KínaDNS-adatbázissal a gyerekkereskedelem ellen
DNS-adatbázist hoznak létre a kínai hatóságok, hogy hatékonyabbá tegyék az eltűnt gyerekek utáni kutatást az emberkereskedelem elleni küzdelemben. A tervek szerint a hónap végéig megnyíló, 236 DNS-adatközpontról a kínai közbiztonsági minisztérium számolt be.
A brit közmédia úgy tudja, hogy május végére már több mint 200 DNS-adatközpontot akarnak beindítani Kína egész területén, ahol évente több ezer gyerek tűnik el, illetve több ezer gyereket lopnak, majd adnak el. Nyugati újságírók szerint főleg a vándormunkások gyerekei a célpontok, és a gyerekkereskedők néhány száz dollárért adnak túl rajtuk. Többségük sohasem kerül elő.
Kínában a gyerekkereskedelem egyre növekvő probléma annak ellenére, hogy a kormány mind több erőt és forrást vett be a letörésére. A kínai társadalomban a fiú utód sokkal többet ér a lánynál a családok számára, ezért leggyakrabban fiúkat adnak el. A problémát súlyosbítja a szigorú születésszabályozási törvény, amely a legtöbb család számára csak egy gyerek vállalását teszi lehetővé. Nem egyszer az is előfordul, hogy a gyerek mellett nőket is eladnak, mert a rabszolgapiacon munkaerőre és cselédre is van kereslet – olvasható a Független Hírügynökség oldalán.
Többször olyan mentésről és a tettesek felelősségre vonásáról számolt be már a kínai média, amelyek azt voltak hivatottak demonstrálni, hogy a hatóságok drákói szigorral és eredményesen lépnek fel. Mentettek már ki gyerekeket bányákból, téglagyárakból. Hivatalos adatok szerint évente háromezer gyerek és nő tűnik el, jogvédők viszont azt állítják, hogy valójában több tízezren lehetnek azok, akiket elrabolnak, és eladnak rabszolgának.