Két fehérje felelős a sikeres beágyazódásért
Amikor egy embrió eléri a méhfalat, olyan kémiai kommunikáció kezdődik meg köztük, amelynek eredményeként az embrió sejtjei behatolhatnak a méhfalba és rákapcsolódhatnak az anya vérkeringésére, amely majd a placentán keresztül táplálékkal látja el a fejlődő kisbabát. Laboratóriumi körülmények között az Oxfordi Egyetem tudósai elkülönítettek két olyan, különleges proteint, amelyek részt vesznek ebben a folyamatban.
A Rac1 és a RhoA proteinek irányítják a méhfalba való behatolást. – mondta el Helen J. Mardon. – Az előző a méhfal sejtjeit stimulálja arra, hogy húzódjanak odébb, hogy az embrió sejtjei be tudjanak hatolni a méhfal szöveteibe, és megtörténhessen a beágyazódás, melyet az utóbbi fehérje vezényel le. Úgy gondoljuk, hogy a két protein egyensúlyának kontrollálása kritikus jelentősséggel bírhat az embrió-beültetések sikerességében.
Ha a két protein egyensúlya felborul, a méhfal sejtjei sem mozdulnak odébb, hogy utat engedjenek az embriónak a beágyazódáshoz. A sikertelen beágyazódás pedig a meddőség vezető oka. A folyamat megértése segíthet abban, hogy az orvostudomány elősegíthesse az embriók sikeres beágyazódását – áll a Los Angeles Times beszámolójában.