Valóban ketyeg a biológiai óra?Mit érdemes tudni a késői gyermekvállalásról?
A nők átlagéletkora folyamatosan növekszik. Ami régebben a fiatalabb generáció privilégiuma volt, az mára már az 50-es években járó nők számára is természetes. De mi a helyzet a gyermekvállalással?
A XXI. század 50. évében járó nők elutasítják, hogy „öregnek” titulálják őket. Emma Thompson 40 évesen adott életet első gyermekének, Marcia Cross pedig 44 éves korában szülte meg ikreit, de megemlíthetnénk Nicole Kidmant, Halle Berry-t, Brooke Shields-et, Susan Sarandont is, akik 40 év fölött adtak életet gyermeküknek. Ők mind olyan nők, akik sok éves tapasztalattal rendelkeznek, de tudják, hogy még rengeteg áll előttük. Hazánkban egyedülálló példa Fehér Anna színművésznő, aki nemrég 53 éves korában egészséges fiúgyermeknek adott életet. Bár Magyarországon a nők átlagéletkora 78 év, mégis sokakban felmerül a kérdés, hogy milyen feltételek esetén szabad 50 éves kor után gyermeket vállalni?
A változó kort megközelítő hölgyek esetében a terhesség kivitelezése technikailag nem lehetetlen többé. A meddőségi klinikák szakmai és technikai felkészültsége lehetőséget ad arra, hogy lombikbébi beavatkozással a kívánt terhesség létrejöhessen. A kihívást tehát nem az eljárás technológiai része jelenti, hiszen a vizsgálatok ma már minden kétséget kizárólag kimutatták, hogy például a donor petesejttel végzett IVF kezelések sikerességének kimenetele sokkal inkább a donor sejt állapotától, mintsem a fogadó édesanya korától függ.
Az USA-ban végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a 24 évnél fiatalabb recipiensek, akik donáció (azaz felajánlás) útján kaptak petesejtet, 57%-os arányban fogantak meg és szültek egészséges gyermeket. Ez az arány 45 éves korban 51%, 50 éves korban pedig 43%-os volt – tudhattuk meg Dr. Vereczkey Attilától, a Versys Clinics meddőségi és endoszkópos specialistájától. A szakember hozzátette, hogy külföldön már nem olyan szokatlan ennyi idős korban gyermeket vállalni, mint hazánkban.
A külföldi gyakorlat alapján a „megfelelően végigkísért” nők 50 éves koruk után ugyanolyan várandósságot élhetnek meg, mint fiatalabb korú társaik. A kezelés sikerének kulcsa az IVF beavatkozás mellett a nagyon pontos kivizsgálásban, terhesgondozásban és a szülés levezetésének megfelelő megválasztásában rejlik.
Mivel az 50 év feletti nők általános egészségi állapota nem hasonlítható össze a 20-30 éves társaikkal, ezért ezekben az esetekben a létrejött várandósság megfelelő gondozása, a magas színvonalú szülészeti intézet és orvos csoport megválasztása szintén meghatározó fontosságú. Fontos minden esetet egyénileg kezelni, hiszen sok esetben akár a 20-30 éves hölgyeknél is előfordulhat olyan egészségügyi probléma, amely nem teszi lehetővé a gyermekvállalást. Ezért is kell minden esetben pontosan mérlegelnie a szakembereknek a jövendőbeli édesanya általános fizikai és lelki állapotát.
Mindig fontos szempont tehát a megfelelő döntés meghozatalában az anya, valamint a születendő gyermek egészsége, illetve a családi és szociális környezet függetlenül attól, hogy a leendő édesanya 50 évnél fiatalabb, vagy idősebb. Dr. Vereczkey Attila azt is megtudtuk, hogy napjainkban már hazánkban is elérhető a PGD/PGS technológia micro-array CGH módszerrel, amely jelentősen növelheti a 40 év feletti nők gyermekvállalási esélyeit.
Azonban a 40 évesnél idősebb nők terhességeinél tudni kell a magzatok genetikai betegségének többletkockázatáról is. Elsősorban a számfeletti kromoszóma-rendellenességek gyakoribbak az anyai és az apai életkor előrehaladtával” – tájékoztat bennünket Dr. Papp Zoltán szülész-nőgyógyász professzor, a Maternity Szülészeti és Nőgyógyászati Magánklinika igazgatója. Ez a kockázat terhesség alatti genetikai vizsgálattal, elsősorban amniocentézis útján nyert magzatvízmintából történő kromoszómavizsgálattal kivédhető.
Az idősebb életkorú nők esetében növekszik az anyai kockázat is. A szövetek nem olyan rugalmasak, mint 20 évvel korábban, a méhizomzat is nehezebben húzódik össze a szülés után. Több a vérzéses szövődmény, jó, ha közelben van a szülésnél a kismedence hashártya mögötti területeiben is jártas nőgyógyász operatőr. A gyermekágyas időszak is nehezebb, a tejelválasztás gyakran lassabban indul be, de ezek a problémák is kezelhetők jól szervezett ellátással.
