A nőgyógyászati rákszűrés
Ha az elrettentő tényadatokkal szeretnénk kezdeni, akkor sajnos elmondható, hogy hazánkban a női szervek daganatos megbetegedései napjainkban is évente majdnem 3500 nő halálát okozzák. Az emlőrák „vezet” 2500 halálozással, míg a petefészek- és a méhnyakrák betegségben nagyjából 500-600 életet veszítünk el.
Persze, ezek tények, de nem kell feltétlenül megrémülnünk tőlük, hiszen tudjuk, hogy a nők azzal tehetik a legtöbbet saját egészségükért, ha rendszeresen járnak szűrővizsgálatra, így akár időben felfedezhetik a kórós elváltozásokat. A rákszűrés fontosságáról Dr. Szőcs Gyula, a Maternity Szülészeti és Nőgyógyászati Magánklinika szülész-nőgyógyász szakorvosa beszélt nekünk.
„A rákszűrés folyamatában valójában, megnevezésétől eltérően nem daganatos állapotot igyekszünk megtalálni, hanem a cél a rákmegelőző állapotok időben történő felkutatása. Ilyenformán a fogalmat már rögvest idézőjelbe is tehetjük: „Rákszűrés”-kezdi Szőcs doktor.
Rákmegelőző állapotról akkor beszélünk, amikor olyan folyamat indul el szervezetünkben, amely beavatkozás nélkül továbbhaladva rosszindulatú daganat kialakulásához vezet, vezethet. Ez egyben azt is jelenti, hogy nőgyógyászati „rákszűrés” során minden olyan szervet meg kell vizsgálni, melyet a női nemi szervek közé sorolunk, és melyekben daganat alakulhat ki.
„Persze figyelembe vesszük az egyes daganatok kialakulásának valószínűségét, elhelyezkedését. Ennek megfelelően összpontosítjuk figyelmünket a méhnyakra, a méhtestre, a petefészkekre és a mellekre”- tudhattuk meg a szakorvostól.
Mindezek alapján hogyan történik egy teljes körű nőgyógyászati szűrővizsgálat? Melyek a vizsgáló eljárások? Kik végzik azt? A komplex „rákszűrés” több szakorvos együttes, kiegészítő munkája eredményeképpen valósul meg, úgymint szülész-nőgyógyász, citológus, radiológus.
„A méhnyakról speciális eszközzel sejteket sodrunk le (másnéven citológiai kenetet)-hallhatjuk Dr. Szőcs Gyulától-, mely mintát citológiai laborban értékelnek: tartalmaz-e gyanús, kórosan elfajult sejteket. A méhnyak citológia vizsgálat kedvező időpontja a vérzésmentes napok bármelyike. Második lépésben hüvelyi mikroszkóppal (kolposzkóppal) megtekintjük a méhnyakat, a hüvelyboltozatot és a hüvelybemenet-gát területét.”
„A hüvelyi ultrahangvizsgálat ma már szintén elengedhetetlen része kell, hogy legyen egy korrekt rákszűrésnek. Ezzel a vizsgálattal jól látható a méh nyálkahártyája, felderíthető az esetleges polypus - a méhüregi nyálkahártya nyeles daganata - vagy myoma - a méhizom többnyire jóindulatú daganata. A petefészek elváltozásainak, cystás átalakulásának időben történő észleléséhez is nélkülözhetetlen az ultrahangvizsgálat.”
Ezek után következik csak a kétkezi tapintásos vizsgálat, amely többek között a méh és környezetének állapotát, esetleges érzékenységét, gyulladásos elváltozásait „mutatja meg”.
Végül sor kerül az emlők tapintásos vizsgálatára. 40 éves kortól azonban ez a szűrési módszer önmagában már nem elegendő, képalkotó eljárásokra is szükség van (mammográfia, ultrahang). A mellek műszeres vizsgálatát célszerű a menstruáció alatt, vagy közvetlenül az azt követő napokban végezni, ennek megfelelően kell bejelentkezni vizsgálatra.
