A rákos anya megfertõzheti újszülöttjét
Japán kutatók megvizsgálták egy csecsemő tumorsejtjeit, és arra jöttek rá, hogy ezek nagyon hasonlítottak az anya rákos sejtjeihez: a terhes nő testében keletkeztek a rákos sejtek és átjutottak a magzatra, írja a focus.de.
Ezenkívül a gyermek rákos sejtjeiből hiányzott egy bizonyos felületi fehérje, ami az anya sejtjeiben még megtalálható volt. Az immunrendszer számára ezek láthatatlanok voltak, és így tudtak az egyik testből a másikba átjutni.
A japán kutatók összevetették egy 11 hónapos csecsemő állkapocstumor-sejtjeit az anya sejtjeivel – a babánál a szülést követően, leukémiát diagnosztizáltak. A vizsgálat azt eredményezte, hogy a tumorsejtek géntérképe nem az anya és az apa génállományának a keveréke, mint az a többi sejtnél fennáll, hanem nagy részben az anyáéval egyezik – olvasható az Orientpress oldalán. Ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a gyermek tumorja eredendően az anya testében létezett, ami később a gyermek is megkapott.
A rákos sejtek örökítése anyáról-csecsemőre orvosilag eddig is ismert volt. A tanulmány újdonsága abban áll, hogy felfedezték, hogy az „átvitel” a placenta segítségével történik, aminek éppen gátolnia kéne a fertőzéseket.