Hogyan lehet megelőzni a koraszülést?
Min múlik az, hogy a baba koraszülött lesz, vagy sem, és mit tehetünk mi, anyaként, hogy ezt megelőzzük?
A várandósság alatt minden szülő legfőbb vágya, hogy gyermeke a lehető legbiztonságosabb környezetben fejlődjön, azaz az anya méhében, egészen a 40. hétig. A koraszülés lehetősége sok kismamában komoly aggodalmat kelt, hiszen Magyarországon a terhességek mintegy 8-10 százaléka végződik idő előtt.
Mikortól számít koraszülöttnek a baba?
Koraszülésről akkor beszélünk, ha a baba a 37. hét előtt jön világra. A küszöbérték a 24. hét, az ennél korábbi születés esetén a baba általában nem életképest.
Az orvosok általában a hetek számát és a születési súlyt együtt értékelik, ám önmagában a súly nem meghatározó a kilátások értékelésében. A koraszülött babák többsége 500 és 2500 gramm közötti súllyal születik. A túlélési esélyeket a születési súly nagyban befolyásolja; az 1000 gramm alatti babák túlélési esélyei alacsonyak, míg az 1000-1500 grammos babák esélyei már jelentősen jobbak. A 35. hétre született, 2000 grammos koraszülött babák többsége hasonló életkilátásokkal rendelkezik, mint az időre született társaik. Az orvosi és otthoni ellátásuk azonban addig speciális odafigyelést igényel, amíg fejlődésük fel nem zárkózik a kortársaik szintjére.
A koraszülöttek számára az ideális állapot az, ha olyan kórházban születnek, ahol intenzív koraszülött osztály működik. Az ilyen osztályok speciális felszerelésekkel és szakemberekkel vannak ellátva. Sajnos nem minden megyeszékhelyen áll rendelkezésre ilyen felszereltség, ám amennyiben ismert módon fennál a koraszülés lehetősége, a kismamát a speciális koraszülött osztállyal rendelkező regionális kórházakba, egyetemi klinikákra szállítják.
Ezt teheted, hogy megelőzd a koraszülést
A koraszülés megelőzése több tényezőtől függ, és bár nem minden egészségügyi rizikótényező küszöbölhető ki, de számos lépést lehet tenni annak érdekében, hogy a terhesség a lehető legbiztonságosabb legyen mind az anya, mind a magzat számára.
-
Rendszeres orvosi ellenőrzések
A terhesség előtti és alatti rendszeres szűrővizsgálatok segíthetnek felismerni és kezelni azokat az egészségügyi problémákat, amelyek koraszüléshez vezethetnek. Az orvosi kontroll különösen fontos a veszélyeztetett kismamák esetében, az ikerterhesség vagy a korábbi koraszülések esetén.
-
Egészséges életmód
Kerülni kell a dohányzást, alkoholfogyasztást és drogok használatát, mivel ezek az anyagok növelik a koraszülés kockázatát. A kiegyensúlyozott étrend és a megfelelő táplálkozás hozzájárul a magzat egészséges fejlődéséhez. Fontos a megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag bevitele is, továbbá a rendszeres, de nem túl megerőltető testmozgás is előnyös lehet.
-
Mentális egészség
A tartós stressz és a rossz mentális állapot növelheti a koraszülés kockázatát. Fontos a lelki egészség megőrzése, a megfelelő pihenés és a stressz kezelése. Szükség esetén érdemes szakember segítségét kérni, például pszichológus vagy pszichiáter bevonását.
-
Egészségügyi problémák kezelése
Az olyan krónikus betegségeket, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a vesebetegségek és az epilepszia megfelelően kezelni kell a terhesség alatt is. A fertőző betegségeket, gócokat időben fel kell ismerni és kezelni.
-
A fertőzések elkerülése
Számos, a terhesség alatt is elkapható fertőző betegség módon növeli a koraszülés kockázatát. Várandósság idején ráadásul ezek gyógyszeres kezelésének is korlátozottabbak a lehetőségei. A koraszülés rizikóját növelő fertőző betegségek közé tartozik a bakteriális vaginózis, a nemi úton terjedő Chlamydia és Trichomoniasis, továbbá a liszterózis, a toxoplazmózis és a cítomegalovírus-fertőzés.
-
Orvosi tanácsok betartása
Nagyon fontos követni az orvos utasításait és tanácsait a terhesség alatt. Ez magában foglalja a gyógyszerek szedését, a pihenési idő betartását és az orvosi vizsgálatokon való részvételt. Kerüld az önkényes kezeléseket és alternatív gyógymódokat, ha azok nem orvosi ajánláson alapulnak.
-
Tudatos tervezés
A terhesség előtti alapos kivizsgálás és a góckutatás segíthet felismerni az esetleges egészségügyi problémákat, amelyek koraszüléshez vezethetnek. Fontos, hogy a pároddal tudatosan készüljetek a terhességre, és tegyenek meg mindent a magzat egészséges fejlődése érdekében.
A koraszülésről még többet olvashatsz a WEBBetegen: A koraszülésnek számos oka lehet, melyek többségét meg lehetne előzni
Babanet, 2024. augusztus 30.