#baba#anya

A premenstruációs szindróma

A premenstruációs szindróma (röviden PMS) egy olyan tünetegyüttes, amely a menstruációt megelőző napokban jelentkezik a nők egy részénél. Van, aki egész élete során szinte egyáltalán nem is találkozik vele, míg mások hónapról-hónapra keservesen megszenvedik.

Magáról a PMS-ről még az orvosok sem tudnak túl sokat, mi több, némely tudósok - gyanítom, elsősorban férfiak - egyenesen tagadják, hogy valóban létezik ilyen szindróma. Hátterében valószínűleg a női nemi hormonok, a progeszteron és az ösztrogén szintjének változása állhat.

A leggyakoribb tünetek, amiket észlelhetünk: fáradtság, ingerlékenység, álmatlanság, puffadás, hízás, az arcbőr zsírosodása, pattanások megjelenése, mellek érzékenysége, libidó-csökkenés, fejfájás, ödémásodás, depresszió, szorongás, alvászavar, hányinger vagy hányás, a cukor és bizonyos ételek kívánása vagy épp undorodás tőlük. Állítólag azoknál a nőknél, akiknek az anyjuk is szenvedett tőle, nagyobb arányban fordul elő. A mozgásszegény életmódú, többgyerekes, stresszes nők szintén hajlamosabbak a tünetegyüttes észlelésére.

Felmerül a kérdés, hogy ha az orvosok sem nagyon tudják, mitől és hogyan alakul ki a PMS, akkor mi, akik szenvedünk tőle, mit tehetünk a tünetek elkerülése, de legalábbis csökkentése érdekében?

Kifejezetten PMS-re való gyógyszer nincs, de a tüneteket tudjuk enyhíteni, attól függően, hogy nálunk melyek a legjellemzőbbek. Ha görcsölünk, puffadunk, akkor vehetünk be görcsoldót. Ha ödémásodunk, akkor igyunk minél több szénsavmentes ásványvizet, fogyasszunk sóban szegény ételeket. Segít még a csalántea, az almaecet-kúra, a gyömbér, vagy ha szezonja van, akkor a görögdinnye, a spárga is.

Ha ingerlékenyek vagyunk - hajajj! A férjem tudnak mesélni! -, akkor idegnyugtatóul szedjünk magnéziumot, B6-vitaminnal kombinálva. Próbáljunk eleget pihenni.

Általában véve is, de ilyenkor különösképp kerüljük az alkoholt, a koffeint, a magas cukortartalmú ételeket. Mozogjunk sokat, találjuk meg azt a sportot, mozgásformát, amit szívesen művelünk. Vezessünk naplót, amiben leírjuk, mikor milyen tünetek és milyen intenzitással jelentkeznek, és azt is, hogy mi az, ami esetleg képes volt enyhíteni a tüneteken.

Egy személyes jó tanács: tudatosítsuk partnerünkben, hogy nekünk épp PMS-ünk van - khm, természetesen ne ürügyként hivatkozzunk rá. Szegénynek könnyebb elviselni házisárkánnyá válásunkat, ha előre fel tud rá készülni, és mi is kevéssé érezzük majd feszélyezve magunkat a PMS tünetei miatt.

Végül egy gyöngyszem az egyik közösségi oldalról, ami nagyon velősen és pontosan kifejezi, milyen is éppen átélni a szindrómát: ,,I’ve got PMS and GPS, which means that I’m a bitch that will find you.” (Még póló is rendelhető ezzel a felirattal.)

A premenstruációs szindrómáról olvashattok a Rendelőben is

Ti is azon nők közé tartoztok, akik PMS-től szenvednek? Hogyan vészelitek át?

Nágel Zsuzsi, 2013. január 17.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(10 hozzászólás) 

2013 01 17. 11:30
,,Segít még a családtea"
csók Freudnak! csaláNtea akart lenni :D
→ válasz erre
2013 01 17. 13:15
dia
@zsuzska27: :D mindjárt javítom.:)
→ válasz erre
2013 01 17. 23:41
Hajaj... a férjem szerint ilyenkor gyilkos hangulatban vagyok, könnyen ítélkezem, könnyen dühbe gurulok, kevéssé vezetek udvariasan - én az egészből semmit nem veszek észre - csak azt, hogy ilyenkor az egész világ tele lesz tolakodó, direkt velem kiszúrni akaró szemetekkel... Gyanítom, kissé túloz :-) Viszont simán hozzá lehet igazítani a naptárt - a gyilkos hangulat után kb. 4 nappal tuti megjön. Így csak pár napig kell meghúznia magát :-)))
Viccen kívül, igyekszik megérteni, kímélni ilyenkor, és nem veszi a lelkére, ha pokrócabb vagyok. Én cserébe próbálok odafigyelni és inkább visszanyelni egy-egy szerintem totál objektív ténymegállapítást :-).
→ válasz erre
2013 01 18. 11:15
Nálam is elég keményen jelentkeztek a tünetek (ingerlékenység, feszültség, depresszió), de a barátcserje tartalmú Premens tabletta annyira bevált, hogy el sem akartam hinni. Ugyanezt az alkotóanyagot tartalmazzák a Mastodynon cseppek, továbbá a Zafir barátcserje porkapszula is. Amikor legutóbb a nőgyógyásznál rákérdeztem a PMS-re, ő is kapásból rávágta a Mastodynon-t, kár hogy csak most hoztam fel a témát...
Férjem azóta rendszeresen rákérdez, hogy ugye rendesen szedem-e a tablettát, a családi béke érdekében. :-)))
→ válasz erre
2013 01 18. 11:48
dia
Manguszta, ha most lenne a hozzászólásod alatt egy lájk gomb, már kattintanék is rá.:) Nagyon jót mulattam.:)

Mardor, kösz a tippeket.:) Ahogy elnézem, valószínűleg rendesen szeded.:)
→ válasz erre
2013 01 18. 12:16
ó, hát ezt nekem is ki kell próbálnom!
→ válasz erre
2013 01 18. 16:30
Manguszta a Premens tabit már én is próbáltam, az inszemináció előtt segített szabályozni a ciklusomat és más jótékony hatásai is voltak. Én is csak ajánlani tudom, nekem egyébként a dokim javasolta. Azóta hallottam mástól is, hogy a cickafark és a barátcserje a nő legjobb barátja. :)
→ válasz erre
2013 01 18. 21:23
Dia, köszi! :-)

Mimi, Igen, a barátcserjéről és cickafarkról sok jót hallani!

Férjem most kérdezte (felolvastam neki a barátcserjés hsz-t), hogy miért, hogy hat, lesántít vagy megnevettet? :-))))))))) Gyanítom, egy olyan tablettára gondolhat, aminek a hatására olyanná lennék, mint a Macskafogóban a rosszcicák a film legvégén... akik virágokat szedtek és bárgyú mosollyal lágyan tologattak egymás felé kis gombolyagokat :-)
→ válasz erre
2013 01 21. 10:58
dia
@manguszta: Én még nem próbáltam, de ha ilyen hatása lehet, istenbizony elkezdem szedni.:)
→ válasz erre
2013 02 04. 19:11
Sziasztok!

Nekem a fenti tünetekből "csak" a mellfeszülés volt meg a terhesség előtt, de az annyira durván, hogy egy kátyú látványától is elsírtam magam. Ilyenkor persze meg is duzzadtak. Azt mondják, hogy szülés után ezek a tünetek enyhülnek, sőt el is maradhatnak. Hát nagyon remélem... :)
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?