#baba#anya

Kismama kisokos

Kétcsíkos lett a teszted? Gratulálunk! Innentől hivatalosan is kismama vagy – bár nyilván akkor fogod majd igazán annak érezni magad, ha már megkapod a kiskönyved.

Addig is, tudj meg mindent arról, hogy milyen koraterhességi tünetekre számíthatsz a következő hetekben, és mit tehetsz például a reggeli rosszullét ellen. Érdemes végigvenni, milyen orvosi vizsgálatokon kell majd részt venned a következő hét-kilenc hónapban. És ha megkapod az első ultrahangos papírod, azt is megnézheted, hogy melyik rövidítés mit takar. Közben pedig találd ki, hogyan mondod el a párodnak a nagy hírt, majd hogyan avatjátok be a családot is.

Számíts rá, hogy a következő időszak – bármennyire is csodás sok szempontból -, bizony esetlegesen terhes is lehet majd. Nincs ezzel semmi baj, jogod van úgy érezni, ahogy érzel, akármilyen terhesnek is érezd ezt az időszakot, biztos, hogy remek anya leszel!

Nemcsak a fent említett koraterhességi tünetek okozhatnak bosszúságot kismamaként, hanem sok egyéb más is. Többek között a saját környezeted is, például azzal, hogy miket mondanak neked. Azért összességében ne hagyd magad: a legtöbb nő csak pár alkalommal élheti át a terhesség időszakát, élvezzük ki, amennyire csak lehet!

Például már az elején érdemes elgondolkodnod, akarsz-e valamilyen módon emléket állítani a kismamaságodnak. Jó közérzeted érdekében azt javasoljuk, ne hagyd abba a sportolást sem – vagy ha eddig nem sportoltál, most iktasd be a napi ritmusodba, jót fog tenni neked és a babának is! Persze, ne rögtön a maratoni futásban gondolkodj…

Beszélj sokat a babádhoz! Ugyan a hallás úgy a negyedik hónap környékén alakul ki, a babára már előtte is pozitívan hat, ha a mama beszélget vele és simogatja. Egy szoros anya-magzat kapcsolat majd a megszületése utáni időszakot is könnyebbé teheti mindkettőtöknek. Bízz a megérzéseidben! Később is sok hasznát veszed majd ennek és az anyai ösztönnek.

Számíthatsz rá, hogy a következő időszakban mindenki jó tanácsokkal fog ellátni, és ezek gyakran teljesen ellentmondanak egymásnak. Például arról, hogy szedj-e vitamint vagy sem, amíg kismama vagy. Vagy arról, hogyan táplálkozz, és mennyit egyél, mennyit szedj magadra. Ne bosszankodj rajta, a döntés úgyis a tiéd.

Használd ki ezeket a hónapokat arra, hogy megértsd, mi történik odabent, a méhedben: mi táplálja a gyermeked és mi védi a külvilágtól. Csodálkozz rá, milyen fantasztikus is a női test, hogy képes egy új életet magában felnevelni, majd útjára engedni. Ennek jele például a pocakodon végigfutó linea negra vagy a sokakat bosszantó, de akár egy nagyszerű dologért kapott plecsnivel is felérő striák. Igen, a tested változik, és lehet, hogy már sosem lesz ugyanolyan, mint előtte. De mostantól tisztában leszel a valódi értékével.

A legjobb pillanat talán az a terhesség során, amikor elkezd a baba mozogni. Ezt szinte kivétel nélkül minden egykori kismama vágyakozó nosztalgiával idézi később vissza – és szülés után kifejezetten hiányzik, de tényleg. A másik ilyen nagy pillanat, amikor kiderül, fiú vagy lány-e a leendő gyerek. Persze, nem mindenki kíváncsi rá előzetesen, az is jó móka, ha csak a szülésnél derül ki a neme.

Ha babonás kismama is vagy és csak később kezded beszerezni a babakelengyét, nem baj, ha szem előtt tartasz egy-két hasznos tippet. És az sem árt, ha tudsz róla, hogy ma már szükségtelen órákig róni egy babaáruház polcai között az utat, amikor a weben is beszerezhetsz mindent.

Ahogy nő a pocakod, ideje arra is felkészülni, ami a szüléskor vár rád. És persze arra is, ami utána következik, hiszen az mégiscsak hosszabb időszak lesz. Készüljetek arra, hogy együtt szültök-e a leendő apukával, és arra is, vajon hogyan hat majd a kettőtök kapcsolatára a baba jelenléte. Döntsd el, hogyan szeretnél majd először találkozni a babáddal.

A legtöbb kismama azon aggódik, nem fogja tudni eldönteni a szülés közeledtével, hogy valóban indulni kell-e a szülőszobára vagy sem. Érdemes tudnod azokról a jelekről, amelyek még csak a szülés közeledtét jelzik, és azokról is, amelyek a vajúdás megindulását.

Ne csak a szülésre koncentrálj, amíg kismama vagy: olvass és tanulj minél többet a szoptatásról, mert legtöbbször egyáltalán nem megy zökkenőmentesen – a megfelelő információ viszont megvéd a pániktól, a tévhitektől és segíthet túllendülni a nehézségeken.

És ha szeretnél mindenről tudni, olvasd végig Várandós Naptárunkat – sőt, ha regisztrálsz a szolgáltatásra, hetente e-mailben is megkaphatod, mire számíthatsz az adott héten.

 

Hogyan hat a terhesség a kismama ízületeire?