Összességében elmondható, hogy bár a biológia nem úgy tervezi, hogy a nők 40. életév után is szüljenek, az orvostudomány eredményeinek birtokában és jól felkészült szakmai csapattal a háta mögött nyugodtan vállalhatnak terhességet az érettebb korú nők is. Mi a biológiai előírásokat felül tudjuk írni, a párokat ne az életkoruk, hanem egymáshoz való viszonyuk, életkörülményeik és vágyaik irányítsák akkor, amikor a legszebb dologra, a gyermekáldásra vállalkoznak – fejezte be nyilatkozatát Papp Zoltán professzor.
Babanet hozzászólások(22 hozzászólás)
Már volt az előttünk lévő korosztálynál, ahol az első jött tizenévesen, a 7-8-910. meg negyvenvalahány évesen...ott az első gyerekek kicsit pótszülei is voltak az utolsóknak.
minden tiszteletem Fehér Annáé,gondolom hosszú évekig nem lehetett neki, aztán egyszer csak ott volt, hát jöjjön, ha jön természetesen, de ne lombikkal, ne ez legyen az elfogadott irány h ilyen későn is lehetővé teszi a tudomány.
60 évesen az első osztályba kísérni a gyermekem, 81 évesen megyek az érettségiére???Hát hol leszünk már akkor?
Tudom h bármilyen életkorban meghalhatunk,de azért jóval valószínűbb 80 évesen az alzheimer,az agyvérzés ,a szívroham és a "végelgyengülés" mint 30-40 évesen..
Ne ez legyen a jó irány, biztassuk a nőket újra a korábbi gyermekvállalásra, adjunk lehetőséget nekik h 35 éves korukig a kívánt gyermekek megszülethessenek h élvezhessék őket és gondoskodhassanak róluk!
Szóval, szerintem mások is vannak így, hogy későn találtak párt maguknak, vagy éppen az első kapcsolat mondjuk tíz év után véget ért, de újra jelentkezett a szerelem és megértés, és ilyenkor szinte természetes, hogy közös gyermeket szeretnének.
Én nem biztos, hogy biztatnék egy mostani tizen-, vagy huszonévest a korai gyermekvállalásra. (Tisztelet a kivételnek.) A környezetemben és a médiában is azt látom, hogy elég komolytalanok a mai fiatalok. Nem mintha én annyira öreg lennék, de tizen- és huszonévesen még nem érdekelt a gyerek, a házasság és egyáltalán az önálló élet.
Ne rögtön a gyerekkel kezdjenek felnőtté válni, mert az a gyereknek sem jó. Normális erkölcsi értékeket kell adni nekik, önállóságra kell őket nevelni, de tudják azt, hogy mindig számíthatnak a szüleikre is.
Azt hiszem, hogy egy kicsit elkanyarodtam a témától, de még órákig lehetne ezekről beszélni.
Azt szokták mondani, hogy egy nő bármit megtenne azért, hogy legyen, ill. hogy ne legyen gyereke. Még akár ötven évesen is.
Én se szültem túl korán, 28 és 30 évesen,ez elég jó időszak volt erre, és nem mondom h 38-40 évesen már öreg gyermekvállalásra egy nő.Nem, főleg ha már nem első.De 45-55 évesen, arról fentebb már kifejtettem, azért az más.
kicsit az a folyamat is jó lenne ha visszafordulna h huszonévesen még csak a bulin jár a fiúk,lányok esze(persze van kivétel).
Minden bizonnyal az sem kedvező h aki meg érett volna rá korábban ,az halálra gürizi magát h egy kis lakáshoz juthasson, ahová vállalhat.
De egészségügyi szempontból a legmegfelelőbb sztem, 23-35 éves kor között.Úgy vélem ezt a véleményemet osztják az orvosok is.
Természetesen 50 évesen én sem vállalnék kisbabát, mert neki is fel kell nőnie, és nem szerencsés ha szülőkkel valami történik időközben.
Gondolom a mai gazdasági helyzetben a fiatalok annyira bizonytalan helyzetben vannak, ha nincs szülői segítség. Jó ha nem munkanélküliként kezdik. Egy kisbaba bevállalása elég pedig nagy felelősség (ami a mai fiatalokban nem igen található meg, tisztelet a kivételnek) mind erkölcsi mind anyagi oldalról nézve.
Szóval tény, hogy első gyereket 50 felett vállalni kockázatosabb, de mindenkinek magánügye. Ha a férjem is szeretné, akkor nem mondanék nemet, mert ez szerintem 2 ember döntése.
Valóban 71-et akartam írni, gondolom h félreütöttem gépelésnél.
Neked h jött ki a 73?:)
Legkisebb gyermekem születése után pont egy évvel elveszítettem iker babáimat...azt hittem belehalok!!Mivel már a legkisebbik lányomnál is azt javasolta az orvos,hogy egyezzek bele a művi meddővé tételbe...fájó szívvel,de a vetélésem után rászántam magam.A házasságom közben tönkrement,4 évvel ezelőtt elváltam.Most viszont 2 héttel ezelőtt újra férjhez mentem...Nagyon szeretnénk egy közös babát legalább,de fogalmam sincs van-e rá esély,hogy nekem még megcsinálják a visszaállító műtétet?!Ha erre egyeltalán van még lehetőség...Ha bárki tud nekem tanácsot adni,merre induljunk...milyen költségei vannak ennek...mekkora esély van,hogy boldogok lehetünk egy közös babával...köszi