Öröklõdhet a mérgezésAz újszülött toxikus anyagokat örökölhet anyjától
Egy nemzetközi környezetvédő csoport szerint a generációk a mérgező anyagokat is átörökítik egymásnak. Mérgező vegyi anyagok szinte a környezetünkben lévő összes anyagban vannak, és a szervezetbe kerülve idővel daganatos és idegrendszeri betegségeket is okozhatnak - állítja a szakember.
Tavaly októberben a WWF nemzetközi zöldszervezet európai miniszterek vérében vizsgálta a mérgező anyagokat. Akkor például Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter vérében 33 mérgező vegyi anyagot mutattak ki. A többiekében még többet.
A WWF idén háromgenerációs európai családok vérét vizsgálja. A nagymama, lánya és az unokája vérében vizsgálják a méreganyagokat. A szakértők szerint erre azért van szükség, mert korábbi vizsgálatok szerint a gyerekek szervezetében bizonyos vegyi anyagok nagyobb mennyiségben vannak jelen, mint a szülőkében. Prommer Mátyás, a WWF programvezetője elmondta:
\"Egy magzat sem indulhat tiszta lappal, mert az anyában lévő vegyi anyagokat ugyanúgy megkapja, mintha a környezetből jönne.\"
A hétköznapokon senki nem gondol bele, hogy szinte az egész lakás és a munkahely tele van mérgező anyagokkal. A telefon, a monitor, de még a teljesen ártalmatlannak hitt golyóstoll és a szőnyeg is bocsáthat ki káros anyagokat. A tisztítószerekről és a parfümökről nem is beszélve, amelyeken gyakran fel sem tüntetik pontosan az összetevőket, mert az sértené az üzleti titkot - állítják a kutatók. Zacher Gábor toxikológus főorvos szerint:
\"Ezek az anyagok, amelyekről a legutóbbi WWF vizsgálat is szólt, azoknak toxikusak, semmi keresnivalójuk a szervezetben.\"
Bár ezek az anyagok ma még nem mérgezőek, a következő nemzedékekben, illetve 10-20 év múlva már felhalmozódhatnak annyira, hogy daganatot, máj és veseelégtelenséget vagy idegrendszeri zavarokat okozhat. A WWF ezért szigorúbb európai vegyi anyag törvényt sürget - számol be az RTLKlub Online.
A WWF olyan háromgenerációs családok jelentkezését várja Európa-szerte, így hazánkban is, akik kíváncsiak, vajon az ő szervezetükben milyen kemikáliák vannak? Egy vérteszt során a nagymamától, az édesanyától és gyermekétől vesznek vért, hogy mindhárom generációt vizsgálni tudják. Fontos, hogy az édesanya a nagymama leánya legyen. Így két generációban is meg lehet vizsgálni, hogy az édesanyák szervezetéből a terhesség alatt és az anyatejjel milyen vegyi anyagok kerülnek át a következő nemzedékbe .
A családok jelentkezését 2005. május 10-ig várják levélben, faxon vagy e-mailben, a jelentkezési lapot megfelelően kitöltve. Részletek itt.
Forrás: RTLKlub Online, WWF