A férfi is szedjen vitamint a sikeres babavárás érdekében
Mit tehet a férfi, hogy segítse a fogantatást? A “napfény vitamin” és a tudatos táplálkozás a férfiakra is vonatkozik.
50-50 %, így korrekt!
Amikor a párok életében elérkezik az a pont, hogy úgy érzik, készen állnak a családalapításra, új szakasz kezdődik az életükben. Ahogy a sikerregényeknél is új fejezetet nyitnak, ha fordulóponthoz ér a főszereplő, úgy a leendő szülőjelöltek is új szakaszba érnek – a várakozás szakaszába, ahol felkészülnek érzelmileg, lelkileg és testileg is az érkező jövevényre. Vajon mennyire marad meg a köztudatban, azaz érték, hogy egy gyermek fogantatása 50-50 százalékban érinti mind a nőt, mind a férfit?
Nem csak a nőkön múlik
Kilenc hónap. Ennyi időn át a női test jelenti a gyermek otthonát, és ettől a konklúziótól az emberek magas százaléka a nőkre hárítja a fogantatás felelősségét, amivel egyértelműen célkeresztbe kerülnek. Ezzel olyan frusztrációnak adnak táptalajt, amely miatt a nő önbecsülésén és az anyaság iránti elhivatottságán is csorba eshet, ha éppen valami nem úgy alakul, ahogy azt szeretné vagy ahogy az “elvárható” lenne. Egy párkapcsolat során fontos, hogy a felek osztozzanak a felelősségvállaláson, és mindketten ugyanannyi energiát fektessenek a gyermek fogantatásába. Ahogy paragrafusokra szedve regulázzák meg a női életvitelt a fogantatás előtt – gondolunk itt a „Ne igyál alkoholt.”, „Ne dohányozz vagy legalább mérsékeld.”, „Fogyj le!/Hízzál” és hasonló sztereotípiákra-, ugyanúgy a maszkulin fél is szorgalmazhatna olyan szokásokat az életében, melyek elősegítik a termékenységét.
Az alacsony D-vitamin akadály lehet
Nem szégyen dolgozni olyasvalamiért, ami számunkra fontos, így odafigyelni az étkezésre és a megfelelő vitamin bevételre olyan egyszerű tevékenységek, amelyeket könnyedén be tudunk építeni a mindennapjainkba, és máris hatalmas lépést tettünk a sikeres fogantatás felé. Egy a Sydney-i Egyetemen végzett kutatás határozottan alátámasztotta azt az orvosi felvetést, amely szerint a férfiak terméketlenségének a hátterében az esetek egyharmadában az alacsony D-vitamin-szint áll. Ezt a vitamint akár „napfény” vitaminként is emlegetik, mivel a napfény hatására szervezetünk is képes előállítani ezt a vitamint, így már is egy lépéssel előrébb vagyunk a vitaminbevitel létráján. Azonban mi a teendő akkor, ha be van borulva az ég és felénk se néz a Nap?
Tudatos étkezés és vitaminok
Viccet félretéve, köztudott, hogy a téli időszakban hirtelen redukálódik a D-vitamin bevitelünk, amit D-vitaminban gazdag olajos hallal, halmájjal, tojással, tejjel vagy éppen vajjal is pótolhatunk. Férfiaknál az alacsony D-vitaminszinttel párban jár a B9 vitaminban, azaz a folsavban való szűkölködés, ami további akadályozó tényező lehet abban, hogy megfogadjon a gyermek. A korábban említett D-vitamin és folsav hiány, mint számontartott meddőségi tényező a nők esetében régóta ismert, azonban a férfiakra kivetítve a jelenséget, orvostudományi áttörésnek számít. A megfelelő D-vitamin szint a közérzetünket is javítja immunerősítő hatása miatt, ami segít a gyermekvárást szintén akadályozó lelki problémák csillapításában, így a jó kedvünk emelésében is. A tudatos babavárás a legtöbb, amit megtehetünk leendő gyermekünkért és magunkért.
D. Dominika , 2021. november 30.