#baba#anya

Nem tudsz teherbe esni? A PCOS is lehet az oka - ezt teheted ellene

PCOS esetén a petefészkekben ciszták alakulhatnak ki, ami károsíthatja a peteérés folyamatát és egyensúlyzavart okozhat a hormonháztartásban: a menstruációs ciklus rendszertelenné válhat, és nehezebbé válhat a teherbe esés is.

A policisztás ovárium szindróma, azaz a PCOS egy gyakori endokrin rendellenesség, amely nőknél jelentkezik, és számos kihívással járhat a fogantatás, valamint a terhesség szempontjából.

Mik a PCOS tünetei?

A PCOS kialakulásának pontos oka nem ismert teljesen, de genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak. A betegség leggyakoribb tünetei közé tartoznak:

  • menstruációs rendellenességek, például hosszabb, rendszertelen vagy hiányzó menstruációs ciklusok,
  • túlsúly vagy elhízás,
  • magas inzulinszint,
  • férfias jellegű vonások, például a túlzott szőrnövekedés, pattanások

Hogyan hat a fogantatásra a PCOS?

A betegség egyik leggyakoribb következménye a meddőség vagy csökkent termékenység. A ciszták által okozott petefészek diszfunkció miatt a peteérések szabálytalanok lehetnek vagy elmaradhatnak, így a fogantatás esélye csökkenhet. Emellett az inzulinrezisztencia és a magas inzulinszint is negatívan befolyásolhatják a termékenységet.

A PCOS diagnózisa mellett a terhesség során számos kihívással kell szembenézni. Ezek közé tartozik:

  • ovulációs problémák: a rendszertelen vagy elmaradt peteérések miatt a termékeny időszak meghatározása nehezebb lehet;
  • magasabb a vetélés kockázata: a PCOS növelheti a korai és késői terhességi veszteségek kockázatát;
  • gesztációs diabétesz kockázata: a PCOS-el élő nők nagyobb eséllyel szenvedhetnek a terhességi diabétesztől;
  • magas vérnyomás és preeclampsia: a PCOS-el összefüggésbe hozható magas vérnyomás és preeclampsia kialakulása is nagyobb kockázatot jelenthet.

Hogyan kezelhető a PCOS?

Bár a PCOS nem gyógyítható teljesen, számos kezelési stratégia létezik annak érdekében, hogy növeljük a terhesség esélyeit.

  • Életmódváltás: az egészséges táplálkozás, a testsúlykontroll és a rendszeres testmozgás segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában, és a peteérés elősegítésében. Sokszor önmagában már az életmódváltás is elég a probléma rendeződéséhez.
  • Gyógyszeres kezelés: az orvosi kezelés során gyakran alkalmazzák a fogamzásgátló tablettákat a menstruációs ciklus szabályozására, vagy inzulinérzékenységet javító gyógyszereket, ha inzulinrezisztenciát mutattak ki.
  • Asszisztált reprodukciós technológiák: a PCOS-el küzdő nők esetében gyakran alkalmazzák az ovulációt serkentő gyógyszereket, vagy akár in vitro megtermékenyítést (IVF), hogy segítsenek a terhesség elérésében.

Terhesség és PCOS

A terhesség időszakában a PCOS-el küzdő nőknek speciális figyelmet kell fordítaniuk egészségükre és a magzat fejlődésére. Fontos, hogy orvosi felügyelet mellett tartsák a táplálkozási és életmódbeli ajánlásokat, rendszeresen ellenőriztessék magukat, és szükség esetén alkalmazzák a szükséges gyógyszereket vagy beavatkozásokat.

A PCOS jelentős kihívást jelenthet a családtervezés szempontjából, de számos kezelési lehetőség létezik a tünetek enyhítésére és a termékenység növelésére. A megfelelő életmódbeli változtatások, orvosi kezelések és szakmai támogatás segíthetnek abban, hogy a PCOS-el élő nők is sikeresen elérjék a vágyott terhességet, és egészséges gyermeket hozzanak a világra.

A megfelelő diagnózisért, személyre szabott tanácsért és bővebb információkért mindig fordulj szakemberhez, főleg, ha babát tervezel!

Még többet olvashatsz a PCOS-ről a Webbetegen: PCOS: a meddőség leggyakoribb oka

Babanet, 2024. augusztus 12.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?