Sötét csík a pocakon
Linea negra vagy nigra: sokak számára ismerős, és nemcsak a neve, ugye? Ez az a bizonyos barna csík – nem fekete – a hasadon, amelyik jó eséllyel nálad is a második trimeszterben mutatja meg magát, és veled marad a terhesség végéig.
Tulajdonképpen mindannyiunknak van linea negra (vagy nigra) a hasán, még a férfiaknak is, csak alapesetben nem látszódik. Ugyanis csak bizonyos hormonhatásra kezd el a bőr ebben a csíkban pigmentálódni, színeződni. Ez a hormon az ösztrogén, melynek szintje a terhesség alatt igencsak megnő a kismama szervezetben.
Ennek a hormonnak köszönhető egyébként az is, hogy a kismama mellbimbója megnagyobbodik és megsötétedik, ahogy az is, hogy az anyajegyek és szeplők is sötétebbé, esetleg nagyobbá válnak. És mivel a melanin (pigmentanyag) termelés az ösztrogénszint miatt megugrik, jobb, ha odafigyelünk a has napoztatására is: ettől a linea negra nemhogy halványodni, de még jobban sötétedni fog. Hacsak nem használunk – ami nagyon is ajánlott – megfelelő fényvédő krémet napozáskor. A szoláriumot már nem is említem, terhesség alatt mindenki felejtse el, tilos!
A pocakot függőlegesen kettéválasztó csík a terhességek háromnegyedében jelenik meg. A kismama úgy a 15. hét tájékán veheti észre először – de ez nagyon egyéni, van akinél csak a 18. vagy a 22. héten jelenik meg -, hogy a szeméremdombtól felfelé, egészen a köldökig, ott fut a csík. Amely hétről-hétre, ahogy a terhesség halad előre, egyre sötétebb lehet. A csík szélessége általában csak néhány milliméter, maximum egy centiméter.
Előfordulhat, hogy a terhesség előrehaladtával nemcsak a színe, de a csík hossza is változik, és egyre magasabbra kúszik.Sötétebb bőrű kismamáknál határozottan élesebben rajzolódik ki, míg a világos bőrű várandósoknál és a szőke hajú kismamáknál általában sokkal halványabb barna lesz. Egyeseknél a köldökre is kiterjed ez a pigmentáció, ebben az esetben a sötét csík miatt olyan érzése lehet az embernek, mintha kéthavi kemény koszlerakódás halmozódott volna fel ezen a területen, de nem, így hát óva intenék mindenkit attól, hogy különféle módszerekkel próbáljon megszabadulni tőle.
Sokan azt hiszik, hogy a linea negra ( vagy nigra) megjelenése a has bőrének feszülésétől vagy méretétől függ, de ez csak tévhit, valójában nincs összefüggésben ezekkel a tényezőkkel. Ahogy azt sem lehet megjósolni hiányából vagy jelenlétéből, hogy a kisbaba milyen nemű lesz. Régebben ugyanis úgy tartották, hogy ha csak a kismama köldökéig tart, lány lesz a pici, ha viszont az alsó bordákig felnyúl, akkor biztosan fiú érkezik.
Szülés után a linea negra (akarom mondani, nigra) szép fokozatosan halványodni kezd, majd eltűnik, ahogy a terhesség után az anya hormonháztartása visszaáll. Születése után egyébként a baba pocakján is ott lehet a csík, ennek oka a szervezetében jelenlévő anyai hormonokban keresendő, amint ezek kiürülnek, a csík is eltűnik.
Hogy a linea negra ( mondtam már, hogy nigra is lehet?) mi célt szolgál, arra sajnos a tudomány sem tud választ adni. De ha van kedvetek, találgassunk: miért döntött úgy a bölcs anyatermészet, hogy legyen egy függőleges csík a terhes nők hasán?
Ha tetszett a cikk és van kedved, csatlakozz a Babanet Facebook rajongói oldalához is!
Szilágyi Diána, 2011. szeptember 20.
Babanet hozzászólások(12 hozzászólás)
Nekem nem volt, egyik terhességemnél sem, halványan sem.
A mellbimbóm sem lett sem sötétebb ,sem nagyobb.Ki érti ezt?:)
Na, de hogy a célját is firtassuk: lehet, hogy ikerterhesség esetén kijelöli a két gyerek térrészét.:)))