#baba#anya

Gyûlnek a remény mintái az õssejtbankban

Az indulás után már naponta három-öt szerződés köttetik az első hazai őssejtbankban.
Alig két héttel azután, hogy a sajtó hírt adott az első hazai, üzleti célú őssejtbank indulásáról már tucatnyi vérmintát tárolnak a bankot létrehozó egyik szervezet, a budapesti Krio Intézet laboratóriumában- tudta meg a weborvos. A BAZ Megyei Kórház Gyermekegészségügyi Központja és a Krio Rt. létrehozta őssejtbankban naponta 3-5 szerződést kötnek a majdan születendő baba köldökzsinór vérének fagyasztására és tárolására - mondta el kérdésünkre Balogh István, a Krio Rt. ügyvezető-igazgatója.


Nem kell tehát Miskolcon szülnie annak az anyukának, aki úgy dönt, hogy igénybe veszi a szolgáltatást, a 20 másodperccel a szülés után esedékes köldökzsinór-ellátáskor szakszerűen levett vérnek kell 48 órán belül Budapestre vagy a Miskolci kórházi osztályra érkeznie. Hivatalosan azokon a szülészeteken vehetik le a köldökzsinórvért, amelyeknek szerződésük van az őssejtbankkal, (s ilyen egyre több van az országban), csak annyi kell hozzá, hogy a szülészorvos vállalja azt. A vérlevétel szakmai szabályairól audiovizuális ismertetőt kap az orvos, a teendők egyébként egybecsengenek a nemzetközi szülészeti társaság témában tett ajánlásával is. A vér levételéhez szükséges steril szettet a szülők viszik a kórházba, a vérmintát pedig általában az apukák szállítják hűtőtáskában a bankba, mert náluk motiváltabb embert erre aligha találhatnánk,- mondta tapasztalatból az igazgató.


Maga a szerződéskötés a terhesség 30-32 hetében esedékes, ugyanis az anyukának arra is időt kell szakítania, hogy az előírt virológiai vizsgálatokat elvégeztesse: csak a negatív leletek birtokában érdemes nekilátni a vér levételének. Ezeket a vizsgálatokat a szülés után négy hónappal megismétlik, s a fagyasztás előtt további vizsgálatoknak vetik alá a mintát,- sorolja a felhasználás esélyét növelő garanciákat az igazgató.

Ellenőrzik tehát magának a vérlevételnek körülményeit: ha a vér nem alvadékmentes, akkor már nincs esély a felhasználásra. Ugyancsak ellenőrzik a szállítás körülményeit, azaz a levétel óta eltelt időt és a szállítási hőmérsékletet. A vér mennyisége is döntő lehet: 50 ml alatt nem javasolják a fagyasztást, mert ez a mennyiség nem elég a transzplantációra egy 30-40 kg-os gyerek esetében. A szülő mégis dönthet úgy, hogy kéri a tartósítást, gondolva például azokra a betegségekre vagy jövőbeni őssejtterápiás beavatkozásokra, amelyekhez – szemben a leukémiával – kevesebb vagy szaporított őssejtek is elegendők.

A levett mintán szintén elvégeznek egy sor virológiai és bakteriológiai vizsgálatot és ellenőrzik azt is, elegendő-e a sejtszám. A fagyasztásra tehát csak abban az esetben kerülhet sor, ha felhasználásra alkalmas, minden más esetben a szülőnek nem kell fizetnie.


Ami az anyagiakat illeti, a vérminta fagyasztásának és az első éves tárolásnak díja 95 ezer forint, minden további évben 12 ezer forintot kérnek a tárolásért. Az össejtlevételhez szolgáló szett ára nincs benne az induló összegben, az ugyanis szabadon kapható Magyarországon, ha a szülők – esetleg a kórház - már beszerezték, akkor ezt már nem számolja fel a bank.

Forrás: http://www.weborvos.hu/cikk.php?id=92&cid=46413

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?