Egyre késõbb szülnek a nõk
Idősebb korban házasodnak, és egyre később vállalják első gyermeküket a magyar nők – derül ki a KSH legfrissebb adataiból.
1990 óta az első gyermek vállalása 4,1 évvel kitolódott. Több mint négy évvel később házasodnak és ennyivel halasztják el az első gyermek vállalását is a magyar nők, mint 1990-ben – ismerte el a Népszabadság kérdésére a KSH friss adatait Kamarás Ferenc, a hivatal főtanácsosa.
A szakember elmondta: 1990-ben átlag 22 évesen, 2003-ban 26,1 évesen mennek férjhez a nők. A házasságkötés idejével arányosan az első gyermek vállalása is 4,1 évvel kitolódott. Az adatokból látható, hogy a 30 éven aluliak szülésszáma folyamatosan csökken, az ennél idősebbek szülési hajlandóságában viszont lassú, de folyamatos növekedés tapasztalható. Figyelmeztető jel, hogy miközben a huszonévesek szülési hajlandósága a felére csökkent, az idősebb korosztályban csak harmadával több újszülött jön a világra, mint korábban. Ha a következő öt évben sem változik meg ez a folyamat, visszafordíthatatlanná válik a népességfogyás – állítja Kamarás Ferenc.
A szociológusok a nők megváltozott társadalmi szerepével magyarázzák, hogy egyre későbbre halasztják a gyermekvállalást. Mind több nő épít tudatosan karriert és jut vezető beosztású álláshoz. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a tanulás és a karrierépítés veszélyeztetheti a család intézményét, mert minél magasabbra jut valaki a ranglétrán, annál több és nehezebb feladatot kell vállalnia. Mindez pedig összeegyeztethetetlen a gyermekvállalással.
Egyéb okok is vannak a mérséklődő szülési kedv mögött – állítja Czeizel Endre orvos-genetikus. Szerinte a harminc feletti terheseket környezetük megszégyeníti, mondván ilyen vén fejjel ne vállaljanak gyereket. Pedig 35 év körül már sokkal kisebb kárt okoz a nő karrierjében a gyereknevelés, mint ha ugyanezt korábban tenné. A genetikus szerint negyvenes nők is bátran vállalkozhatnak újabb terhességre.
Népszabadság
Forrás: Weborvos