A reggeli rosszullét öröklődik
A HG viszonylag ritkán előforduló betegség, a terhes kismamáknak körülbelül a 2 százalékát érinti. Tünetei viszont annál súlyosabbak: már a 22. hét előtt jelentkezik reggelente a kínzó émelygés és a rendszeres hányás. Ha pedig a rosszullétek nem szűnnek, vagy rosszabbodnak, a várandós nő akár kórházi ápolásra is szorulhat - írja a HealthDay.
Bár korábban úgy gondolták, hogy a betegség kialakulásáért elsősorban pszichológiai tényezők tehetők felelőssé, mára tudjuk, hogy sokkal nagyobb befolyással bírnak a külső behatások: a kismama állapotát befolyásolhatja a testtömege, a táplálkozása, káros szenvedélyei és a különböző fertőzések - mondta Ase Vikanes. Jelen tanulmányunk ugyanakkor rámutat: bizonyos mértékig a HG örökölhető is, anyáról lányára szállhat - tette hozzá.
A kísérletek során ugyanis kimutatták, hogy a HG háromszor nagyobb eséllyel jelentkezik azoknál a nőknél, akiknek az édesanyja is szenvedett valaha a súlyos tünetektől – írja az Orientpress. Nagy lépés lehet ez a tanulmány a betegség korai felismerése felé - mondta Vikanes. Így ugyanis a háziorvos számításba veheti a diagnóziskor azt is, hogy a felmenők között előfordult-e már a betegség, és ha igen, korábban kezdheti kezelni a kismamát - ez pedig a baba egészségének megóvása szempontjából is fontos.