Tablettával a terhességi diabétesz ellen
Mostanáig a terhességi cukorbetegségben szenvedő kismamák csak néhány kezelési módszerben bízhattak. Az egyik lehetőség az étrendben megtalálható szénhidrát korlátozása volt, és ha ez nem vált volna be, másik lehetőségként az inzulinkezelést vehették igénybe.
Ma már két olyan gyógyszer is létezik, amelyek segítségével sikeresen vehetik fel a harcot a diabétesz ellen a terhesség alatt. Az egyik a Glyburide, szájon át bevehető gyógyszer, amely már 2000 óta a kismamák rendelkezésére áll. A másik pedig a metformin hatóanyagú tabletta, amely a héten megjelent New Englandi Gyógyszerészeti Szaklapban publikált, új-zélandi és ausztrál kutatók tanulmánya szerint szintén biztonságos és hatásos gyógymódot jelenthet.
A gyógyszeres kezelés mellett természetesen a megfelelő diéta továbbra is fontos szerepet tölt be, mivel ezzel tovább csökkenthető a császármetszések száma, valamint a túl nagy súlyú baba és a nehéz szülés veszélye. A terhességi cukorbetegségben szenvedő anyák gyermekeinek szervezetében gyakran túl magas az inzulin szintje, ez pedig növeli a későbbi, 2. típusú diabétesz kialakulásának valamint az elhízás veszélyét.
Az új tanulmány szerint a metformin kezelés nem jelent rizikót a baba számára, szemben az inzulin terápiával, aminek következtében sok újszülöttnél hiperglikémia léphet fel. A kutatásban részt vevő asszonyok egyértelműen előnyben részesítették a metformin használatát, sőt, 77%-uk a szülés után úgy nyilatkozott, hogy akkor is maradnának a tablettás kezelésnél, ha a következő terhességük során újra kialakulna a diabétesz. Az inzulinnal kezelt anyukák közül csak 27% nyilatkozott hasonlóan.
Valójában mindkét gyógyszert használták már eddig is a 2. típusú cukorbetegség kezelésére a felnőtteknél – a metformin a Glucophage elnevezésű gyógyszerben található meg -, de a kutatást megelőzően nem lehetett tudni, vajon ezek a terhességi diabétesz esetén is hatásosak-e, és nem okozhatnak-e olyan problémákat a magzatnál, mint a túl alacsony vércukorszint, légzési nehézségek és fejlődési rendellenességek. A kutatás során 363, terhességi cukorbetegségben szenvedő asszony metformin kezelést kapott, majd az ő eredményeiket hasonlították össze 370 olyan kismamáéval, akik a hagyományos inzulinkezelésben részesültek.
Az egyelőre még nem bizonyított, hogy a szer bejut-e a méhlepényen keresztül a magzat szervezetébe, de a tanulmány szerint akár bejut, akár nem, nincs negatív hatással a baba fejlődésére. Ettől függetlenül a kutatók úgy döntöttek, hogy a metforminnal kezelt kismamákat szülésük után hosszabb ideig figyelemmel kísérik, és gyermekeiket kétéves korukban alaposan megvizsgálják, hogy a hosszabb távon jelentkező problémákat is ki tudják szűrni.
Az orvosok ugyan reménykednek benne, hogy ez a kezelési lehetőség csökkenteni fogja az inzulinkezelésre szoruló kismamák számát, de úgy tűnik, a metformin sem képes minden esetben teljes egészében kiváltani az inzulinos kezelést. A kutatásban részt vett nők 46%-nál volt szükség a metformin mellett időnként alkalmazott, kiegészítő inzulininjekcióra.