„Ők jelentik a reményt, hogy gyermekem lehessen” – várnia kell a lefagyasztott embrióira a ráktúlélő nőnek
A 33 éves ráktúlélő nőnek egy törvényi szabályozás miatt kell várnia a lefagyasztott embrióira, hogy végre valóra válhasson az álma, és édesanya lehessen.
Az alabamai Harper-Grace Niedermeyer 27 éves volt, amikor 2-es stádiumú mellrákot diagnosztizáltak nála – írja a Goog Morning Amercia. A diagnózis után az orvosai azt javasolták a fiatal nőnek, hogy ha szeretne gyereket szülni, akkor mindenképp gondolkodjon a petesejtjei lefagyasztásban, hogy egy későbbi megtermékenyítéshez fel tudják majd használni.
Ugyanazon a napon voltam túl a petesejtek kinyerésén, mint amikor a kemoterápiához behelyezték a portot. Aztán két nappal később visszajöttem, megkaptam az első injekciót, és elkezdtem a kemoterápiát.
– mondta Harper-Grace.
A ma már 33 éves nő masztektómiás műtéten és 16 kemoterápiás kezelésen esett át. Azt mondta, az a tudat tartotta életben, hogy megvan a lehetősége arra, hogy egyszer édesanya lehessen. A petesejt-konzerválási folyamat végén 5 fagyasztott embriója és 11 fagyasztott petesejtje volt.
De Alabamában, ahol Harper-Grace is él az állam legfelsőbb bírósága kimondta, hogy a lefagyasztott embriók gyereknek minősülnek, így bárki felelősségre vonható a véletlen megsemmisítésükért. Az ügy előzménye az volt, hogy 2020-ban három pár beperelt egy lombikklinikát, mert egy beteg véletlenül abba a helyiségbe keveredett, ahol a fagyasztott embriókat tárolták. Ezekhez hozzányúlt, leejtette őket, így az embriók meghaltak.
A bírósági döntés hatására a mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó alabamai klinikák nagyjából fele – köztük Harper-Grace embrióit tároló klinika is – szünetelteti a mesterséges megtermékenyítési eljárásokat. Több intézmény büntetőeljárásoktól tartva állt le, mert az ítélet után jogilag aggályos lehet például a fel nem használt embriók kidobása, ami egyébként a mesterséges megtermékenyítési eljárás része.
Niedermeyer azt mondta, ő nem tekinti az öt lefagyasztott embrióját a gyermekének, inkább a reményt jelentik számára, hogy egy nap majd édesanya lehessen.
Nem tudom őket hazahozni. Ők csak sejtek. De ugyanakkor ők jelentik a reményt arra, hogy gyermekem lehessen. Ők számomra a lehetőség, hogy családom legyen.
A fiatal nő terve az, hogy amint lehetősége nyílik rá, megpróbálja átvinni az embrióit egy másik állam klinikájára, ahol azonnal elkezdheti a mesterséges megtermékenyítési folyamatot.
Babanet, 2024. november 19.