8 hasznos tipp a várandósság alatti hányinger és rosszullétek kezelésére
A várandósság alatt a hormonális változások és az átalakuló test sok kellemetlenséget hozhat az életünkbe. Az egyik leggyakoribb és legkellemetlenebb tünet a hányinger és reggeli rosszullétek. A jó hír azonban az, hogy vannak praktikák és természetes módszerek, amelyekkel enyhíthetünk ezeken a problémákon.
Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a tippeket és praktikákat, amelyeket érdemes kipróbálni a várandósság alatti hányinger és reggeli rosszullétek enyhítésére:
Rendszeres étkezések
Az üres gyomor fokozhatja a reggeli rosszulléteket, így fontos, hogy elkerüljük az éhséget. Ehhez érdemes több kisebb étkezést beiktatni naponta, és igyekezni állandó időpontokban enni. Az ajánlott étkezési mennyiséget lehetőleg 5-6 kisebb adagra osszuk szét, hogy ne legyen egyszerre túl sok élelmiszer az emésztőrendszerünkben.
Reggeli az ágyban
Közvetlenül ébredés után, az ágyban fogyasztott alacsony cukortartalmú reggeli sokak számára segíthet enyhíteni a reggeli rosszulléteket. Érdemes azonban odafigyelni, hogy az étel könnyen emészthető legyen: ne legyen túl zsíros, sós, vagy olyan étel, ami miatt túl sok gyomorsavat termel a szervezetünk.
Az erős szagok kerülése
Az erős szagok, például a fűszeres ételek, a parfümök, a füst, vagy akár a tisztítószerek illata sokaknál okozhatnak hányingert. Igyekezzünk ezeket elkerülni, és ha valamilyen kellemetlen szag miatt érezzük rosszul magunkat, akkor minél előbb keressünk egy jól szellőző helyet.
Pihenés és relaxáció
A stressz és a feszültség fokozhatja a reggeli rosszulléteket és a hányingert. Érdemes időt szánni a pihenésre és a relaxációra, például meditációra vagy jóga gyakorlatokra.
Gyömbér
A gyömbér sokaknál hatékonyan enyhíti a hányingert és a reggeli rosszulléteket. Lehet rágni friss gyömbért, gyömbéres teát, vagy citruslével elkevert gyömbéres italt inni, esetleg gyömbér tartalmú tablettát szedni.
Citrusfélék
A citrusfélék, mint a narancs, lime, citrom, vagy a grapefruit gazdagok C-vitaminban, ami amellett, hogy erősítheti az immunrendszert, a reggeli rosszulléteket is csökkentheti. Érdemes ilyen ételeket beiktatni az étrendünkbe.
Bőséges folyadékfogyasztás
A bőséges folyadékfogyasztás kulcsfontosságú a várandósság alatt, és különösen fontos a rosszullétek idején. A szénsavmentes víz mellett, a tea, a gyümölcslé és az elektrolitokban gazdag italok fogyasztása javasolt.
Száraz ételek fogyasztása
A száraz ételek fogyasztása is segíthet enyhíteni az émelygést és a hányingert. Javasolt a száraz kekszek, a gabonapelyhek, a pirítóskenyér, vagy akár az abonett fogyasztása. Azonban minden esetben érdemes ellenőriznünk a „nassolnivalók” cukor és – sótartalmát, hiszen a túlzott sóbevitel például ödéma kialakulásához is vezethet.
Babanet, 2023. május 08.
Forrás: Nyitókép: GettyImages.com