Indokolatlan császármetszések
A szülész szerint kollégái perektől tartva fognak szikét, az ügyvéd úgy véli, a hanyag orvosok jelentik a legnagyobb kockázatot.
Magyarországon nemzetközi szinten is magas a császármetszések aránya. A szakorvos szerint tizenöt-húsz százalék lenne indokolt. „A szülészorvos nem tartja indokoltnak a műtéti eljárást. Lebeszéli a császármetszésről a kismamát, vagy megtagadja a műtét elvégzését. A szülőcsatornában megreked a gyermek. Kiemelésekor megsérül a kulcscsontja. A szülők azonnal ügyvédhez rohannak\" – mesél egy ritka, de tipikus esetet a szakorvos. „Az ilyenkor viszonylag gyakori kártérítési perek elől menekülnek azok, akik rögtön császármetszést javasolnak. Sokkal egyszerűbb elvégezni egy metszést, kiemelni a babát közvetlenül a méhből; a félórás művelettel lerövidül a természetes szülés hosszadalmas, hat-nyolc órás folyamata. Ez a legfőbb oka a módszer elszaporodásának\" – mondja a szülész.
Míg a hetvenes években a magyar szülő nők öt százalékánál végeztek császármetszést, ma a beavatkozás aránya felkúszott 33 százalékra. A klinikákon minden harmadik, egyes osztályokon pedig minden második gyermek születik császármetszéssel. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) adatbázisa szerint Európában átlagosan 17-18 százalékban végeztek ilyen beavatkozást. Hetényi Gábor, a Szent István kórház főorvosa kiemeli: a császármetszés egy lehetőség, amellyel akkor kell élni, ha a magzat vagy a kismama egészsége ezt indokolttá teszi. Határt kellene szabni a nem egyszer indokolatlan császármetszéseknek – teszi hozzá a főorvos, aki szerint az egészséges mérték 15-20 százalék lenne.
A Reggel teljes cikke >> klikk
Forrás: Reggel