#baba#anya

Valóban ketyeg a biológiai óra?Mit érdemes tudni a késői gyermekvállalásról?

A nők átlagéletkora folyamatosan növekszik. Ami régebben a fiatalabb generáció privilégiuma volt, az mára már az 50-es években járó nők számára is természetes. De mi a helyzet a gyermekvállalással?

A XXI. század 50. évében járó nők elutasítják, hogy „öregnek” titulálják őket. Emma Thompson 40 évesen adott életet első gyermekének, Marcia Cross pedig 44 éves korában szülte meg ikreit, de megemlíthetnénk Nicole Kidmant, Halle Berry-t, Brooke Shields-et, Susan Sarandont is, akik 40 év fölött adtak életet gyermeküknek. Ők mind olyan nők, akik sok éves tapasztalattal rendelkeznek, de tudják, hogy még rengeteg áll előttük. Hazánkban egyedülálló példa Fehér Anna színművésznő, aki nemrég 53 éves korában egészséges fiúgyermeknek adott életet. Bár Magyarországon a nők átlagéletkora 78 év, mégis sokakban felmerül a kérdés, hogy milyen feltételek esetén szabad 50 éves kor után gyermeket vállalni?

A változó kort megközelítő hölgyek esetében a terhesség kivitelezése technikailag nem lehetetlen többé. A meddőségi klinikák szakmai és technikai felkészültsége lehetőséget ad arra, hogy lombikbébi beavatkozással a kívánt terhesség létrejöhessen. A kihívást tehát nem az eljárás technológiai része jelenti, hiszen a vizsgálatok ma már minden kétséget kizárólag kimutatták, hogy például a donor petesejttel végzett IVF kezelések sikerességének kimenetele sokkal inkább a donor sejt állapotától, mintsem a fogadó édesanya korától függ.

Az USA-ban végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a 24 évnél fiatalabb recipiensek, akik donáció (azaz felajánlás) útján kaptak petesejtet, 57%-os arányban fogantak meg és szültek egészséges gyermeket. Ez az arány 45 éves korban 51%, 50 éves korban pedig 43%-os volt – tudhattuk meg Dr. Vereczkey Attilától, a Versys Clinics meddőségi és endoszkópos specialistájától. A szakember hozzátette, hogy külföldön már nem olyan szokatlan ennyi idős korban gyermeket vállalni, mint hazánkban.

A külföldi gyakorlat alapján a „megfelelően végigkísért” nők 50 éves koruk után ugyanolyan várandósságot élhetnek meg, mint fiatalabb korú társaik. A kezelés sikerének kulcsa az IVF beavatkozás mellett a nagyon pontos kivizsgálásban, terhesgondozásban és a szülés levezetésének megfelelő megválasztásában rejlik.

Mivel az 50 év feletti nők általános egészségi állapota nem hasonlítható össze a 20-30 éves társaikkal, ezért ezekben az esetekben a létrejött várandósság megfelelő gondozása, a magas színvonalú szülészeti intézet és orvos csoport megválasztása szintén meghatározó fontosságú. Fontos minden esetet egyénileg kezelni, hiszen sok esetben akár a 20-30 éves hölgyeknél is előfordulhat olyan egészségügyi probléma, amely nem teszi lehetővé a gyermekvállalást. Ezért is kell minden esetben pontosan mérlegelnie a szakembereknek a jövendőbeli édesanya általános fizikai és lelki állapotát.

Mindig fontos szempont tehát a megfelelő döntés meghozatalában az anya, valamint a születendő gyermek egészsége, illetve a családi és szociális környezet függetlenül attól, hogy a leendő édesanya 50 évnél fiatalabb, vagy idősebb. Dr. Vereczkey Attila azt is megtudtuk, hogy napjainkban már hazánkban is elérhető a PGD/PGS technológia micro-array CGH módszerrel, amely jelentősen növelheti a 40 év feletti nők gyermekvállalási esélyeit.

Azonban a 40 évesnél idősebb nők terhességeinél tudni kell a magzatok genetikai betegségének többletkockázatáról is. Elsősorban a számfeletti kromoszóma-rendellenességek gyakoribbak az anyai és az apai életkor előrehaladtával” – tájékoztat bennünket Dr. Papp Zoltán szülész-nőgyógyász professzor, a Maternity Szülészeti és Nőgyógyászati Magánklinika igazgatója. Ez a kockázat terhesség alatti genetikai vizsgálattal, elsősorban amniocentézis útján nyert magzatvízmintából történő kromoszómavizsgálattal kivédhető.

