Árt a babának a koffein, egy izlandi tudós ezért nem ajánlja, hogy a kismamák kávézzanak vagy teázzanak
A Reykjavík Egyetem tudósa szerint több káros következménye is lehet a terhesség alatti koffeinfogyasztásának is a magzatra.
Bár a jelenlegi iránymutatások szerint a terhes nők napi két csésze kávét nyugodtan ihatnak anélkül, hogy a koffeinnek bármilyen káros hatása lenne a babára, egy friss kutatás szerint már a legkisebb mennyiség is súlyos következményekkel járhat, írja a Mirror.
A The BMJ nevű egészségügyi szaklapban megjelent elemzés szerint ugyanis a várandósság idején elfogyasztott bármilyen csekély mennyiségű koffein is káros lehet a csecsemő számára.
Az átfogó tanulmányban Jack James, az izlandi Reykjavík Egyetem professzora 1261 olyan tudományos cikk tapasztalatait vetette össze, melyek a koffein és a terhesség végkimenetelének tapasztalatait elemezték. Ezek alapján a professzor arra jutott, hogy
a várandósság alatt fogyasztott bármilyen mennyiségű koffein növeli a vetélés, a halvaszülés, az alacsony születési súly és/vagy a koraszülés, valamint a gyermekkori akut leukémia esélyét.
A tudós szerint ráadásul öt tanulmányból négy összefüggést mutatott a terheskori koffeinfogyasztás és gyerekkori elhízás között.
A szülésznők támogatják az izlandi tudós felhívását a jelenlegi irányelvek radikális felülvizsgálatára, és azt javasolják, hogy a kismamák egyáltalán ne fogyasszanak koffeintartalmú italokat a terhesség hónapjai alatt.
Ugyanakkor Daghni Rajasingam, a Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium tagja hozzátette: bár a tanulmány megállapításai figyelemre méltóak, a terhes nőknek nem szükséges teljes egészében kiiktatni az életükből a kávét vagy teát. Az izlandi tudós által előrevetített egészségügyi kockázatok véleménye szerint valósak, de még akkor is rendkívül alacsony eséllyel következnek be, ha a kismamák a jelenleg érvényes ajánlott napi koffeinmennyiséget (200 mg) néha-néha túllépik.
A cikk forrása: szeretlekmagyarorszag.hu