#baba#anya

Koraszülés: mi lehet az oka, hogyan lehet megelőzni?

Hazai viszonylatban átlagosan mintegy 12-14%-a babáknak koraszülött, ezzel pedig nem állunk jól a világátlaghoz viszonyítva sem. Sajnos azonban ez a szám csak átlag, vármegyénként ettől jóval magasabb adatokkal is találkozni lehet, ráadásul a koraszülés a vezető csecsemőhalálozási ok Magyarországon.

A témában Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.

Mi az oka a koraszülésnek?

A koraszülés kialakulásának tényezői közt ugyan úgy fellelhetőek a rossz szociális körülmények, mint a nemi betegségek. A legtöbb esetben azonban a koraszülés kialakulásáért a felszálló fertőzések, illetve az anya szervezetének nem megfelelő állapota tehető felelőssé.

A várandósság az egyik legcsodálatosabb dolog egy nő életében, ezzel együtt azonban hatalmas kihívást is jelent a szervezetnek. Egy másik emberi lényt hoz létre a kismama, ami energia és tápanyagigényes folyamat. Sajnos tápanyagokból nem vagyunk olyan jól ellátva, mint akár 50 éve - erre ma már a WHO is felhívja a figyelmet. A nem megfelelő tápanyagellátottság mellett az anya szervezete igen nehezen “szánja rá” magát a várandósságra, vagyis a maga a terhesség is nehezebben alakul ki, de annak kihordása is sokszor ütközik nehézségekbe. Ezen azonban jó eséllyel lehet javítani a megfelelő életmóddal, a rendszeres mozgással és a megfelelő tápanyagpótlással.

A WHO javasolja a mikrotápanyagok pótlását, de azt nem szabad elfelejteni, hogy a terhesség három trimeszterre tagolódik, és ezeknek az egységeknek nem azonos a tápanyagigénye! Emellett természetesen hangsúlyt kell helyezni arra, hogy a lehető legtöbb tápanyagot, amit beviszünk, szerves formában tegyük. Ez akkor is lehetséges, ha várandósvitamin mellett voksolunk, melyet ma már a szakemberek zöme javasol. Ebben az esetben figyeljünk, hogy a készítményben a lehető legtöbb anyag -citrát, illetve -glükonát formában legyen jelen, ezen kötési formákban bevitt anyagok hasznosulása ugyanis akár 80%-kal is jobb lehet.

A koraszülés másik nagy kockázati tényezője a felszálló fertőzés - mondja Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi specialista, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője. Ez olyan hüvelyi fertőzés, mely felfelé húzódva érinti a méhszájat, a méhet, így pedig sajnos könnyen okozhat vetélést és koraszülést. A hüvelyfertőzések ellen a kismama több dolgot is tehet. Egyrészt tartózkodjon a tanga viselésétől, a hideg felületre üléstől, illetve, ha fürdőruhában van, akkor mindenképpen a saját törülközőjére üljön.

A védelem a testen belül is támogatható, ehhez pedig ugyancsak jó a várandósvitamin, abban az esetben, ha cinket és rezet is tartalmaz. Ezek az anyagok sok jó tulajdonságuk mellett antivirális, antibakteriális és gombaellenes hatásokkal is rendelkeznek, azaz segítenek meggátolni a hüvelyi fertőzések kialakulását, illetve azok felszállóvá válását.

Sok a koraszülött baba Magyarországon

Minden koraszülés veszélyes, idehaza pedig 12-14% körüli átlaggal lehet számolni. Ez a világátlaghoz, 4-16%-hoz viszonyítva sem jó. Sajnos azonban az is igaz, hogy idehaza a vármegyék közt tapasztalhatóak eltérések a koraszülöttek számában is

A koraszülött babák idő előtt érkeznek, a betöltött 37. terhességi hét előtt jönnek a világra, és ez bizony baj. Bár ma már az orvostudomány nagyon fejlett, ennek ellenére a csecsemőhalálozások vezető oka Magyarországon éppen a koraszülés.

A terhesség ugyanis nem véletlenül 42 hét. Ha egy picivel előbb érkezik a baba, vagyis a 37. hét után, akkor már kicsi az esélye arra, hogy valamilyen komoly gondot okozó betegséggel vagy fejlődési elmaradással érkezzen a világra. A koraszülöttek esetében azonban sok fejlettségi elmaradás okozhat bajt, többek közt a tüdő, vagy akár a túlságosan alacsony születési súly is. A koraszülés sajnos messze nem veszélytelen, hiába mutatják a filmek egy könnyen áthidalható állapotnak. Szerencsére azonban mi magunk is sokat tehetünk a koraszülés ellen, valamint az orvosok is sokkal felkészültebbek ezzel az állapottal kapcsolatban, mint 15-20 éve.

Babanet, 2024. november 17.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?