Az idősebb életkorú nők esetében növekszik az anyai kockázat is. A szövetek nem olyan rugalmasak, mint 20 évvel korábban, a méhizomzat is nehezebben húzódik össze a szülés után. Több a vérzéses szövődmény, jó, ha közelben van a szülésnél a kismedence hashártya mögötti területeiben is jártas nőgyógyász operatőr. A gyermekágyas időszak is nehezebb, a tejelválasztás gyakran lassabban indul be, de ezek a problémák is kezelhetők jól szervezett ellátással.

Összességében elmondható, hogy bár a biológia nem úgy tervezi, hogy a nők 40. életév után is szüljenek, az orvostudomány eredményeinek birtokában és jól felkészült szakmai csapattal a háta mögött nyugodtan vállalhatnak terhességet az érettebb korú nők is. Mi a biológiai előírásokat felül tudjuk írni, a párokat ne az életkoruk, hanem egymáshoz való viszonyuk, életkörülményeik és vágyaik irányítsák akkor, amikor a legszebb dologra, a gyermekáldásra vállalkoznak – fejezte be nyilatkozatát Papp Zoltán professzor.

2011. július 12.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(22 hozzászólás) 

2011 07 13. 12:35
hát nem tudom...40-es évek végén, 50-es években gyereket vállalni..huh, valahogy már manapság nem ez a természetesen..Oké h lehetséges, orvosilag, oké h már nincsenek úgy elhasználódva a nők ,h jobban figyelnek magukra ,mint ezelőtt 50 évvel.De mégis.Első gyereket ekkor szülni??
Már volt az előttünk lévő korosztálynál, ahol az első jött tizenévesen, a 7-8-910. meg negyvenvalahány évesen...ott az első gyerekek kicsit pótszülei is voltak az utolsóknak.
minden tiszteletem Fehér Annáé,gondolom hosszú évekig nem lehetett neki, aztán egyszer csak ott volt, hát jöjjön, ha jön természetesen, de ne lombikkal, ne ez legyen az elfogadott irány h ilyen későn is lehetővé teszi a tudomány.
60 évesen az első osztályba kísérni a gyermekem, 81 évesen megyek az érettségiére???Hát hol leszünk már akkor?
Tudom h bármilyen életkorban meghalhatunk,de azért jóval valószínűbb 80 évesen az alzheimer,az agyvérzés ,a szívroham és a "végelgyengülés" mint 30-40 évesen..
Ne ez legyen a jó irány, biztassuk a nőket újra a korábbi gyermekvállalásra, adjunk lehetőséget nekik h 35 éves korukig a kívánt gyermekek megszülethessenek h élvezhessék őket és gondoskodhassanak róluk!
→ válasz erre
2011 07 13. 15:42
Egyetértek veled Tünci28, teljesen igazad van abban, hogy ne ez legyen az elfogadott irány. De meg kell említenem, hogy én közel a harminchoz találtam meg életem párját, akivel le akarom élni az életemet, akit nem a tinédzserekre jellemző rózsaszín ködön át látok első perctől kezdve, akit érdemesnek tartottam arra, hogy gyermekeket szüljek neki, akivel tudom, hogy fel tudjuk nevelni a gyerekeket együtt. Igaz, mi az esküvő után azonnal neki álltunk a babaprojektnek, és öt év házasság alatt két fiunk született. Még nem mondtam le egy harmadik gyerekről sem, de ha negyven éves koromig nem lesz, akkor úgy gondolom, hogy már ne is legyen.
Szóval, szerintem mások is vannak így, hogy későn találtak párt maguknak, vagy éppen az első kapcsolat mondjuk tíz év után véget ért, de újra jelentkezett a szerelem és megértés, és ilyenkor szinte természetes, hogy közös gyermeket szeretnének.
Én nem biztos, hogy biztatnék egy mostani tizen-, vagy huszonévest a korai gyermekvállalásra. (Tisztelet a kivételnek.) A környezetemben és a médiában is azt látom, hogy elég komolytalanok a mai fiatalok. Nem mintha én annyira öreg lennék, de tizen- és huszonévesen még nem érdekelt a gyerek, a házasság és egyáltalán az önálló élet.
Ne rögtön a gyerekkel kezdjenek felnőtté válni, mert az a gyereknek sem jó. Normális erkölcsi értékeket kell adni nekik, önállóságra kell őket nevelni, de tudják azt, hogy mindig számíthatnak a szüleikre is.
Azt hiszem, hogy egy kicsit elkanyarodtam a témától, de még órákig lehetne ezekről beszélni.
Azt szokták mondani, hogy egy nő bármit megtenne azért, hogy legyen, ill. hogy ne legyen gyereke. Még akár ötven évesen is.
→ válasz erre
2011 07 13. 20:26
Persze, nem mondom h tizenévesen, mostanában sajnos éretlenek a fiatalok, de ez is ennek a folyamatnak a része.
Én se szültem túl korán, 28 és 30 évesen,ez elég jó időszak volt erre, és nem mondom h 38-40 évesen már öreg gyermekvállalásra egy nő.Nem, főleg ha már nem első.De 45-55 évesen, arról fentebb már kifejtettem, azért az más.
kicsit az a folyamat is jó lenne ha visszafordulna h huszonévesen még csak a bulin jár a fiúk,lányok esze(persze van kivétel).
Minden bizonnyal az sem kedvező h aki meg érett volna rá korábban ,az halálra gürizi magát h egy kis lakáshoz juthasson, ahová vállalhat.
De egészségügyi szempontból a legmegfelelőbb sztem, 23-35 éves kor között.Úgy vélem ezt a véleményemet osztják az orvosok is.