„Ha mindezek a lépések megtörténtek a nőgyógyászati szűrővizsgálat során, akkor nyugodtak lehetnek gondozottaink. Rémisztő lehet a ráknak még a gondolata is, de ha sorra vesszük a női nemi szervek daganatos betegségeit, megnyugvással láthatjuk, hogy szinte valamennyi elváltozás időben észlelhető. Természetesen csak akkor, ha lelkiismeretesen odafigyelünk önmagunkra is, és évente áldozunk egy kis időt és figyelmet egészségünkre” - fejezi be Dr. Szőcs Gyula.
Babanet hozzászólások(11 hozzászólás)
???
Érdekes, nekem volt már értékelhetetlen leletem, mert túl korán, a mensi elmúlása utáni napokban mentem vizsgálatra. Vagy a rendelőben levő műszerek elavultak (az Örsön voltam), a magánklinikás vizsgálat fejlettebb mód/műszereket használ? Érdemes lenne beszélni erről.
Manguszta,
A korai felismerés fontos, igen érdemes, nekem volt rákmegelőző állapotom, 17 évesen!!8 hónapon át volt minden kezelés ellenére P3-as, atípiás leletem, végül konizációt csináltak,azóta se volt gond.Az onkológus szerint ha még várok az orvoshoz fordulással és kicsit később megyek, akkor 18 évesen búcsúzhattam volna a méhemtől.Akkor azt mondta: akinek volt, nagyon valószínű h lesz is ilyen, ne várjak soká a gyerekvállalással.
A másik furcsaság azonban h tapasztalataim szerint nem szeretik nézni a melleket, az állandó orvosom csak külön kérésre nézi.
Igen, most 9 hónapos a kislányom, azért szeretnék már menni. :)
Ez a "ha nem mentél volna el, akkor 18 évesen búcsúzhattál volna a méhedtől" iszonyú rosszul hangzik. Nem mindenki megy ám el még 18 évesen sem rákszűrésre. Azt mondják, hogy a szexuális élet megkezdése előtt illik elmenni, de azért nem árt már 18 évesen. NAgy szerencséd volt, hogy elmentél.
Melleket tényleg nem szeretik nézni, én szoktam szólni nem érdekel. Bár kérdés, hogy akinek szólni kell, az rendesen megvizsgálja-e...
Érdekes, az én orvosom se szereti vizsgálni a melleket. Bár amikor először mentem hozzá, nagyon alaposan átvizsgált. Amúgy, tapintással észre nem vehető cisztáim szoktak lenni (magánszorgalomból eljárkálok mellultrahangra).
Azt szokták mondani, hogy tapintsa át magát mindenki. Ez eddig rendben van, de én nem tartom magam megbízható diagnosztának ebben a tekintetben. Mármint, volt már, hogy halálra váltan rohantam a dokihoz, hogy érzek valamit. Egyszer egy ér volt, amit éreztem, más alkalommal a tejcsatorna. Szóval többször nem röhögtetem ki magam, inkább elmegyek UH-ra...
Nagyon kell vigyázni magunkra!
Évekig 6 havonta kellett járnom rákszűrésre, akkor is ha minden oké volt.Anno nagyon döbbenetes volt, mikor a rossz eredmény úgy közölték h felnyitották a naplót(ekkor még nem gépben nézték) és azt volt a doki reakciója, h húha....
Azt meg ne mértem h mi baja van a nőgyógyászoknak a mellekkel:))) De tényleg sokan nem nézik, pedig én se vagyok olyan biztos abban h jól vizsgálom magamnak..Szólni viszont h legyen szíves nézze már meg..hát ez is olyan fura..
Nem volt egyszerű sorsod... :(
De remélhetőleg rendben van mostanság minden!
Még annyit hozzátennék h én azért is beszélek erről ilyen nyíltan h a fiatal, még nőgyógyászhoz nem sűrűn, v rendszeresen járó lányok figyelmét felhívjam a szűrés fontosságára,mert egy ártatlan dunai fürdőzésből indult az én bajom is.Tizenévesen nem érzi az ember ennek a súlyát, de ki tudja, talán a koraszüléseimért az akkori fertőzésem és a szükséges műtét a felelős.....:(
Azt kéne kiröhögni inkább, aki komoly felnőtt ltáre nem érez dsaját maga és a családja iránat anny felelősséget, hogy ha bizonytalan akkor is elmenjen vizsgálatra
amelyik orvos meg ezért kiröhög az vajon miért is tette le a hippokratészi esküt? ? ? ? ?