Ennek kapcsán az a legbeváltabb módszer, ha a párok a következő menstruáció előtt 18 nappal kezdődően két-három naponta szexelnek.
Csak akkor szexeljen, amikor a 14. napon ovulál. – Nem, nem és nem.
Korainak lenni mindig jó - különösen, ha teherbe akarsz esni. Kezdj el szexelni néhány nappal az ovuláció előtt (11. nap). A spermiumok elég türelmesek és elszántak, és a győztes hímivarsejt közel 72 órán át lóg a méhnyakban, hogy készen álljon a leereszkedő petesejtre. Ha megvárod, amíg az alaphőmérsékleted megemelkedik, akkor már peteérésed lesz, és lehet, hogy lekésted az ablakot - egy petesejt csak 12-24 órát él a felszabadulást követően. Ezzel a kalkulátorral megtudhatod, mikor van peteérése.
Az ovulációs készletekkel könnyen megtudhatja, hogy mikor kezdjen el próbálkozni. – Jó volna. de ez nem ilyen egyszerű.
Igen, segíthetnek nyomon követni a ciklusodat, mivel teszteled a szervezet luteinizáló hormon termelését, amely megelőzi az ovulációt, de van egy kikötés: "Meg tudják mondani, hogy mikor kellene ovulálnia, de azt nem, hogy valóban megtörténik-e az ovuláció" - mondja Frank a témához köthetően.
Ahhoz, hogy fiú foganjon, közvetlenül az ovuláció előtt szexeljen. Lányt szeretnél? Pár nappal előtte tegye meg. – Közel sem ilyen egyszerű.
"Nos, ez félig igaz" - mondja Al Yuzpe, szülész-nőgyógyász és a vancouveri Olive Fertility Centre társalapítója. "Mindig van egy 50/50 esélyed, de nincs természetes módja annak, hogy meghatározd a baba nemét.” A természet azért építette be a hamisíthatatlan esélyeket - mutat rá -, hogy biztosítsa, hogy a népességünk eléggé egyenletesen oszlik meg.
Egyél magas zsírtartalmú tejtermékeket – részben tartalmaz igazságot.
A magas zsírtartalmú tejtermékeket csodababa-csinálóként emlegetik ugyan, körülbelül azóta. hogy 2007-ben a kutatók kapcsolatot találtak az alacsony zsírtartalmú tejtermékek étrendje és a peteérés hiánya miatti meddőség megnövekedett kockázata között. A valóság azonban az, hogy egyszerűen csak jól táplálkozási szokást kell kialakítani. A szénhidrátok és a cukrok károsak lehetnek a fogamzás szempontjából, mert magasabb inzulinszintet igényelnek, ami megzavarhatja a hormonháztartás egyensúlyát. Ragaszkodni kell az egészséges, teljes értékű élelmiszerekhez, mint például a bio gyümölcsök és zöldségek, sovány fehérjék, egészséges zsírok, hüvelyesek, diófélék és magvak. Azonban kerülni kell a peszticideket, gyomirtókat és az olyan vegyi anyagokat, mint a BPA, amelyek hormonális zavarokat okoznak.
A partnerének is fel kell készülnie a babakészítésre – hiszen az egymásra hangolódás fontos.
Mindamellett ugyanúgy fontos, hogy a partnerednek is gondoskodnia kell arról, hogy tele legyen D-vitaminnal, szükséges folsavat szednie, hogy megelőzze az idegcsőhibákat. Ez a folsav bevitel csupán napi egy milligramm aktív folsavat foglal magába. Fontos olyan kiegészítőt keresni, amelynek címkéjén az 5-MTHF [5-metil-tetrahidrofolát] felirat szerepel, így biztosak lehettek benne, hogy az aktív fajtát szeditek.
A pajzsmirigy vizsgálata elengedhetetlen.
A pajzsmirigy-alulműködés megakadályozhatja, hogy teherbe ess, és ha mégis teherbe esnél, akkor is növeli a vetélés kockázatát. A pajzsmirigy az anyagcsere mesterirányítója, így ha lomha, semmi sem fog megfelelő ütemben működni. Arra is figyelmeztethet, hogy a háziorvosod által esetleg elfogadott számok (négy és öt közötti normál TSH-szint) még mindig túl magasak lehetnek. A pajzsmirigy túlműködése (pajzsmirigy túlműködés, amelyet gyakran a Basedow-kór nevű betegség okoz) is okozhat gondot, ezért mindenképpen gondoskodni kell a teljes kivizsgálásról.
A stresszes nők nem szülnek babát. – helytálló, de nem teljes átfedéssel.
A krónikusan stressz az életünkben kihathat arra, hogy a reproduktív szerveink háttérbe szoruljanak. A termékenységi orvosok egyetértenek abban, hogy a stressz az utolsó összetevő, amire a szervezetnek szüksége van ahhoz, hogy fogékony legyen a baba fogantatására, de megjegyzik, hogy rengeteg terhesség történik a feszültségek idején. Példa okán ott vannak azok az országok, ahol háború és éhínség van, a nők nagyobb százalékban esnek teherbe. Tehát a példa ellenprecedenst is tud szülni. Bár a stressz szerepet játszhat, ezt lehetetlen számszerűsíteni, mivel ami az egyik embernek stresszes, az a másiknak nem feltétlenül az. Alapvetően próbáld meg csökkenteni a stresszt, bármilyen módon, mert ez összességében jobb a szervezetednek (de ne is stresszelj a stressz miatt).
Szex után 30 percig maradj az ágyban, a lábaidat a falnak támasztva szex után.
Nincs valós kapcsolat a cél és a cselekvés között. Mert az tény, hogy ha közvetlenül utána felállsz, érezhetsz egy kis csöpögést a lábad között, viszont ez az ondófolyadék, ami dél felé tart, míg a spermium észak felé.
Vegyél be köhögés elleni szirupot, hogy javítsd az esélyeidet.
Néhány évvel ezelőtt a teherbeesést próbáló fórumok felrobbantak a hírre, hogy a guaifenesin, bizonyos köhögés elleni szirupokban található összetevő segít abban, hogy a méhnyak nyálkája vékonyabb és kevésbé ellenséges legyen. Azonban ez a tévhit csupán ellenlábasa a valós tényeknek, mivel semmit sem tesz a fogamzási esélyek növeléséért. Valójában a Clomid, a meddőség kezelésére gyakran használt gyógyszer valójában sűríti a nyálkát.
Fedezze fel az alternatív módszereket.
Az olyan dolgok, mint az akupunktúra és a hagyományos kínai orvoslás más formái óriási mértékben csökkenthetik a stresszt, és nagyon hasznosak lehetnek. Sokan keresik ezt a fajta kezelést, és sokaknak hasznos lehet, mert kevésbé érzik magukat stresszesnek ezután. Viszont azt nem mantrázhatják, hogy „Ettől teherbe esel.”. Ehelyett azt kell mondani, hogy „Ettől a teste a legjobb formába kerül a teherbeeséshez.”. Ez olyan, mintha táplálnánk a talajt, mielőtt elültetünk valamit.
D. Dominika , 2022. január 30.