→ válasz erre
2011 07 13. 21:52
Én 39 évesen vállaltam az első babámat, aki tavaly született, szeretnék még egy másodikat hamarosan, hogy nem egykeként nőjön fel a kisfiam. Szerencsére nekem a terhességi cukron kívül nem volt, semmi gondom, sőt a 36. hétig dolgoztam.
Természetesen 50 évesen én sem vállalnék kisbabát, mert neki is fel kell nőnie, és nem szerencsés ha szülőkkel valami történik időközben.
Gondolom a mai gazdasági helyzetben a fiatalok annyira bizonytalan helyzetben vannak, ha nincs szülői segítség. Jó ha nem munkanélküliként kezdik. Egy kisbaba bevállalása elég pedig nagy felelősség (ami a mai fiatalokban nem igen található meg, tisztelet a kivételnek) mind erkölcsi mind anyagi oldalról nézve.
→ válasz erre
2011 07 13. 22:04
Én 1 héttel a 24. szülinapomon előtt szültem, nagyon vártuk a babát a párommal, és sajnos már ilyen fiatal korban is, csak 1 év intenzív gyógykezelések után lehetett, de a fogantatás után már teljesen problémamentes várandósságom volt. A Pici 1. szülinapjára fogunk tudni saját kéróba költözni, most 8 hónapos és még albiban vagyunk de ez senkit nem zavar. Jövőre diplomázok levelezőn, felsőfokú szakképesítésem és felsőfokú nyelvvizsgám van, 3 év munkaviszony után mentem szülni, úgyhogy gyerekre érettnek tartottam magam. A felelőtlen bulikorszakomat 15 és 17 éves korom között töltötte,, aztán elmúlt. Még szeretnénk babát, 30 éves korom előtt, de akár most is, csak félő hogy megint várni kell rá.
→ válasz erre
2011 07 13. 22:14
Eclipse, végre egy kitűnő pozitív példa!!így kell ezt, hajrá fiatalok,ügyesen:) !!!
→ válasz erre
2011 07 14. 11:54
Tudom, már párszor esett szó róla, hogy a meddő nők táborát erősítem, és higyjétek el, hogy 6 éve várunk a csodára...bár én is megfogadtam, hogy 35 éves koromig szülni fogok...a többi már nem fér bele...
→ válasz erre
2011 07 15. 10:26
Elméletileg én is azt mondom, hogy egy nő szülje meg a gyermekeit 35-40 éves koráig. Elméletileg. Aztán sokszor mást hoz az élet. Mint nálam is. Egy sok éves bizonytalan kapcsolat, majd több év magány után akkor találtam meg életem párját, amikor már nem is számítottam rá. 36 múltam, mikor összeházasodtunk, azóta gőzerővel próbálkozunk. Mire kiderült, hogy a páromnak komoly gondjai vannak, és valószínű, a lombik az egyetlen esélyünk, addigra lassan a 38 leszek. Csak remélni tudom, hogy 40 év alatt még anya lehetek. Titkon reménykedek egy ikerpárban, hisz a több gyerekre már körülbelül csak ennyi esélyünk maradt. Így alakult... Pedig én is úgy terveztem, hogy egyetem után rögtön férjhez megyek, és jöhetnek sorban a gyerekek.
