#baba#anya

8 dolog, amit megtehetünk a fogantatás érdekében, ha babát szeretnénk

A gyermektervezés időszaka mindig izgalmas – de különösen akkor, ha az első babánk fogantatására készülünk. Ilyenkor persze hagyatkozhatunk az intuíciónkra és egész egyszerűen belevethetjük magunkat a „próbálkozásba” – ez a párok nagy részénél elég is a sikerhez. Akadnak azonban olyanok is, akik esetében valamilyen akadályba ütközik a fogantatás. Ha csak apró akadályról van szó, akkor elég lehet néhány egyszerű, hétköznapi életben eszközölt változtatás is ahhoz, hogy hamarosan gyermekáldás elé nézzünk.

Először is szeretnénk leszögezni, hogy nem szabad azonnal kétségbeesni, ha az első hetekben, hónapokban nem lesz pozitív a terhességi tesztünk. Ha mindketten egészségesek és 35 év alattiak vagyunk, akkor az első évben még nincs miért aggódnunk. Amennyiben ezután sem sikerül a fogantatás, már érdemes lehet felkeresni egy szakembert. Ugyanez igaz akkor, ha a pár női tagja 35 év feletti és átlépték a féléves határt.

Ezeket az eseteket leszámítva tényleg elég lehet néhány apró, életmódbeli változtatás ahhoz, hogy mihamarabb pozitív terhességi tesztet tarthassunk a kezünkben.

Egészséges életmód

Az egészséges életmód az egyik legfontosabb tényező a sikeres fogantatás érdekében. A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás és a megfelelő mennyiségű alvás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a testünk felkészült legyen a terhességre. A friss zöldségek és gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, valamint a megfelelő mennyiségű fehérje és az egészséges zsírok fogyasztása is elengedhetetlen. Kerüljük a feldolgozott ételeket, a túlzott cukor- és koffeinbevitelt, valamint a dohányzást és az alkoholt.

Megfelelő testsúly fenntartása

Kevesen tudják, de a testsúly is jelentős szerepet játszik a termékenységben. Mind a túlsúly, mind a kóros soványság befolyásolhatja a hormonháztartást és a menstruációs ciklust, ami nehezítheti a fogantatást. Ha szükséges, kérjünk tanácsot dietetikustól vagy orvostól a megfelelő testsúly eléréséhez és fenntartásához! Ám amennyiben követjük az első tanácsot, és egészséges életmódot folytatunk, akkor a testsúlykontroll sem lesz nagy kihívás.

Stresszkezelés

A stressz szintén negatívan befolyásolhatja a termékenységet, így hiába az élet elkerülhetetlen része, módot kell találnunk annak kezelésére és csökkentésére. Próbáljunk ki relaxációs technikákat: ilyen például a jóga, a meditáció vagy a légzőgyakorlatok. A rendszeres testmozgás és a megfelelő alvás szintén segíthet a stressz csökkentésében, csakúgy, mint egy egészségesebb életmód kialakításában.

Rendszeres orvosi ellenőrzés

Ha gyermeket tervezünk, rendszeresen látogassuk meg a nőgyógyászunkat és a háziorvosunkat, hogy megbizonyosodjunk arról, minden rendben van az egészségünkkel. Az orvosok segítségével időben észlelhetjük és kezelhetjük az esetleges problémákat, amelyek akadályozhatják a fogantatást. Emellett egy szakember tanácsokat adhat a siker érdekében, de segíthet abban is, hogy tisztában legyünk a fogantatásra leginkább alkalmas időszakokkal. Ez pedig át is vezet minket a következő pontunkra.

Az ovuláció követése

Az ovuláció, vagyis a peteérés az a folyamat, amikor a petefészekből egy érett petesejt felszabadul és készen áll a megtermékenyítésre. Az ovuláció időzítésének ismerete kulcsfontosságú a sikeres fogantatás érdekében. Többféle módszer létezik az ovuláció követésére, például a menstruációs ciklus naptár szerinti nyomon követése, a peteérés-kalkulátorok, a testhőmérséklet mérése vagy az ovulációs tesztek használata.

Vitaminok és étrend-kiegészítők

Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok elősegíthetik a termékenységet. Az egyik legfontosabb a folsav, amely nemcsak a fogantatásban segít, hanem csökkenti a születési rendellenességek kockázatát is. Az omega-3 zsírsavak, a D-vitamin, a cink és a vas szintén lényegesek a reproduktív egészség szempontjából. Konzultáljunk orvosunkkal vagy egy dietetikussal, mielőtt bármilyen étrend-kiegészítőt szednénk!

Negatív környezeti tényezők minimalizálása

Az olyan nem kívánt környezeti tényezők, mint a rossz levegő, a káros vagy akár mérgező anyagok, valamint a zaj- és fényszennyezés szintén befolyásolhatják a gyermeknemzés sikerességét. Próbáljuk meg minimalizálni az ezeknek való kitettséget, például kerüljük a vegyszerekkel való érintkezést, használjunk természetes tisztítószereket, és figyeljünk a kozmetikumok összetevőire. Ezen kívül, ha lehetséges, próbáljunk meg olyan munkahelyet és lakhelyet választani, ahol kevésbé vagyunk kitéve a szennyezett levegőnek vagy a túl magas zajszintnek.

Párkapcsolati harmónia

Ebben az időszakban a párok tagjainak támogatniuk kell egymást, és nyíltan kell kommunikálniuk az érzéseinkről, az esetleges aggodalmaikról. Emellett a szexuális életünk is befolyásolhatja a fogantatás esélyeit, ezért érdemes figyelni arra, hogy a szeretkezés ne váljon rutinszerűvé. Tény, hogy a fogantatás esélyeinek maximalizáláshoz célszerű figyelemmel követni az ovulációnkat egy peteérés-kalkulátorral, és eszerint időzíteni az együttléteket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne őrizhetnénk meg az intimitást és a romantikát a kapcsolatban.

Babanet, 2024. június 28.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?