A terhesség egy csodálatos, ám kétségtelenül kihívásokkal teli időszak minden nő életében. Ahogy a magzat növekszik, a kismama teste ehhez folyamatosan alkalmazkodik, ennek során pedig számos élettani változás következhet be,... 

Testápolás és kozmetikumok a terhesség időszakára - amit minden kismamának érdemes tudnia

A terhesség egy gyönyörű, ám sok szempontból kihívásokkal teli időszak, amikor a test hatalmas változásokon megy keresztül. Ezek a változások megkövetelik, hogy különös figyelmet fordítsunk a bőr és a test ápolására. A... 

A legveszélyesebb tanácsok kismamáknak, amik a történelem során elhangoztak

A viktoriánus korban, de még az 1940-es években is olyan tanácsokkal látták el a kismamákat, amik hallatán ma már a szívünkhöz kapunk.  

Karácsony várandósan: mit ehetünk, ihatunk az ünneppek alatt?

Tiltólistás a kávé, de egy picit sem lehet? És egy kevés bor? Esetleg egy kis érett camambert? Tatár beefsteak? A szakértő válaszol.  

7 tipp a cumi használatához - kisokos szülőknek (x)

Sokan érkezünk azzal az elhatározással a szülőségbe, hogy elvetjük a cumi használatát, de mit érdemes figyelembe venni, ha végül mégis a cumi mellett döntünk? Hogyan válasszuk ki a megfelelő cumit? És mikor jön el az idő, hogy... 

Gyermekágyi pszichózis tünetei: ha ezt tapasztalod, kérj segítséget!

Gyakran előfordul, hogy a kismamák édesanyja vagy nagymamája is hasonló problémával küzdött, de évtizedekkel ezelőtt kevesebb figyelmet fordítottak erre a súlyos pszichiátriai betegségre, így annak diagnosztizálása és kezelése... 

Megfázás terhesen - így változik a kezelésed

Mit javasol a szakember a várandósság alatti megfázás, nátha és láz esetén?  

Vetélés, koraszülés és fejlődési elmaradás - ezt okozhatja a vashiány

A vashiány sajnos jóval több gondot okoz a kismamáknál, mint a fáradtság, és a magzatra is komoly hatással van.  

Hogyan támogass egy nőt, aki elvesztette a babáját?

Kedves apukák, férjek, akiknek a párja elvetélt; a következő sorok főleg nektek szólnak!  

Kisokos kezdő szülőknek - 10 buktató, amiről jó, ha tudsz

A szülővé válás kihívásokkal teli, és természetes, hogy hibákat követ el az ember útközben. De, ha tisztában vagyunk a leggyakoribb buktatókkal, és tudjuk, hogyan kerülhetjük el őket, az sokat segíthet abban, hogy könnyebben... 

Városi legenda, vagy igaz? Tévhitek, amik félrevezethetnek a terhesség alatt

A keményedő has a szülés előjele? Normális a hüvelyi folyás a terhesség alatt? Amit tapasztalok az vizeletszivárgás, vagy magzatvíz? Az első terhesség során sok olyan tévhittel találkozhatunk, amiket jobb tisztázni.  

Első trimeszter: még a kismama agya is megváltozik!

Milyen fizikai változásokkal számolhatunk az első trimeszterben? A pajzsmirigy, sőt, még az agyalapi mirigy is megnő!  

Az anyósom babaváró bulit rendezett a babámnak, de engem nem hívott meg

Az anyuka lemaradt a saját babaváró bulijáról, mert az anyósa nem érezte fontosnak a menye jelenlétét.  

Hüvelyfertőzés a terhesség alatt: a babádat is veszélyeztetheti - így előzheted meg

A hüvelyfertőzések felszállóvá is válhatnak, azaz érinthetik a méhet és a magzatot is. Ez vetélés, vagy a későbbiek során koraszülés veszélyét is magában hordozhatja. A nőgyógyász elmondja, hogyan előzheted meg nagyobb eséllyel.  

Terhesvitamin: ezeket érdemes szedni a várandósság alatt

Elmondjuk, mikor, milyen magzatvédő vitaminokat érdemes szedni, mit tartalmaznak, és azt is, hogy miért fontos a várandós vitaminok szedése előtt orvossal konzultálni.  

Császármetszés menete: így zajlik a műtét pontról pontra

Milyen esetekben indokolt a császármetszés, mik a kockázatai, és mire kell figyelni a felépülés során? Válaszok a cikkben!  

45 évesen babát vár Osvárt Andrea

A színésznő első gyermekét várja.  

Hogyan lehet megelőzni a koraszülést?

Min múlik az, hogy a baba koraszülött lesz, vagy sem, és mit tehetünk mi, anyaként, hogy ezt megelőzzük?  

Babaúszás: miben segít, mire figyelj, ha a kicsivel úszni mentek? (x)

A babaúszás rengeteg mindenben segíthet a kicsiknek: erősítheti a szívet, a tüdőt, a motoros készségeket, az izmokat, és a közös élmények révén erősödhet a szülő-gyermek kapcsolat is.  

Milyen táplálékkiegészítőket szabad vagy éppen tiltott szedni terhesség alatt? (x)

A várandósság alatt a szervezet tápanyagigénye jelentősen megváltozik, mivel a növekvő magzat számára is biztosítani kell a szükségleteket. A megfelelő táplálékkiegészítők szedése ilyenkor különösen fontos, mivel ezek segítenek... 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 27 37 47   

X
EZT MÁR OLVASTAD?