#baba#anya

4 tipp, amivel elkerülheted a „karácsonyi káoszt”

Kapkodás az utolsó pillanatban; ajándékvadászat, sütés-főzés, majd egy végkimerültségben végig robotolt háromnapos ünnep – a legtöbb anyuka így tekint vissza az elmúlt karácsonyokra. De nem kell, hogy ez idén is megismétlődjön! Mutatjuk a mi módszerünket, amivel elkerülheted azt, hogy szinte élvezhetetlen nyűggé váljon a szeretet ünnepe.

Gyerkőc nélkül is épp elég teendővel jár mindenkinek az év vége, hiszen a munkahelyeken is nagy a hajtás a zárás előtt – ugyan idén bővelkedtünk a hosszú hétvégékben, ám ennek megvan a böjtje is, hiszen decemberben még két szombati munkanap vár majd ránk – és bizony az otthon felcsinosítása, a vendégekre való felkészülés is megterhelő dolog. Nemhogy ha még ezek mellett egy csöppségre is vigyázni, figyelni kell, gondoskodni róla. Ezért szükséges egy jó kis „akcióterv”. Próbáld ki te is!

4 tipp, amivel elkerülheted a „karácsonyi káoszt”

  1. Írd össze pontosan, hogy az elkövetkezendő 5 hétben milyen feladataid lesznek. A terv tartalmazza többek között ezeket:
    1. Készíts naptárat a legfontosabb eseményekkel (kinél, mikor ünnepeltek, milyen találkozók, céges bulik, akciók várnak rátok ebben az időszakban). Használhatsz színeket is megkülönböztető jelzésképpen, hiszen akadhatnak olyan programok, amik kötelezőek és olyanok is, amik inkább csak opcionálisak. Ha mindent beírtál, priorizálhatsz: lehet, hogy nem fog minden beleférni az idődbe.
    2. Az időponthoz kötött eseményeken kívül léteznek olyanok is, amik nem köthetőek egy konkrét dátumhoz, de semmiféleképpen nem szabad megfeledkezni róluk, ilyen a karácsonyfa vásárlás, a menühöz az alapanyagok beszerzése vagy a zárva lévő boltok miatt a hűtő felkészítése több napra elegendő élelemmel. Ha résen vagy, spórolhatsz is: kövesd a kedvenc szupermarketed akcióit és amit meg lehet venni előre, szerezd be – és fagyaszd le.
    3. Ajándékozási lista: írd össze, kinek, mit, milyen értékben és hol szeretnél megvenni. A holmik egy részét biztos, hogy online is be tudod szerezni, még pont időben vagy, hogy megérkezzen karácsonyig. (Ne feledkezz meg a Black Fridayről sem.)
    4. Tervezd meg a menüt. Ahogy fentebb is említettük, nem csak a karácsonyi ételeket szükséges megtervezni, hanem az azt megelőző és a két ünnep közötti étkezéseket is praktikus számba venni. Hány főre főzöl? Kinek milyen ételallergiája, különleges kívánsága van? Megbeszélheted a rokonokkal azt is, hogy ki mit hozzon.
  2. Tárazz be, amiből csak lehet. Sokunk háztartásában „csak” egy (vagy egy se) autó van, így be kell osztani, meg kell szervezni, ki mikor használja: mikor van lehetőség a kartonos vizek, üdítők, borok, csomagoló papírok, rágcsálni valók és egyéb fogyóeszközök nagy tételben való beszerzésére. Ne hagyd a cipekedést az utolsó napokra, ráadásul, lehet, hogy addigra már ki is lesznek fosztva a boltok polcai.
  3. Tűzzetek ki egy napot az otthon feldíszítésére, amikor mindenki ráér, és a korábbi években használt díszeket pillanatok alatt fel tudjátok tenni. Nem kell túl spirázni a dolgot, elég néhány apró kiegészítő is – a döntés rajtatok áll.
  4. Készülj fel a „szálló” vendégekre is. Ha vidéki a rokonságod egy része, valószínű, hogy Nálatok fognak megszállni karácsonykor. A kellemetlenségek elkerülése végett érdemes betárazni néhány plusz fogkefét, vendégpapucsot, WC papírt, papír törlőt, törölközőt. Ha a büdzsétek engedi, nyugodtan fogadj fel egy takarítót, aki nagy terhet vesz le a válladról az ünnepek előtt (gondolj erre a lehetőségre úgy, mintha ez lenne az ajándékod saját magad számára.)

            Nektek mi könnyítené/könnyíti meg az ünnepekre való készülődést, osszátok meg velünk a saját tapasztalataitokat, praktikáitokat.

 

Plézer Panna

Plézer Panna, 2018. november 19.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?