A dohányzás méhen kívüli terhességet okozhat
A cigarettafüstben található egyik vegyület méhen kívüli terhességet okozhat a nőknél. A vizsgálatok szerint a kotinin nevű anyag ugyanis olyan reakciót váltott ki a kismamáknál, ami serkentette egy káros fehérje termelődését a petevezetékben.
A fehérje neve PROKR1 - ezt a proteint az edinborough-i tudósok összefüggésbe hozták a méhen kívüli terhességek kialakulásával, mivel növelte annak az esélyét, hogy a petesejt a méhen kívül ágyazódjon be. A tanulmány teljes terjedelmében az American Journal of Pathology című folyóiratban jelent meg.
A PROKR1 alapvetően a petesejt helyes beágyazódását segíti elő a méhen belül. Ha azonban jelen van a petevezetékben is, akkor éppen az ellenkező hatást válthatja ki - írja az Orientpress. Ennek oka, hogy a protein megakadályozza a petevezeték falaiban található izmok működését, amelyek így nem tudják a helyes irányba - a méh belseje felé - terelni a petesejtet.
A vizsgálatok megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik dohányoztak, és méhen kívüli terhességük volt, a PROKR1 szintje kétszer magasabb a petevezetékben, mint a káros szenvedélyektől mentes kismamáknál.