A depressziós kismamáknál kétszer gyakoribb a koraszülés
A depresszióban szenvedő várandósok kétszer gyakrabban szülnek túl korán, mint azok a kismamák, akik nem depressziósok – állítják amerikai kutatók a Human Reproduction című szaklapban megjelent új tanulmányukban.
A vizsgálat során 791 amerikai kismamát kísértek figyelemmel a tudósok terhességük során. A résztvevők kétötödénél jelentkeztek súlyos depresszióra utaló jelek a terhesség 10. hete körül, s ezzel a koraszülés esélye is kétszeresére nőtt náluk – adta hírül az ENews.
A súlyos depresszióban szenvedő anyák kétszeres koraszülési kockázatával szemben az enyhe depressziós tüneteket mutató anyák kockázata – meglepő módon – még ennél is magasabb: közel 60 százalék esélyük volt arra, hogy idejekorán, a 37. terhességi hét betöltése előtt hozzák világra babájukat.
A kutatásban részt vevő, depresszióban szenvedő nők nem szedtek antidepresszáns készítményeket, a kutatók ugyanis nem szerették volna, ha a gyógyszerek befolyásolják a megfigyelési eredményeket. A kutatás vezetője szerint a fentiek fényében eddig sajnos nem fordítottak elegendő figyelmet a terhességi depresszió veszélyeire.