10 hétköznapi tárgy, amely veszélyes lehet a kisbabákra
A teljesen átlagos háztartási cikkek is lehetnek veszélyesek a csecsemőkre és a kisgyerekekre - még hálószobánkban is találhatunk belőlük jónéhányat. Mindannyian, felnőttek, szeretünk párnákra feküdni, légfrissítőt használni, vagy éjszaka takaróval beburkolózni. És bizony, ezek a hétköznapi, ártalmatlannak tűnő tárgyak is okozhatnak kellemetlenséget az apróságok számára.
A vizsgáltuk, hogy mely tárgyakat kell óvatosan használni gyermekeink jelenlétében, mely eszközöket nem szabad otthagyni a babaágyban, és melyek használatát érdemes félretenni egy időre.
10. A párna
Felnőttként sokszor érezzük kényelmetlennek, ha a nyakunk párna nélküli sík felületen pihen. Saját tapasztalataik alapján a fiatal szülők eldönthetik, hogy babájuknak is szükségük van-e alátámasztásra. A szakértők szerint azonban a csecsemőknek nem javasolt párnával aludni, picivel sem, amíg nagyobbak nem lesznek, nekik ugyanis szilárd, lapos felület ajánlott, amelyen nincs sem párna, sem takaró és sem egyéb puha ágynemű legalább 1 éves korukig, de még inkább 18 hónapos korig.
Ennek oka, hogy a baba álmában véletlenül eltemetheti az arcát egy puha felületbe, kicsit idősebb korban pedig lépcsőként használhatják az ágyneműket a kiságyból való kilépéshez. Végül, de nem utolsó sorban a rossz töltőanyag (toll vagy pehely) erős allergiás reakciók forrásává is válhat.
9. A párásító
A párásító nagyon hasznos a gyermekszobákban, mivel a nedves levegő pozitív hatással van a gyermekek légzésére és bőrére. Azonban, ha nem megfelelően használják, problémát okozhat. A leggyakoribb ezek közül a túlzott nedvesség és a penész.
Ennek elkerülése érdekében a gyermekorvosok azt javasolják, hogy párásítót kombináljuk a páratartalom mérésére szolgáló eszközzel, amelyet higrométernek neveznek. Alternatív megoldásként vásárolhatunk egy beépített higrosztáttal rendelkező eszközt, amely segít nyomon követni a páratartalmat. Az optimális szint 50%.
8. Mágnesek
© Depositphotos.com, © Unsplash
A színes, mágneses betűk és más mágneses játékok felkeltik a gyerekek figyelmét, de valójában veszélyesek is lehetnek, különösen akkor, ha a mágnesek nincsenek megfelelően rögzítve bennük, hozzájuk. Felügyelet nélkül a gyerekek könnyen lenyelhetik ezeket az apró alkatrészeket., amik nagy erővel össze tudnak húzni dolgokat az emésztőrendszerben, súlyos és életveszélyes károsodást is okozva.
Hogy elkerüljük ezt a kockázatot, soha ne hagyjuk egyedül az ilyen típusú
játékokkal a kicsiket. Figyeld gyermeked, amikor játszik, és ne vásárolj nagyméretű mágneses játékokat, aminek sok darabja van, mivel nehéz lesz észrevenni, ha egyes részei eltűntek.
7. Ágyvédők
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com
Annak ellenére, hogy az ágyvédő párnák nagyon népszerűek, és a fiatal szülők gyakran úgy vélik, hogy megvédik a gyerekeket a sérülésektől és zúzódásoktól, a szakértők nem javasolják azok használatát, mert fulladásveszélyt jelentenek a babára. Csakúgy, mint egy párna vagy vastag takaró, a kiságy védőpárnái korlátozhatják a baba légzését, ha az a baba orra vagy szája mellett van.
Ezenkívül a vastagabbak blokkolhatják a levegő áramlását is a kiságyban, így a baba túlmelegedhet.
6. Babafigyelő
Mindenki tudja, hogy a nyitott és hozzáférhető konnektorok veszélyt jelentenek. Érdemes azonban figyelni minden vezetékes eszközre. Ennek érdekében ne rögzítsd a babafigyelő eszközöket sem a kiságy belsejéhez, sem a külsejéhez. A kicsi véletlenül körbecsavarhatja magát a dróttal. Ezenkívül a babák szeretnek tárgyakat rágcsálni, ami miatt jobb, ha vezeték nélküli eszközt vásárolsz, vagy a baba számára hozzáférhetetlen helyre telepíted, hogy ne érje el annak vezetékét.
