#baba#anya

Második trimeszter: 4 tanács a szülész-nőgyógyásztól, amit érdemes megfogadnod

A második trimeszter talán a legnyugodtabb része a terhességnek: már jó eséllyel elmúltak a reggeli rosszullétek és még nem kell számolni a hatalmas pocak jelentette kihívásokkal, de a második trimeszternek is megvannak a veszélyei, vagyis azért odafigyelést mindenképpen megkövetel ez az időszak is.

A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

A második trimeszter - milyen tápanyagokra van szüksége a szervezetnek?

A 12. hét végétől a 28. hétig tartó időszak, azaz a második trimeszter valóban kiegyensúlyozottabb, mint az első, vagy éppen a harmadik trimeszter. Sokan azonban abba a hibába esnek, hogy a kezdeti odafigyelést elhagyják, hiszen, ha már túl vannak az első trimeszteren, akkor a babával minden rendben lesz.

A magzat fejlődése nem áll le az első trimeszterben, így a tápanyagok pótlása továbbra is fontos – ahogyan arra a WHO is felhívja a figyelmet. Kezdetben sok kismama nagyon helyesen megkezdi a folsav pótlását. Tény, hogy messze nem csak erre az anyagre lenne szükség, de legalább a folsav pótlása megtörténik. Ez az anyag azonban nem csak az első trimeszterben fontos, hanem a másodikban is igen nagy szerepe van. A velőcső záródása mellett a folsav a DNS szintézisben, a vörösvérsejtek képzésében, az aminosavak létrejöttében vagy az idegrendszer fejlődésében is kiemelt szerepet játszik, vagyis pótlása a második trimeszterben is fontos!

Ki kell emelni azonban azt a tényt, hogy nem ugyan olyan arányban és nem ugyan azokra az anyagokra van szükség az első, a második vagy a harmadik trimeszterben, vagyis a pótlást úgy valósítsuk meg, hogy ezeket az eltéréseket vegyünk figyelembe, válasszunk olyan készítményt, mely képes lekövetni az eltérő trimeszterek eltérő igényeit is!

Vetélés és koraszülés - hogyan előzzük meg a fertőzéseket?

- Ez a veszély sajnos az egész terhesség alatt reálisan van jelen. Igaz, hogy a vetélés jellemzően az első trimeszterben következik be, a másodikban már sokkal ritkább, de a koraszülés lehetősége már jelentkezhet. Ezek ellen akkor tehetünk mi magunk a legtöbbet, ha gondoskodunk a felszálló hüvelyfertőzések kiküszöböléséről, melyek ezeknek az eseményeknek mintegy 70%-ért felelnek – mondja dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.

A felszálló fertőzések elkerülésében nagy szerepe van a cinknek és a réznek, melyek a szervezetben antivirális, antibakteriális és fungicid szereppel is bírnak, vagyis pótlásuk fontos! Ahhoz azonban, hogy ezek az anyagok hasznosulni is képesek legyenek a lehető legjobb arányban, érdemes komplex készítményből pótolni őket, valamint lehetőleg szerves kötési formában bejuttatni azokat a szervezetbe. Ez a cink esetében -citrát, a réz esetében -glükonát formát jelent a legtöbb esetben. Az anyagok hasznosulása érdekében a lehető legtöbb esetben igyekezzünk a szerves kötésű anyagokra koncentrálni!

Izomgörcsök - nem csak puszta kellemetlenség

Amíg a lábikrát érintik, bár fájdalmasak, jelentős gondot nem okoznak. Ugyanakkor a magnéziumhiány következtében kialakuló görcsök bármely izmot érinthetik, így sajnos a méh izomzatát is, mely már komoly gondok forrása lehet. Ez jó eséllyel elkerülhető a megfelelő magnéziumpótlás révén. Kevesebben gondolnak rá, de a kalcium hiány is okozhatja az izomgörcsöket, vagyis a magnézium mellett a kalcium pótlása is fontos!

Túlsúly - a mozgás kiemelt jelentőségű a terhesség alatt is

A kismamák egyik nagy félelme a túlzott súlygyarapodás lehetősége. Ezért nagyon sokan csak félve esznek, vagy inkább elvetik a várandósvitaminok használatát, mert tartanak attól, hogy meghíznak tőlük. A második trimeszterben ez még nem annyira jellemző, bár a gyökerei innen is eredhetnek. A tápanyagpótlás azonban fontos, ne ezt engedjük el, hanem inkább a mozgásra helyezzünk hangsúlyt. A terhesség során a mozgás nem csak egy lehetőség, hanem javasolt is, ameddig az orvos mást nem mond!

A túlzott hízás és a készítmények kapcsolata inkább a harmadik trimeszterben jelentkezik, amikor már nincsen szükség minden B-vitamin pótlására, csak néhány képviselőjükre. A B-vitaminok jótékony hatásaik mellett ugyanis az étvágyat is növelik. A harmadik trimeszterben a B6-vitamin, a folsav(B9) és a biotin (B7) pótlása indokolt, a többi elhagyható úgy, hogy a várandósvitamin komplexitása továbbra is fontos!

Babanet, 2024. október 23.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?