#baba#anya

10 tévhit a várandósságról

Szájhagyomány útján és persze az interneten is rengeteg tévhit kering a várandóssággal kapcsolatban. Tíz pontba gyűjtöttük össze a leggyakoribb félreértéseket, aggodalmakat, vélt vagy valós veszélyeket, hogy neked már ne kelljen komolyabb kutatómunkába fognod, és hogy segítségünkkel eloszlathasd az esetleges kételyeidet.

 

1. Ha fiatal, egészséges anyuka vagy, nem lehet semmi gond

Alapvetően ezek még nem jelentenek garanciát arra, hogy a terhességet semmilyen komplikáció nem nehezíti majd. Továbbra is figyelj oda a hasznos tápanyagok bevitelére, a testmozgásra, és jelenj meg rendszeresen a várandósgondozáson: ezekkel teheted a legtöbbet saját magadért és a babád egészségéért.

2. Mivel kettő helyett eszel, nem kell visszafognod magad

Az első trimeszterben kb. 6–7 százalékkal nő egy várandós anya energiaigénye, ami csupán napi 100–150 pluszkalóriát jelent. A második harmadtól átlagosan napi 200–300 kalóriával növekedhet egy átlagos felnőtt táplálékbevitele a megszokott 2000–2500 kalóriához képest. Nagyobb energiatöbblettel inkább a szoptatás kezdetétől kell számolni a kismamának, ilyenkor ugyanis akár napi 400–500 kalóriapluszra is szüksége lehet. Kettő helyett enni tehát semmiképp nem kell, inkább a felelős étkezésre jól fókuszálni, vagyis tápanyagban gazdag, minőségi ételekkel érdemes feltöltened az éléskamrát.

3. Egy időre jobb, ha elbúcsúzol a sporttól

Ha eddig is sportoltál, most sem kell róla lemondanod. Fontos azonban, hogy a tervezett testmozgásról egyeztess a nőgyógyászoddal. A kismamajógát jó szívvel ajánljuk neked, szinte bármikor be lehet csatlakozni egy ilyen foglalkozásba, a várandósság hetétől függetlenül.

4. A reggeli rosszullét mindenképp utolér

Egyáltalán nem biztos, hogy téged is érint majd a „reggeli rosszullétnek” nevezett, leginkább a korai terhességben tapasztalható „tünetegyüttes”, mint például a szédülés, a hányinger, az émelygés vagy a hányás. Vannak olyan kismamák, akik ezekből szinte semmit vagy csak keveset élnek át, ahogy természetesen igaz ennek ellenkezője is: olyan leendő anyukák is akadnak szép számmal, akik a teljes várandósságukat végig szenvedik ezekkel a bajokkal, rosszabb esetben még krónikus hányással is, ami cseppet sem veszélytelen állapot. A rosszullétek – hiába a reggeli jelző – szinte bárhol és bármikor rád törhetnek, ezért légy előrelátó: mindig tarts magadnál egy palack vizet és némi ennivalót, amivel csökkenteni tudod a váratlanul előjövő tüneteket is.

5. Várandósan nem szedhetsz semmilyen gyógyszert

Ha a várandósságod előtt tartósan gyógyszert szedtél, azt mindenképpen érdemes egyeztetned a kezelőorvosoddal, hogy továbbra is alkalmazhatod-e. Nem szabad azonban aggódnod, ha a babavárás alatt véletlenül megbetegszel, egyszeri alkalommal szedhetsz-e például antibiotikumot vagy megfázás elleni készítményeket. Természetesen minden esetben konzultálj ezekről a háziorvosoddal és a nőgyógyászoddal is, hogy mely készítmények a legbiztonságosabbak számodra, de tudd, hogy több esetben az ilyenkor javallott orvosságok bevétele általában veszélytelenebb, mintha az állapotod súlyosbodna.

6. A szexszel ártasz a babának

Általános tévhit, hogy várandós pocakkal nem működik olyan jól vagy nem javasolt a szex. Amennyiben semmilyen orvosi ellenjavallatot nem fogalmazott meg az orvosod, továbbra is bátran összebújhattok, ameddig neked is jólesik. Sőt, a szülés előtti napokban, illetve túlhordásnál még javasolni is szokták a szakemberek az együttlétet, hátha hamarabb sikerül rávenni így a kibújásra a babát.

7. Kismamaként tilos forró fürdőt venned

Jó tudni, hogy a drasztikus testhőmérséklet-emelkedés könnyedén árthat a babának. Ezért nem javasolt az olyan wellness-szolgáltatások igénybevétele várandósan, amelyek hirtelen 37,5 Celsius-fok fölé emelhetik a kismama testhőjét, így például a szauna, a gőzfürdő vagy a termálvizes medencék. Közösségi fürdőzés esetén is érdemes körültekintőnek lenni a különféle hüvelyi fertőzések elkerülése érdekében. Ha mindenképp fürdőzéssel egybekötött lazításra vágysz, inkább az otthoni, megfelelő hőmérsékletű kádfürdőt javasoljuk.

8. El kell felejtened a hajfestést, a körömlakkot és bizonyos kozmetikumokat

Egyelőre nincs tudományosan megalapozott bizonyíték arra, hogy valamely átlagos szépészeti beavatkozás kifejezetten ártalmas lenne a magzatra. Ugyanakkor, ha megvizsgáljuk az általunk használt kozmetikumok összetételét, érdemes feltenni magunkban a kérdést, hogy vállaljuk-e a lehetséges, mégis felmerülő kockázatokat. Arra biztatunk, hogy kismamaként inkább a természetes alapanyagból készült termékeket részesítsd előnyben, ezt ugyanis a tested hosszú távon is meghálálja.

9. A macskának új gazdi után kell nézned

Biztosan hallottál már a toxoplazmózis nevű fertőzésről, amely legtöbbször macskák ürülékével terjed (de terjedhet még nyers hús, kezeletlen tejtermék vagy akár mosatlan gyümölcs-zöldség által is). A szobában tartott cicákat kevésbé érinti a kórokozó jelenléte, de ha kedvenced a szabadban is sokszor szaladgál, esetleg érdemes lehet vérből kimutatható toxoplazmaszűrést végeztetned még a várandósságod előtt. Elképzelhető ugyanis, hogy már korábban átestél a betegségen, melynek leggyakoribb tünetei a nyirokcsomók megnagyobbodása, a torokfájás és a láz, és amelynek bizonyított a magzatkárosító hatása. Ne aggódj, mindezek ellenére sem kell mennie a cicádnak: az említett szűrővizsgálat mellett elég lehet, ha figyelsz a gyakoribb kézmosásra és fertőtlenítésre, valamint a macskaalom rendszeres kiürítésére, amelyet lehetőleg ne te végezz a kisbabád érkezéséig.

10. Egy darabig nem ülhetsz repülőre

Ez egyáltalán nem igaz abban az esetben, ha a várandósságod az elejétől fogva komplikációmentesen zajlik. A légitársaságok belső szabályzata általában előírja, hogy a terhesség 28. hete után a zavartalan várandósságról szóló orvosi igazolás bemutatását kérhetik az utazás előtt. Bárhova is tervezel utazni, fontos, hogy megbeszéld az orvosoddal az esetleges kockázatokat (pl. kötelező oltással járó úti célok), illetve, hogy megfelelő biztosítást köss magadra, amely tartalmazza a külföldön való váratlan szülés költségeit és a baba biztosítását is.

 

Még ennél is több hasznos információ találhatsz a várandósságról Szilágyi Diána – Babázz Lazán! című könyvéből, amely a Babanet.hu támogatásával készült.

K.V., 2023. április 04.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?