Ez a terhesség 4 korai jele
Elmondjuk, melyek azok az árulkodó tünetek, amelyek arra utalnak, hogy babát vársz.
A terhesség egy nagyon izgalmas időszak, azonban szinte naponta merül fel a kismamákban a kérdés: normális, hogy ennyire rosszul vagyok? Vajon az, hogy szédülök árthat a babának? Bajt jelez? A témában Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember. van a segítségünkre.
Rosszullétek
A terhesség kezdeti szakaszában a nők mintegy 80%-a, a későbbiek során - a második trimeszterben, vagy később - a nőknek már csak nagyjából az ötöde él át rosszulléteket. Itt az émelygéstől a hányáson keresztül az általános rosszullétig sok dolog előfordulhat. Az oka a hormonális változás, mely minden terhesség velejárója.
Ahhoz, hogy a megfogant kis életet meg is tudja tartani a szervezet, több progeszteronre is szükség van, ennek a hormonnak azonban sajátja, hogy az úgynevezett “reggeli rosszulléteket” is magával hozza. Emellett azonban az is igaz, hogy az sem jelent gondot, ha a rosszullétek nem jelentkeznek. Érdekes, hogy a megfelelő tápanyagellátottság mellett a rosszullétek intenzitása csökken, vagy akár el is maradhatnak.
Szédülés
Egy másik ijesztő, fura “mellékhatása” a terhességnek a szédülés - ez azonban csak egy bizonyos pontig van rendben. A szédülés kialakulásában is a hormonális változások állnak - ezeken is képes enyhíteni egy jól megválasztott várandósvitamin, éppen a megfelelő tápanyagpótlás révén. Itt azonban figyeljünk arra, hogy a három trimeszter tápanyagigénye nem azonos, vagyis megfelelően tagolt vitaminkészítményt válasszunk.
Abban az esetben, ha a szédülés rendszeresen és intenzíven jelentkezik, érdemes felkeresni a szakorvost, mert más problémák jelenlétére is utalhat.
Hangulatingadozások
A hormonális változások köztudottan erős hatással lehetnek a hangulatunkra. Ez a hölgyek esetében a menzesz alatt is megfigyelhető. Hormonális változások a terhesség velejárói is, vagyis a hangulatingadozások is jelen lehetnek, méghozzá intenzív formában.
Emésztési gondok
A terhesség alatt sokszor érezhet a kismama gyomorégést, székrekedést, ennek oka pedig az, hogy az emésztés kissé lelassul a várandósság alatt. Ez azért van így, hogy a felszívódás, a tápanyagok felvétele még eredményesebb lehessen, hiszen a felszívódáshoz időre van szükség. Ez sajnos igaz a várandósvitaminok esetében is.
A hasznosulásuk kiemelt jelentőségű, hiszen bevinni nem elég az anyagokat, azoknak be is kell épülnie. Ebben pedig hatalmas segítséget jelent, ha eleve jobban hasznosuló, szerves formában visszük be az anyagokat a szervezetbe. Ez a készítmények esetében praktikusan a citrát és glükonát kötési formákat jelenti, melyek hasznosulása akár 80%-kal is jobb, mint a szervetlen kötésű társaiké.
Babanet, 2024. augusztus 16.