5 dolog, amit másképp csinálnék, ha újra teherbe esek
Az első terhesség minden nő életében egy nagyon nehéz szakasz. Még ha a létező összes online elérhető és nyomtatott szakirodalmat el is olvastad, az összes fórumot végig böngészted és a környezetedben élő összes anyukát ki is faggattad a tapasztalatairól, akkor sem tudsz 100%-osan felkészülni, amíg a saját bőrödön meg nem tapasztalod.
Persze ugyanazon anyuka két (vagy több) várandóssága sem egyformán zajlik, de mégis, akadnak olyan feltételek, amik adottak, amikkel a második terhességtől kezdődően már tudsz kalkulálni, tudsz tervezni.
Összegyűjtöttem azokat a dolgokat, amiket az első fiammal a pocakomban megéltem, és ma már máshogy csinálnám, ha újra teherbe esnék. Most megosztom Veletek, tanulságképpen, hátha néhány dologban egyet értetek, vagy csak segít elgondolkodni a Ti listátokon:
- Nem szeretnék többé látogatókat fogadni (a férjemen kívül) a kórházban, a szülés előtt, alatt és után. Az első terhességem alkalmával, ahogy bekerültem a kórházba, hívtam az édesanyámat, és megkértem, hogy szóljon az anyósomnak is. Mindez reggel nyolckor történt és egészen a szülésig velem voltak, azaz másnap hajnal négyig… A mellett, hogy rendkívül hálás voltam (vagyok) Nekik, borzasztó nyomással és feszültséggel is járt a jelenlétük, hiszen bár tudom, hogy csupán a jó szádék vezérelte őket, az agyamra mentek azzal, hogy óránként bejöttek és kérdezgették, hogy mik a fejlemények.
A vajúdás során egy fajta magányra, csöndre és intimitásra lett volna szükségem, és hiába próbáltam meg a tudtukra adni, hogy NEKEM mi a jó, ők féltésből, szeretetből mégis megnehezítették a helyzetem. Megtanultam, hogy arra kell fókuszálnom, ami nekem segít, még ha ezzel meg is bántok másokat. Nem akarok többé megfelelni annak, hogy mit és hogyan „illik”!
- Nem fogok hagyni, hogy három órán át tartson a vajúdás, ha létezik segítség. A kitolási szakasz átlagos időtartama az első szülésnél egy, maximum két óra. Nos, én kb. három órán át kínlódtam, mire megtörtént a gátmetszés és ennek az elnyúló szülésnek a következményeit még hetekkel később is megszenvedtem, ugyanis a labor értékeim két héttel a szülés után sem voltak tejesen megfelelőek és a regenerálódási időszak is sokkal hosszabbá vált.
- Nem fogok mindenkitől tanácsot kérni és nem is fogadom meg akárki tanácsait. Az első fiam születésekor, bármilyen kérdés vagy kétely merült fel bennem, azonnal rohantam a nővéremhez, a barátaimhoz, sőt, szinte képes voltam a lakóparkban, ahol élünk, bárkivel leállni beszélgetni a témáról. Posztoltam a Facebookon, az Instragamon, megosztottam mindent a „nagyvilággal”. Sajnos sokszor ez vissza is ütött, mert a naivitásom egyesekben ellenérzetet keltett. Túl sok energia (sokszor negatív is), túl sok inger, összezavaró vélemények… Nos, ezekre pont nincs szükségem a terhesség hónapjaiban!
- Van az a segítség, amit inkább visszautasítok a jövőben! Egy első gyermekét váró nőről mindenki azt gondolja, hogy gyámoltalan és védtelen, és hatalmas segítségre van szüksége (na meg kéretlen tanácsokra), amik sokszor inkább jól – vagy kevésbé jól- becsomagolt kritikák és ítélkező megjegyzések. Az biztos, hogy egy babával egészen más az élet, de a picivel ÉN szeretnék boldogulni (és tudok is!), tehát Vele kapcsolatban nincs szükségem kisegítőkre… Ellenben minden másban (háztartás, bevásárlás, kutyasétáltatás, csomagok cipelése, stb.); igen. De szeretném én eldönteni, hogy mégis miben!
- Nem törekszem arra, hogy a kicsi születése után ugyanolyan jó házigazda legyek. Akármilyen furcsának is tűnhet, de nem fogok megint karácsonyi bulit szervezni, mint Marci születése után 4 héttel, egész egyszerűen nem az most a legfontosabb nekem, hogy jó barát és házigazda legyek. Azt hiszem, ezt senki nem is várta el tőlem, egyetlen embert kivéve: magamat. Maximalistaként igyekeztem arra törekedni, hogy minden ugyanolyan legyen, mint évekig, a terhességem előtt, nem akartam a hagyományokat felrúgni, de megtanultam, hogy igenis vannak helyzetek, amik nem lehet mindent egyszerre. Szóval, Kedves Barátaim, szívesen várom a Ti szervezkedéseteket; bár azt sem ígérhetem meg, hogy biztos, hogy elmegyünk a partytokra.
Azt is gondolom, hogy minden pont, amit itt megfogalmaztam, egy teljesen normális önvédekező mechanizmus része. Önző lennék?! Miért; azért, mert szeretném magamnak és a kicsinek is a legjobbat, nyugalmat?!
Panna, 2018. június 28.
Még akkor is szeretlek, mikor utállak – nyílt levél a férjemnek
7 fotótípus a terhességről, amit minden kismamának kötelezővé tennénk
Amikor megáll az ész: 10 terhes nő legnagyobb és legviccesebb...
“Kényszerpihenőn” vagy? Így használd ki az időt veszélyeztetett...
Megérkezett a gólya, de hogyan tovább?