Van, ahol sok, van, ahol kevés a gyerek
Évente 80 millióval növekszik a világ népessége, most 6,6 milliárd, de 2050-re meghaladja majd a 9 milliárdot.
A tekintélyes német alapítvány, a DSW augusztusban közzétett tanulmánya a világ népességéről ad képet: mely országokban csökken, és mely országokban növekszik a lakosság. A felmérés szerint Európa lakossága csökken, a világ népessége eközben jelentős növekedéssel hívja fel magára a figyelmet.
A DSW ez évi jelentése szerint 80 millióval növekszik évente a világ népessége, most 6,6 milliárd, de 2050-re meghaladja a 9 milliárdot. Irak példája sokat elárul a tendenciákról: az 1950-ben regisztrált nyolcmilliós lakosság mára 23 millióra, 2050-ben akár 79 millióra növekedhet. Azt jósolják, a legjelentősebb növekedés Afrikában és Ázsiában lesz. A kínai kormányzat egygyermekes családmodelljének következetes és kemény érvényesítésével mindent elkövet érte, hogy ez ne így legyen. Egy tavaly közzétett ENSZ-tanulmány szerint 2050-ig a kínai társadalom elöregedése messze meghaladja a világ átlagát. A naponta elhunyt több mint 8000 AIDS-es többsége éppen Afrikát és Ázsiát, elsősorban Indiát sújtja 5,7 millió fertőzöttel.
Európában évente 900 ezerrel csökken a lakosság. Drámai népességcsökkenésről számolnak be az olaszok, s az angolok is csak annak köszönhetik a nagy növekedést és a 60 milliót meghaladó lélekszámot, hogy különösen az EU új tagjainak bevándorlása feljavította a statisztikát.
A világnépesedés helyzetéről a Magyar ENSZ Társaság által ismertetett ENSZ-kiadványból is kierül, hogy a fejlett országoknak egyre nagyobb szükségük lesz a szakképzett bevándorlókra. Nagy-Britanniának két éven belül 250 ezer ápolónővel többre lesz igénye,az Egyesült Államoknak pedig 2020-ra több mint egymillió betöltetlen ápolónői állással kell számolnia. Magyarországon az idén a születések száma kis mértékben emelkedett, s mérséklődött a népességfogyás üteme. Most 10 millió 70 ezer Magyarország lélekszáma - számol be a Népszava nyomán a Weborvos.
Forrás: Népszava - Weborvos