A férfiakat már a születésük elott megöli a cigi?
A nemi aktus utáni dohányzás csökkenti annak az esélyét, hogy az esetlegesen éppen akkor megfogant gyermek fiú legyen, derült ki egy tanulmányból. A kutatók szerint ez lehet az oka annak, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltozott az újszülöttek körében a nemek aránya.
Japán és dán orvosok bizonyítékot találtak arra, hogy a fogamzás ideje környékén dohányzó pároknak kevesebb az esélyük a férfi utódot születésére. A kutatás során körülbelül tizenegyezer nyolcszáz újszülött nemét jegyezték fel, és minden egyes anyukától megkérdezték, hogy a fogamzás környékén ők vagy a párjuk dohányozott-e.
Kiderült, hogy a szülők által elszívott cigaretta mennyiségének növekedésével egyre csökkent a férfi utódok száma.
A nemek arányát három csoportban vizsgálták meg: a nemdohányzók, a napi húsz szálnál kevesebbet és a napi húsz szálnál többet dohányzó férfiak és nők körében.
Abban a csoportban, amelyikben sem az anyuka, sem az apuka nem dohányzott, 1975 fiú és 1627 lány született. Ebben az esetben a férfi születések aránya – az első számot elosztva a másodikkal – 1,21 lett. A férfiak születésének aránya abban a csoportban volt a legkisebb – 0,82 – ahol az apuka és az anyuka egyaránt több mint húsz szál cigarettát szívott el egyetlen nap alatt. Amelyik családban az anyuka egyáltalán nem, az apuka azonban keményen dohányzott, ott az arány 0,98 lett.
Anne Grete Byskov professzor asszony, a University Hospital of Copenhagen munkatársa, a kutatás résztvevője elmondta, hogy szerintük az Y kromoszómákat szállító spermiumok, amelyek a férfiak születéséért felelősek, sokkal érzékenyebben reagálnak a dohányzás okozta kellemetlen változásokra, mint az X kromoszómákat szállító spermiumok.
(Ananova – jövőnéző)