Egy ponton túl a gazdagság is baby boommal jár
Megdőlni látszik az a szabály, hogy minél gazdagabb egy nép, annál kisebb a gyerekvállalási kedv. Egy friss amerikai tanulmány szerint - amely a Nature című tudományos lapban jelent meg - a gazdagodás egy bizonyos pontján túl kitör a baby boom.
Ezt a jóléti szintet 24 ország lépte már át, és többségükben valóban mérsékelt baby boom figyelhető meg. Olyan országok vannak közöttük, mint Ausztrália, Svédország, Franciaország, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia.
A népesség stabilitásához egy nőre 2,1 szülésnek kell jutnia. A gazdag országok többségében már régóta kisebb ennél a termékenységi ráta. Dél-Koreában 1,08, Japánban 1,26, Olaszországban 1,32 és Spanyolországban 1,33 – írja a Független Hírügynökség. Ha ez az arány nem változik meg, és nem lesz tömeges bevándorlás, akkor ezeknek az országoknak a népessége 40-45 év alatt a felére csökken.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy minél feljebb léptek ezek az országok az úgy nevezett jóléti index (HDI) szerint, annál kisebb lett az egy nőre jutó szülések száma. A HDI a várható élettartam, az egy főre jutó hazai össztermék és az írástudás adataiból kiszámított mutató, amely nulla és 1 között van. A világ 20 legszegényebb országában - ezek mind afrikaiak - a HDI 0,3 és 0,48 között van, a 20 leggazdagabb államban pedig 0,93 és 0,97 között.
Az amerikai kutatók azt találták, hogy a termékenységi ráta akkor kerül mélypontra, amikor egy ország HDI mutatója 0,86. Amikor a HDI megközelíti a 0,95-öt, a termékenységi ráta újra növekedni kezd.
Abban a 12 országban, amely a legmagasabb HDI-vel rendelkezik, 2005-ben a termékenységi ráta megközelítette az 1,8-at. Egyes esetekben az egy nőre jutó szülések száma azóta tovább emelkedett. Franciaországban például 2008-ban elérte a 2,0 értéket, amire 40 év óta nem volt példa.
A frissen felfedezett törvényszerűség alól kivételnek látszik Japán és Dél-Korea. A HDI magas, viszont a termékenységi rátát vizsgálva a világ utolsói között van mindkét ország. Magyarázatul az kínálkozik, hogy a nők társadalmi státusa még mindig alacsony. De van más anomália is: Kanada és Németország hasonlóan gazdag ország, és mégis alacsony a termékenységi rátájuk. Ám erre egyelőre semmilyen magyarázat sincs.