10 hiba, amit elkövethetsz az újszülötted mellett
Már a baba születése előtt érdemes ezeket átgondolni, hogy mire a kicsi megérkezik, kellőképpen felkészült legyél.
Az első baba érkezése általában nagy izgalmakkal jár. Hogy megkönnyítse az új szülők dolgát, a CNN a honlapján közzé tett egy listát néhány gyakori hibáról, amit el szoktak követni ilyenkor az apukák és anyukák.
1. Gyerekülés
Sok szülő elmulasztja előre felkészíteni az autót az új jövevényre. A babát haza kell valahogy vinni a kórházból, mégis, nagyon sokan elfelejtik, hogy megfelelő gyerekülést vásároljanak, mire eljön a nagy nap. De még ha meg is veszik az ülést, nem szerelik be előre. Pedig egy gyerekülés helyes beszerelése a kocsiba nem mindenkinek könnyű elsőre, nem akkor kéne vacakolni vele, amikor az anyuka már ott toporog a kórház kapujában, kezében a gyerkőccel.
2. Háton altassunk
Amerikában évente még mindig 3000 baba hal meg az altatással kapcsolatos problémák miatt. A bölcső halál esélyét jelentősen csökkenthetjük, ha a hátán altatjuk a kicsit, nem teszünk a bölcsőjébe puha, süppedős párnákat, játékokat, és a gyerekágy korlátjára nem teszünk "ütközőt".
3. Etetés
"Az első hetekben a babának 2-3 óránként ennie kell, akár kéri, akár nem" - nyilatkozta Dr. Tanya Altmann gyerekorvos a CNN-nek.
Miután a baba visszanyerte születési súlyát, és a gyerekorvos is úgy látja jónak, hagyhatjuk 4-5 órát aludni. 2-3 hónap után megtanulhatja átaludni az éjszakát. Egyes babák azonban a 3. és 4. hónap között ismét gyakrabban ébrednek fel. Fontos, hogy ilyenkor ne kezdjünk játszani vele, mert akkor mindig fel fog ébredni.
4. A büfiztetés
Sok szülő nem szán elég időt a megfelelő büfiztetésre. Annyira félnek, hogy rosszul tartják a gyereket, hogy minél előbb lerakják, így viszont a kicsi kiöklendezheti a tejet, vagy egy óra múlva fájdalmaktól gyötörve felébred. A büfiztetés akár tíz percig is eltarthat, de megéri rászánni az időt.
5. Előbüfiztetés
Az emberek nem gondolnak rá, de étkezés előtt körülbelül két perccel is ajánlatos megbüfiztetni a gyereket. Ez segít megelőzni a hascsikarást és a gázproblémákat, amiktől sok újszülött szenved.
6. Hibák tápszerkeveréskor és szoptatáskor
Ha túl híg a tápszer, a baba nem kap elég tápanyagot. Ha pedig a baba nem kapja be megfelelően az emlőt, bár látszólag eszik, valójában nem tud rendesen szopni.
7. Több szabadságot
Az orvos gyakran látja, hogy a szülők a gyerekülést kiveszik a kocsiból és abban cipelik a gyereket mindenhová. Ha túl sok időt fekszik az ülésben, az egészségtelen, és ha nem foglalkozunk vele, az károsan hathat a beszédfejlődésre. Ha nem alszanak vagy utaznak, ki kell őket venni és hasra fektetni, vagy kézbe fogni. Ne tartsuk leszíjazva őket, hadd mozogjanak, nyújtózzanak, hadd nézelődjenek.
8. A láz túlreagálása vagy elhanyagolása
Az újszülötteknél a láz súlyos lehet. Ha három hónaposnál kisebb babának 38 fokos vagy annál magasabb láza van, azonnal hívjunk orvost.
Idősebb korban azonban összetettebb a kérdés. A legtöbb láz ártalmatlan, valami kisebb fertőzés tünete. Ha a gyerek iszik, jókedvű, játszik, jól alszik, nincs légzési problémája, akkor nincs ok az aggodalomra.
9. Milyen hőmérséklet kell otthon a babának?
A termosztátot állítsuk 20-22 fokra. Ne legyen túl meleg, de az is hiba, ha nagyon kivetkőzve hagyjuk a kicsit. A baba bőrét mindig melegen kell tartani. Ha a baba fázik, akkor extra kalóriákat kell felhasználnia, hogy felmelegedjen, ahelyett, hogy hízna.
10. Nagy tömegbe vinni az újszülöttet
A baba első két hónapjában nem ajánlatos nagy társaságba vinni, mert nagyon érzékeny a fertőzésekkel, vírusokkal szemben. Persze, ez nem jelenti azt, hogy el sem hagyhatjuk a házat. Járjunk sétálni, levegőzni minden nap. De kerüljük a zsúfolt helyeket ahol sok beteg emberrel kerülhetünk kapcsolatba.
A cikk forrása: szeretlekmagyarorszag.hu