#baba#anya

Baby-blues adoptálás után

Az örökbefogadó szülők felé irányuló túlzott vagy rendszertelen elvárások is okozhatnak depressziót. Legalábbis az amerikai Purdue Egyetem kutatói ezt, a gyermekágyi depresszióhoz nagyon hasonló jelenséget figyelték meg az örökbefogadó párok esetében is.
"Sokszor hallunk szülés utáni gyermekágyi depresszióról, ám nem sok szó esik az örökbefogadó szülők lelki jóllétéről azután, hogy a gyermek elhelyezésre kerül náluk.” – mondta Karen J. Foli, adjunktus, aki maga is örökbefogadó szülő. „Ebben a tanulmányban, a legtöbb örökbefogadó szülő beszámolt bizonyos mértékű depresszióról, miután a gyermeket elhelyezték náluk, s gyakran azt a túlzott vagy váratlan elvárásokkal magyarázták saját magukkal szemben, esetleg a gyerek, a család és a barátok, illetve a társadalom részéről.”

„Például néhány szülő arról számolt be: nem számított arra, hogy a gyerekkel való kötődés akár nehezen is mehet, vagy hogy a család és a barátok részéről nem kapnak majd olyan mértékű támogatást, mint a saját gyereküket nevelő szülők.”

A depresszió tünetei közé tartozik a levertség, a csökkent érdeklődés és örömérzet a tevékenységek esetében, a jelentős súlyváltozások, az alvászavar vagy a túlzott alvásigény, az izgatottság, kimerültség, a túlzott bűntudat és szégyen érzete, valamint a határozatlanság.

„Az adoptálást követő depresszió nemcsak a szülőkre van hatással, de a gyermek jóllétére is.” – mondta a szakember.

A vizsgálat során 21 örökbefogadó szülővel és 11 örökbefogadással foglalkozó szakemberrel készítettek interjút – írja a MedicalNewsToday. Az örökbefogadott gyermekek elhelyezésükkor 0-12 év közötti korúak voltak, a vizsgálat idején pedig 1-24 év közöttiek.

„Sok adoptáló szülő az örökbefogadási eljárás során megpróbálja bebizonyítani, hogy nem csupán remek szülők, de szuper szülők lesznek, aztán mikor elhelyezik náluk a gyereket, meg is próbálnak mindent a lehető legtökéletesebben csinálni.” – mondta Foli. „Az örökbefogadó szülőknek meg kell harcolniuk saját szülői jogkörükkel kapcsolatos érzéseikkel, és még azon a téren is érheti őket meglepetés, hogy a gyerek iránti kötődés nem egy csapásra jön létre.”

A depresszióhoz egyéb tényezők is hozzájárulhatnak, ilyen lehet például a gyerek részéről mutatott érzelmek és kötődés az örökbefogadó szülők felé, esetleg vér szerinti szülei felé, az egyenrangúság hiánya, nyílt örökbefogadás esetén a vér szerinti szülőkkel kapcsolatos határok egyértelmű kijelölésének hiánya, és a társadalom viszonya az örökbefogadó családdal kapcsolatban. Foli szerint az is közrejátszik, hogy az örökbefogadó szülők kifáradnak, mire a gyerek valóban hozzájuk kerül. Hiszen addigra már átesnek egy szigorú örökbefogadási procedúrán, és életük bizonyos területei felett is elveszíthetik a kontrollt.

Becslések szerint az Egyesült Államokban kétmillió örökbefogadó szülő él. Magyarországon az örökbefogadások száma jóval alacsonyabb, alig pár ezer szülőt érint.

2010. április 07.

 
 
 
Címkék:  

gyermekvállalás

X
EZT MÁR OLVASTAD?