#baba#anya

5 dolog, amiben az internet téved a baba altatásáról - avagy miért nem megalapozottak azok a mendemondák, amiket hajnali 3-kor olvasni tudunk a gugliban.

Amikor végre kiböktük a barátoknak és a családnak, hogy várandósak vagyunk, a következő lépcsőfok azoknak a kötelező Facebook-üzeneteknek és sms-eknek a dömpingje, amiben gratulálnak és minden jót kívánnak. A mézes-mázas kommentálok mellett két jószándékú barátunk, akik már szülők voltak akkor, telefonáltak, és az udvariaskodást mellőzve őszintén elmondták a gondolataikat. Valahogy így: -"Hé, kislány, tudjuk, hogy szeretsz aludni, és hát... a babák nem szeretnek. Kezdj el olvasni."

 


Így hát megtettem. Elolvastam mindent, amit csak lehetett a baba alvásról, és amikor megérkeztek a gyerekeim, azonnal elkezdtem megvalósítani az összes jó alvási szokást, amiről olvastam az elmúlt hónapokban. Miután az alvást a családunkban nagy prioritássá tettem, jelenleg egy ötéves és egy hétéves gyermekem van, akik csodálatos alvók. És olyan sokat olvastam és tanultam, hogy ma már abból élek, hogy családoknak segítek az alvással kapcsolatban.

Az utam során rengeteg olyan alvás mítosszal találkoztam, amelyek meghiúsították az elszánt szülők próbálkozásait, hogy gyermekeik jól aludjanak. És nézze, egy fáradt szülő érthető módon bármit kipróbál az alvás ígéretéért, igazam van? De néhány ilyen "vezérelv" egyszerűen téves és el kell őket hagynunk.

Ezért hadd spóroljam meg azt a fáradtságot, hogy ezt magadnak kelljen kideríteni, és felvázolom a legnagyobb mítoszokat a babák alvási rutinjaikkal kapcsolatban.

#1. MÍTOSZ: Ha a baba túl sokáig alszik nappal, egész éjjel fent lesz.

TÉNY: Ez többnyire nem helytálló. Valószínűleg már hallottad azt a mondást, hogy "az alvás alvást szül", és ez azért van, mert a babáknak sok alvásra van szükségük, egyes újszülöttek akár napi 18 órát is szundikálnak ami hihetetlen, mégis igaz, nincs mit szépíteni. Ha megtalálja a nappali és éjszakai alvás megfelelő egyensúlyát, gyermekünk valójában többet fog aludni, mert kipihent lesz, és mindeközben több órányi megszakítás nélküli szabadidőhöz jutunk! AZ ebben az időszakban aranyat ér. Az események pozitív végkicsengése után jöjjön a hidegzuhany, amikor is ezzel szemben egy túl fáradt baba tiltakozik az elalvással szemben, és nehezebben fog elaludni. Friss szülőként emiatt frusztráltak leszünk és idegesek, magunkban kezdjük el kezdeni a hibát, holott csak félreinformáltak. A kisbaba korától és életszakaszától függően a legtöbb hat hónaposnál fiatalabb csecsemőnek nem szabad 2-2,5 óránál tovább ébren lennie, és 3-5 óra teljes nappali alvásra van szüksége. Röviden: Ne ébreszd fel a babát!

#2 MÍTOSZ: A rövid alvás szörnyű éjszakákat jelent

TÉNY: Nem feltétlenül! Ez valójában attól függ, hogy a babád túl fáradt-e. Ha a babád éjjel minden órában ébren van, és napközben nem (vagy alig) szundikál, akkor túl fáradt. Ha a picid éjjelente megfelelő hosszúságban alszik (3-5 órát egyhuzamban), és naponta több rövid szundikálást tart (általában 30-45 percet), akkor nem túl fáradt. Gyakran előfordul, hogy amikor a szülők hívásokat foglalnak le nálam, az a céljuk, hogy az alvás elérje a lehetetlen normákat, azaz az egyenként 2-3 órát. De itt vannak a tények: Amíg a babák el nem érik a hat hónapot, a hosszú alvás fejlődési szempontból nem biztos, hogy lehetséges! Tehát fújd ki magad, és tudd, hogy ha odafigyelsz az álmos jelzéseikre, és gondoskodsz arról, hogy akkor aludjanak, amikor fáradtak, az nagy valószínűséggel megóvja az éjszakai alvásodat.

#3 MÍTOSZ: Késői éjszakák = késői reggelek

TÉNY: Ez egy kemény és határozott nem. A gyerekeknek természetes cirkadián ritmusuk van - egyfajta belső óra, amely megmondja a testeknek, hogy mikor kell felébredniük és mikor kell aludniuk. A csecsemők teste azt üzeni nekik, hogy korán akarnak aludni és korán ébredni. Ennek eredményeképpen a későbbi lefekvési idő általában alvás kieséssel jár, mivel a gyerekek úgyis ugyanabban az időben kelnek fel - így egy nyűgös babával (és valószínűleg egy nyűgös szülővel is) kell számolnia. Erre fel kell készítenünk magunkat testben és lélekben is, kedves anyukák! Kövesd a gyermeked ritmusát. Ha a babád minden nap 6-7 óra között ébred, az szuper, az normális. Ajánlj számára korábbi lefekvési időt, hogy alkalmazkodjon hozzá.

#4 MÍTOSZ: A babák végül csak átalusszák az éjszakát

TÉNY: Szóval, ez igaz lehet. Mindannyian hallottuk már a történetet Janetről az utcában, aki együtt aludt, majd egy nap a baba egyszerűen kisétált az ágyából a kiságyukba, és tökéletes alvó lett. Ez megtörténhet. De az a helyzet, hogy ha van egy viselkedés, amit a gyermeked közvetlenül alvás előtt szokott meg - etetés, ringatás, cumi stb. -, és folyamatosan felébred, és addig nem alszik, amíg ezt a viselkedést újra fel nem kínálják neki, akkor nem valószínű, hogy ezek a viselkedések maguktól elmúlnak. Lehet, hogy meg kell találnia a módját annak, hogy az alvási asszociációkat elvetesse annak érdekében, hogy az éjszakái megszilárduljanak.

#5 MÍTOSZ: Ha egyszer "alvástanított", a babának örökre vége lesz a hajnali 2 órai ébredésekkel

TÉNY: Ó, bárcsak igaz lenne! A babák emberek és nem programozható robotok (úgy értem, ha azok lennének, akkor az első lányomat úgy programoztam volna, hogy élete első három évében 5:30-nál később ébredjen!). A fogzás, a betegségek és a fejlődési mérföldkövek szinte mindig alvászavarokat okoznak. Nyitott fejjel menj bele az alvás munkába, és ne ostorozd magad, ha nem mindig mennek zökkenőmentesen a dolgok. A legtöbb esetben a jó szokások jó alváshoz vezetnek, de a szülők hamar megtanulják, hogy számítsanak a váratlan dolgokra! Minél rugalmasabb, nyitottabb és elfogadóbb vagy, annál jobb. Hiszen a gyermeked érezni fogja a nyugodt energiádat, és ehhez fog igazodni. És mindenekelőtt te teszel meg mindent, ami tőled telik. Most pedig menjetek, és szundítsatok egyet, jó?

 

D. Dominika , 2022. január 29.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?