→ válasz erre
2011 07 15. 14:31
Nem fenyeget a veszély,hogy 40 felett szüljem az elsőt...de azt hiszem 40 felett már a harmadikat sem tudnám nyugodtan vállalni.
→ válasz erre
2011 07 15. 15:29
Sztem nem azzal/azokkal van a gond, akik vmilyen oknál fogva(keson megtalalt boldogsag, ujboli hazassag, ill. Sok sikertelenseg utan) későn szülnek, hanem azokkal, akik nem akarnak meg 30-35 évesen se szülni, merthogy ráérnek, ok meg élni akarnak, pedig megvan mindenük. Én mai szemmel korán szültem az elsőt, 22 voltam, első gondolatra jött, máig se bánom, sőt örülök neki! A 2.at 27 évesen, 8 hónapot vártunk rá, a 3.at 33 évesen, és 2 evet vártunk rá. 37 vagyok, szeretnénk 4.et, utolsó szulesem óta nem vedekezunk, és eddig meg nem jött össze. Ha most kezdenenk, akkor lehet nem is lehetne...
→ válasz erre
2011 07 16. 13:13
Az igazság félúton van. Szerintem ezt a problémát nem lehet nem szabad nagy általánosságokban taglalni. Ez szerintem nagyon egyénfüggő. Első sorban szerintem sokat számít az anya biológiai életkora is, mert van a környezetemben sok olyan nálam 10 évvel fiatalabb nő, aki már most idősebbnek tűnik. Matematikai esélye a betegségekre tényleg az idősebbnek van, de hol van rá a garancia? Dédnagymamám 93 évesen még önellátó, szellemileg friss nő volt, a 65 éves szomszéd nénit ő gondozta. Amúgy tünci, ne vedd kötekedésnek, de 73, 73 évesen mennél az érettségire.;)
Szóval tény, hogy első gyereket 50 felett vállalni kockázatosabb, de mindenkinek magánügye. Ha a férjem is szeretné, akkor nem mondanék nemet, mert ez szerintem 2 ember döntése.
→ válasz erre
2011 07 16. 21:19
Én 33 és 35 évesen szültem. Magam is késői gyerek vagyok, Anyám 38 éves volt, mikor születtem. Szóval most 72 éves, és már nem nagyon tud segíteni. Na ezért sajnálom, hogy nem lettünk fiatalabb korban anyák. Nagyon hiányzik egy fiatal, fitt nagymama:( remélem, én majd még tudok segíteni az unokáimnál!
→ válasz erre
2011 07 17. 06:22
Én örülök, hogy egyáltalán lett gyerekem, 14 évig küzdöttünk érte. És ha majdnem 40 évesen lett, akkor akkor lett. Teljesen egészséges gyerek és imádjuk:) A szűréseket természetesen, végigcsináltam mind és végig minden rendben volt vele. Velem csak annyi gond volt, hogy terhességi cukorbetegségem volt, de enyhe, diétával karban lehetett tartani és szülés után elmúlt.
→ válasz erre
2011 07 17. 10:51
Kukucsi, köszi a helyreigazítást.
Valóban 71-et akartam írni, gondolom h félreütöttem gépelésnél.
Neked h jött ki a 73?:)