5. Takarók és huzatok
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com
A takaró a tiltott tárgyak listáján szerepel ugyanazon okok miatt, mint az ágyvédő párnák. Gátolja a szabad levegő áramlását és használatuk a baba testének lehetséges túlmelegedéséhez vezethet. Ne feledd, hogy a kiságyban a baba 18 hónapos koráig ne legyen semmilyen tárgy, hogy minimalizáld a kockázatot és biztosítsd a baba nyugodt alvását.
Ugyanakkor a 2 hónapos csecsemő bepólyálása nem tilos, és valóban elősegítheti a gyermek nyugodt alvását. Más esetekben, ha aggódsz amiatt, hogy a baba fázik-e, a hálózsák jó alternatíva lehet a takarók helyett
4. Akkumulátoros játékok
© Unsplash, © Depositphotos.com
Az elemek kémiailag aktív idegen testek, és lenyeléskor mindössze 2 óra alatt átégnek a gyermek nyelőcsövén, ami műtéttel orvosolható, illetve egészségügyi szövődményekhez vezet. Ha az elemeket az orrába vagy a fülébe dugdossa, annak is kellemetlen következményei lehetnek. Ezen kockázatok miatt soha ne kerüljenek a gyermekek kezébe. Ami az elemekkel működő játékokat és eszközöket illeti, ügyelj arra, hogy azok biztonságosan legyenek rögzítve a belsejükben, és hogy a kicsi ne férhessen hozzájuk.
3. Instabil bútorok
A gyermekszobában lévő bútorokat biztonságosan kell rögzíteni a balesetek elkerülése érdekében. Nemcsak a nagy bútorokról beszélünk, mint a szekrények és komódok, amelyekre a gyermek fel tud mászni, hanem a padlótükrökről, valamint a tévékészülékekről és egyéb, könnyen feldönthető berendezésekről is.
A kockázatok csökkentése érdekében válassz alacsony bútorokat, szilárd lábakkal, és használj mindenféle fali rögzítőt. És ne hagyj játékokat vagy más, kicsik számára izgalmas eszközöket a bútorok tetején, amelyek miatt fel akarnának mászni rájuk.
2. Illatos gyertyák és légfrissítők
Nem titok, hogy az illatgyertyák és a légfrissítők vegyszereket tartalmaznak. Ha nincs elég légáramlás, irritálhatják a légutakat, még felnőtteknél is, különösen azoknál, akik hajlamosak az allergiára és az asztmára. Ezért általában tanácsos kerülni az illatos termékek használatát az újszülött szobájában vagy környezetében. Amíg a kicsik tüdeje fejlődik, az aeroszolos irritáló szereknek való kitettség nem jó. Inkább szellőztessünk gyakran.
1. Plüss játékok
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com
Eltekintve attól, hogy egyébként nem szabad nagy, tömött játékokat tenni a babaágyba, a plüssjátékok kiválasztásakor a következő szempontokat tartsuk szem előtt:
• A játék szemét és orrát cérnával kell rögzíteni. A gombokat nagyon könnyű letépni és lenyelni, és valószínűleg ezt a baba teszi majd meg először.
• A szőrt gyorsan száradó festékkel kell színezni, vagy egyáltalán ne.
• Ügyelj a varratokra: a játékot nagyon szoros cérnával kell varrni, hogy a töltelék ne jöjjön ki és ne kerüljön a gyermek szájába.
• Ugyanez vonatkozik a játék anyagára is. A hosszú hajú oroszlán varázsa ellenére jobb, ha nem olyat vásárolunk, amíg a kicsi el nem ér egy bizonyos kort. Ezenkívül a játék szőrei előbb-utóbb hullani kezdenek, és minden bizonnyal a baba szemébe, orrába vagy szájába kerülnek.
A nagyobb biztonság érdekében célszerű kis méretű, kifejezetten csecsemőknek készült játékokat választani.
Ti mit javasolnátok a leendő anyukáknak és apukáknak? Melyek azok a tárgyak, melyeket kellő körültekintéssel használjunk a kicsik mellett? Osszátok meg tapasztalataitokat!
A cikk és a fotók forrása: brightside.me
B.Zs., 2021. szeptember 07.