Csatár lesz vagy kapus?
A BMJ karácsonyi számában Michael Perkin gyermek egészségügyi szakértő és 3 fiú gyermek apja, azzal az izgalmas kérdéssel foglalkozik, hogy összefügg-e a családméret és a születési sorrend azzal, hogy milyen poszton játszik valaki a focicsapatban.
1989-ben Strachan publikált egy tanulmányt, amely szerint a szénanátha előfordulása összefügg a családmérettel. Azt ajánlotta, hogy az allergiás megbetegedéseket meg lehetne előzni a korai gyermekkorban történt fertőzéssel, amelyet az idősebb testvérekkel való kontaktus közvetíthet. Az atópiától való védettség szintén függ a születési sorrenddel: a fiatalabb testvérek kevésbé valószínűen atópiások.
Ennek hatására figyelt fel a szerző (3 fiúgyermek apja) arra, hogy amikor fociznak, mindig a legkisebb a kapus, a legidősebb a csatár. Ez vezette el ahhoz a hipotézishez, hogy talán nemcsak az atópia, de a fociposzt is összefügg a születési sorrenddel, úgy hogy a kapusok inkább a legfiatalabb, a csatárok az idősebb gyerekek lesznek. A második, politikailag inkorrekt feltevés, hogy talán a fiúgyermekek közötti születési sorrend a meghatározó faktor.
Michael Perkin a nemzeti bajnokság 24 harmadosztályú csapatának küldött kérdőívet, amelyre14 csapat válaszolt, megadva 232 játékos (23 kapus, 72 védő, 68 középpályás és 69 csatár) testvérekkel kapcsolatos adatait. A családméret szignifikánsan összefüggött a játékos posztjával. A kapusoknak átlagosan 1.1 testvére volt, a védőknek 1.8, a középpályásoknak 2.4 és a csatároknak 2.0. Összességében 68 játékos volt a legidősebb gyermek, 54 középső, 110 a legfiatalabb. A statisztikai elemzés, amelyből kizárták az egyedüli gyermek játékosokat, nem erősítette meg az elsődleges hipotézist, vagyis kevésbé (és nem inkább) tűnik valószínűnek , hogy egy csatár legidősebb gyerek legyen. A második feltevést alátámasztani látszik, hogy a kapcsolat erősebb, ha csak a fiú testvéreket vették figyelembe.
Egy magyarázat arra, hogy a kapusok kisebb családból származnak az lehet, hogy az ilyen családokban az egyszem gyerek több időt tölt a kapuban, a nagyobb családokban a gyerekek váltogatják a posztjukat.
A vizsgálat legfőbb eredménye, hogy mindenki játsszon olyan poszton, amelyhez kedve van.
Forrás: http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/full/327/7429/1473