→ válasz erre
2011 07 17. 22:19
Pro és kontra-érdekes vélemények. Szültem 28 és 38 évesen is. Mai eszemmel azt mondom: ha valaki borítékolta volna nekem, hogy 38 évesen tuti azonnal jön a baba,akkor vártam volna. Na nem a fene nagy önmegvalósítás miatt, hanem mert most élvezem igazán, érett fejjel az anyaságot.(pedig 3 hónapos kora óta dolgozom is, mégis úgy érzem, a második gyerekemmel lettem "igazi" anyává)
→ válasz erre
2011 07 18. 01:25
Tényleg csak poén volt, nem akartam senkit bántani a helyreigazítással. És a "leghosszabb esetet" számoltam ki: évvesztes+5 év gimnázium, manapság egyre "divatosabb" a 0. év a gimiben.

→ válasz erre
2011 07 18. 08:05
Szerintem is sok az 50 év. Valakinek, valamiből fel is kell nevelni a gyereket. Nem szívesen lennék a saját gyerekem nagymamája. Igaz, én is 35 éves múltam amikor szültem. 2005-ben operáltak meg, egy elég ritka hormonális betegségem volt, erre 5 év alatt egy sor kivizsgálás, kezelés, vérvétel... után jött rá egy doktornő. Az akkori kapcsolatom erre ráment (már nem bánom). Kb. 2 év egyedüllét és a műtét után találkoztam Vele, kislányom apukájával. Pár hónap után teherbe estem, és 2008 nyarán, 4100 g-mal és 55 cm-rel megszületett a leányzó. Most 3 éves, és kezdi hiányolni a kistesót. Eddig én nem akartam még egy babát, csak vele szerettem volna foglalkozni. Úgy gondolom, hogy 1-2 éven belül az még belefér (az orvosom szerint is mehet a dolog).
→ válasz erre
2011 07 18. 09:09
Lizamama, én is hasonlóan érzek, mint te, én is szültem 24 évesen is, és tavaly 41 évesen is.Az első gyerkőcök csak úgy felnőttek, most tele vagyok aggódással, de én is sokkal érettebben tudom megélni azt, hogy újra van mellettem egy kicsi baba.Így a nagylányomnak azt mondom, szüljön korán, a karrier megy baba mellett is, de ne hagyja ki a késői babát sem,ugyanúgy alapjaiban változtatta meg az életemet, életünket, a rutinról mintha elfeledkeztem volna, olyan , mint egy első baba.
→ válasz erre
2011 07 21. 15:57
Késői gyermekvállalás nem tartom jónak azok körében akiknek előbb is lehetett volna csak vmi oknál fogva nem akartak még :) . A gyereknek nagymama korú anyukája van és ezt nem csak az évekre értem hanem a belső szervezetére ... energiájára gondolok. Hisz néha még fiatalon is "nehezen" birkózunk meg a gyerek(ek) kirobbanó energiáival. Nem beszélve a generációs különbségekről ... néha még nekem is nehéz lépést tartani az újdonságokkal, pedig pörgök forgok :) ! Vajon megélik az unokáik születését? Ez a férfiakra éppúgy igaz, ne 60 évesen vállaljanak gyereket :) !
→ válasz erre
2011 07 22. 14:53
Moni, én tök hasonló cipőben járok, kicsit fiatalabban, 18 évesen jött az első, és most, 44 évesen élvezem a 7 hónapos kicsimmel a boldog kismamaságot. Ő a negyedik:) Nem jött össze könnyen nekünk sem, úgyhogy csak hajrá! Ja, és szerintem egy későn jött gyerkőc remekül formában tartja "agg" anyját, nem nagyon lehet mellette bepunnyadni!!!
→ válasz erre
2011 07 24. 11:12
Kedves skizohudi és még sok más előttem szóló gyermek szerető anyuka! Örülök, hogy nem jellemző a meghökkenésének kifejezést adó fórumozók jelenléte a témával kapcsolatosan. Ugyanis gyakran aggódnak mások helyettünk, hogy 40 körül szülő nő gyermekét fel is kell nevelni, ha történik valami az anyukával. Régi időkben nem volt ritka a 6-10 gyermekes család és becsületes embereket neveltek belőlük jó részt a szegénység ellenére. Az első és az utolsó gyermek kora között akár jelentős különbség lehetett, ezért ha szükség volt rá, akkor az idősebb gyermekek szerepe megnőtt a családban. Úgy gondolom, hogy ha 40 körül is szül egy nő (megfelelő egészségi állapotban, rendezett háttérrel) nagyobb az esélye arra, hogy normálisan nevelje gyermekét, mint aki csak "szül" megélhetési problémája vagy meggondolatlansága végett. Hazánk népessége, ha esetleg gyarapodásnak indul nem mindegy szerintem, hogy milyen lesz a jövő nemzedéke, ezért nem biztos, hogy az anya életkora a legfontosabb szempont, hanem az, hogy mennyit tesz gyermeke normális fejlődéséért, milyen példát mutat. Tiszteleletre méltónak tartom azokat a nőket akik 40 körül is abortusz helyett inkább szeretetben felnevelik kisbabájukat nem törődve mások kritikájával.
→ válasz erre
2012 01 02. 22:54
Sziasztok!Látom,hogy régi az írás...de remélem még olvassa valaki!42 éves 6gyermekes anyuka vagyok.Mondhatnátok,hogy akkor meg mi a fenét akarok én itt a gyermekvállalással kapcsolatban...
Legkisebb gyermekem születése után pont egy évvel elveszítettem iker babáimat...azt hittem belehalok!!Mivel már a legkisebbik lányomnál is azt javasolta az orvos,hogy egyezzek bele a művi meddővé tételbe...fájó szívvel,de a vetélésem után rászántam magam.A házasságom közben tönkrement,4 évvel ezelőtt elváltam.Most viszont 2 héttel ezelőtt újra férjhez mentem...Nagyon szeretnénk egy közös babát legalább,de fogalmam sincs van-e rá esély,hogy nekem még megcsinálják a visszaállító műtétet?!Ha erre egyeltalán van még lehetőség...Ha bárki tud nekem tanácsot adni,merre induljunk...milyen költségei vannak ennek...mekkora esély van,hogy boldogok lehetünk egy közös babával...köszi
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?