Vizesedés a terhesség alattElefántlábakon tolató kismamák
Az ödémák általában csak a harmadik harmadban szegődnek a kismama kísérőjeként, és a szülés után pár napon belül eltűnnek minden közbeavatkozás nélkül. Maximum annyi észlelhető belőle, hogy a nyígó gátsebbel együtt is sebesen rohangálunk – na jó, pingvinjárunk - a mellékhelyiség felé.
Szerencsére a vizesedés semmiféle negatív hatással nincs a magzatra. Önmagában legalábbis. A terhességi toxémia más eset, de ott a vizesedés hirtelen, és nagyon erősen lép fel, és más tünetek – fehérjevizelés, magas vérnyomás, és abnormális májfunkciók - is kísérik.
A leendő anyuka számára a szövetek között felgyűlt folyadék extra terhelést jelent. Mégis csak cipelni kell, amiért sem az ereink, főleg az esetleges visszereink, sem az ízületeink nem lesznek hálásak. Hogy a bőrről már ne is beszéljünk.
Szerencsére akad pár trükk, amivel ha teljesen nem is megelőzhető, de mindenképpen csökkenthető a terhességi vizesedés.
- Polcoljuk fel a lábunkat! Ha csak esténként egy pár órára – mondjuk, míg tévét nézünk vagy olvasunk -, az is használ, de persze, a legjobb, ha képesek vagyunk alátámasztott lábakkal aludni. Napközben is érdemes egy rövid időre megemelni a lábakat, ez mindenképp jót tesz a vénás keringésnek
- Mozogjunk! Ha rendszeresen végzünk testmozgást, az mindenképpen jó: nemcsak az erőnlétünk fejlődik, és könnyebben kordában tartható a súlyunk, de a vérkeringésünk is jobb lesz. Külön mozgassuk át reggel és este a lábfejünket, lábszárunkat néhány egyszerű gyakorlattal.
- Óvatosan a sóval! A só nagyon nagy hatásfokkal köti meg a vizet. És sajnos, sokkal, de sokkal több sót fogyasztunk, mint gondolnánk. Ennek az az oka, hogy gyakorlatilag minden feldolgozott élelmiszerben megtalálható. És nemcsak a chipsben vagy a készételekben, de van a kenyérben, a sajtban, és rengeteg sót tartalmaznak a felvágottak is. Jobb, ha a nyers alapanyagokból magunk készítjük el az ételt, és lehetőleg akkor is csak nagyon keveset sózzunk! Használjunk több zöldfűszert, így kevésbé fog hiányozni a só.
- A vízfogyasztást nem kell visszafogni - mehet a szokásos adag -, de tényleg lehetőleg vizet igyunk: ne cukros üdítőket, kávét, teát vagy gyümölcsleveket. Ha a csapvizet unjuk, ízesítsük a vizet egy kis gyümölccsel, citrommal.
- Fontos a kényelmes cipő és ruházat! Hagyjuk most a tűsarkút, bármennyire is szeretjük, ödémás lábbal nem mutat jól. Válasszunk olyan cipőt, melynek felsőrészében kényelmesen elfér a lábfejünk, és nem szorít sehol. Zokniból is kerüljük a szoros fajtákat.
- Vigyünk be több káliumot és magnéziumot! Ha a gyógyszertári tablettákat kerülni szeretnénk, válasszuk helyette a banánt. De ehetünk spárgát, spenótot, sóskát, zellert, petrezselymet is. Káliumban gazdag étel még a kelkáposzta, a cékla, a burgonya és a paradicsom, a bab és borsó, a sárgabarack, a narancs és az avokádó. Az olajos magvakban sok a magnézium, de a kalória is, így ezekkel csak óvatosan.
Bármennyire is vizesedünk, az orvos kifejezett utasítása nélkül senki se kezdjen vízhajtó tea-kúrába, vagy ne adj isten vízhajtó-gyógyszer szedésébe! Ezek a készítmények ugyanis kifejezetten csökkenthetik a magzatvíz mennyiségét, és a babára is hatással lehetnek.
Ti tapasztaltatok vizesedést a terhesség során? Mit tudtatok tenni ellene?
Szilágyi Diána, 2011. április 18.
Babanet hozzászólások(6 hozzászólás)