#baba#anya

Probiotikumokkal a terhesség alatti elhízás ellen

Ha a kismama a terhesség alatt probiotikumokat fogyaszt, kevesebb súlyfelesleggel kell a szülés után megküzdenie – állítják finn kutatók. A Turku Egyetem tudósai arra voltak kíváncsiak, vajon a bélben élő baktériumok hatással vannak-e a testsúlyra.

A probiotikumok segítik a megfelelő bélflóra fenntartását az emésztőrendszerben, és visszaszorítják a káros baktériumok szaporodását. Nemcsak elengedhetetlen részei az egészséges bélrendszernek, de a gyulladások elleni harcban is fontos szerepet töltenek be.

Már évek óta tanulmányozzák a probiotikumok védelmező hatását a különböző emésztési problémákkal szemben. Nemrég arra jöttek rá, hogy a bélflóra állapota szerepet játszhat az elhízásban is.

Kirsi Laitinen, táplálkozástudós és a Turku Egyetem vezető előadója ismertette a kutatás eredményeit egy európai kongresszuson, kihangsúlyozva, hogy ezek fényében egy diéta hatását a probiotikumok tovább növelik.

„Főleg a nők járnak jól a probiotikumok szedésével” – mondta. – „Szülés után egy évvel náluk volt a legkisebb az elhízottak száma és a testzsír-százalék.”

„A diétás tanácsokkal ellátott, probiotikumot szedő nőknek 25 százaléka bizonyult túlsúlyosnak, míg akik csak tanácsot kaptak, azok között 43 százalék volt ez az arány.”

A kutatás során 256, terhességük első trimeszterében lévő nőt osztottak szét véletlenszerűen három csoportba. Két csoport közülük dietetikussal vitatta meg, milyen táplálkozási szokásokkal biztosíthatja a terhesség alatt magzata ideális fejlődését és az egészséges mértékű súlygyarapodást. Ellátták őket különféle, egyszeresen és többszörösen telített zsírsavakban gazdag ételekkel, mint a salátaöntetek, rostban gazdag tésztafélékkel és gabonapelyhekkel – olvasható a Times Online cikkében.

Az egyik csoport a fentieken túl még laktobacillust és bifidobaktériumot tartalmazó, probiotikum-kapszulákat is kapott, melyekből naponta egyet kellett bevenniük. A másik csoport placebo kapszulákkal tért haza.

A harmadik csoportban a mamák csak placebót kaptak, diétás tanácsok kísérete nélkül. A kapszulákat mindhárom csoportban addig szedték, míg a kizárólagos szoptatást abba nem hagyták az anyukák, vagyis legalább a szülést követő hat hónapig.

A kutatók a kísérlet elején és végén is megmérték a nők súlyát, derékméretét és zsírvastagságát. Közepesen túlsúlyosnak – azaz 30-as vagy afeletti BMI-vel és több  mint 80 cm-es derékmérettel rendelkezőnek – a probiotikumot szedő és diétás tanácsokkal ellátott nőknek 25%-a bizonyult. A csak diétás tanácsokkal ellátott asszonyok között 43 százalék volt a túlsúlyosok aránya, míg a kontrollcsoportban – akik sem tanácsokat, sem probiotikumot nem kaptak – 40 százalék. A probiotikumot szedő csoportban átlagosan 28 százalék volt a testzsír arány, míg a diétás tanácsokat kapó nőknél 29, a kontrollcsoportnál pedig 30 százalék.

Kirsi Laitinen elmondta: további vizsgálatokra van szükség, hogy behatóbban megismerjék a probiotikumok szerepét az elhízás elleni harcban. Hozzátette, hogy a kutatás során az anyák terhesség előtti súlyát nem vették figyelembe, pedig ez befolyásolhatta későbbi testsúlyukat.

Elmondta azt is, hogy továbbra is figyelemmel kísérik a kutatásban részt vevő anyák és gyermekeik életét, hogy kiderüljön, a terhesség során szedett probiotikumok hatással vannak-e a nők és utódaik egészségére. Véleménye szerint a fenti kutatás egyik nagy előnye, hogy a terhes asszonyokkal való kísérlet nemcsak a nőkre, hanem gyermekeikre gyakorolt hatások felderítésében is sokat segít.

„A terhesség alatt a testsúlygyarapodás hatása különösen nagy lehet, hiszen nemcsak az anyát, hanem gyermekét is érinti. A szülőcsatorna flórája és az anyatejjel átadott baktériumok a kicsire is hatással vannak, a kutatás szerint pedig a korai táplálás befolyásolja a későbbi elhízás kockázatát.”

Szilágyi Diána, 2009. május 08.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?