#baba#anya

Műanyagszármazékok és terméketlenség: generációkra teszik tönkre a férfi termékenységet

A BPA férfi termékenységre gyakorolt hatásairól sokat hallhatunk, ellenben a DEHP-ről kevesebb szó esik, holott úgy tűnik, generációkon átívelve rombolják a férfiak termékenységét!

Bár mostanában főleg a BPA hatásaival foglalkozó mcikkeket olvasni, azért sejthető belőlük, hogy a többi műanyaglágyító szer sem éppen a legjobb az emberi szervezet számára. A ftalátok egy másik csoportjáról, a DEHP-ről kevesebb szó esik, holott úgy tűnik, generációkon átívelve rombolják a férfiak termékenységét! A témában Ratkó Tünde, a Trimeszter termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.

Miért olyan káros a DEHP?

A ftalátok kézé tartozó anyag a dietilhexil-ftalát a PVC lágyítására használt anyag. Többek közt az orvosi eszközökben találkozhatunk vele, de felhasználása nagyon széles körű, a padlóburkolatoktól elkezdve a műbőrön keresztül egészen a cumikig és babajátékokig.

A gond az, hogy már 2018-ban megjelentek tanulmányok, melyek igazolták, hogy ennek az anyagnak több olyan rossz tulajdonsága is van, melyek miatt gyorsan el kellene felejteni a használatát. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal szerint nem kerülhet 50 mikrogrammnál több a szervezetünkbe egész életünk alatt - ennél azért jóval nagyobb mennyiségben találkozhatunk a DEHP-el. Sajnos elősegíti egyes ráktípusok kialakulását, emellett pedig egérkísérletekben igazolták, hogy generációkon átívelve képes hatást gyakorolni a spermiumtermelésre és a tesztoszteron szintjére is.

Termékenység - és még sok más!

A spermiumtermelés leromlása alapvetően hatással van a termékenységre is. Csakhogy a dolog itt nem áll meg. A tesztoszteronszint eltolódása ugyanis amellett, hogy termékenységi gondokat okoz, egy sor másik működésbe is erősen beleszól, ráadásul más hormonok termelését is eltolja. Így adott esetben hozzájárulhat az ösztrogéndominancia kialakulásához, a csontsűrűség leromlásához, illetve szerepet játszik a hajhullás vagy éppen az izomtömeg csökkenésében is.

Kutatással igazolták a szakemberek, hogy a DEHP-nek kitett hím egerek utódaiban is jelentkezett az anyag romboló hatása, sőt, még ezen egerek utódai esetében is megfigyelhető a spermiumszám csökkenése, illetve a tesztoszteronra gyakorolt negatív hatás. Ez pedig azt is előre vetíti, hogy az emberek esetében szintén ilyen hatást válthat ki ez az anyag, és ha azt is megnézzünk, milyen gyakran kerülünk vele kapcsolatba, akkor bizony nem áll jól a szénánk.

Mit lehet tenni?

Szerencsére nem vagyunk tehetetlenek, de nem is könnyű a dolgunk. A ftalátok alapvetően az étkezés útján kerülnek a szervezetünkbe. Azonban kikerülni őket teljesen nem lehet, hiszen a csomagolások, gyártási eljárások és sok más során is kapcsolatba kerülhetnek élelmiszereinkkel.

A bevitt DEHP mennyisége azonban csökkenthető, ha törekszünk arra, hogy ételeinket frissen készítsük el, hogy a műanyag csomagolásokat a lehető legjobban kerüljük, illetve, ha a kiválasztott élelmiszerek gyártóit váltogatjuk - az egyes gyártási eljárások során nem ugyan annyi DEHP kerülhet az élelmiszerekbe.

A bevitt mennyiség csökkentése mellett a kiváltott hatások kompenzálásával tehetünk sokat a rombolás ellen. Teljesen kivédeni sajnos így sem lehet, de a kiegyensúlyozott étkezés mellett a megfelelő tápanyagpótlás révén a szervezetünk hatékonyan képes harcolni az ilyen anyagok ellen is. Ehhez azonban napjainkban már pusztán az étkezés és a rendszeres mozgás már kevés. A tápanyagpótlás jól megoldható férfivitaminnal. Mivel kifejezetten a férfiak igényeire szabják, így ezek a termékek nagy segítséget jelenthetnek, de ehhez mindenképpen összetettnek kell lenniük, illetve természetesen szerves kötésben kell tartalmazzák a lehető legtöbb anyagot, hiszen így azok hasznosulása akár 80%-kal is nőhet!

Babanet, 2024. december 08.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?