Kétnyelvű magzatok
A két nyelvet beszélő várandós anyák akaratlanul is hozzájárulnak ahhoz, hogy megszületendő gyermekük a későbbiekben könnyebben sajátítsa el azokat a nyelveket, amelyeken majd szülei fognak kommunikálni vele.
Ezek az újszülöttek születésüktől fogva képesek megkülönböztetni az anyaméhben hallott nyelveket – állítja egy friss tanulmány. A Psychological Science című orvosi szakfolyóiratban megjelent kutatás szerint egyértelműen észlelhető, hogy a két anyanyelvű édesanyától született csecsemők képesek különbséget tenni a hallott nyelvek között.
A kísérletben két csoportot vizsgáltak: az egyikben csak olyan újszülöttek voltak, akik angol anyanyelvű anyától születtek – írja az Orientpress. A másikban viszont a gyerekek a terhesség alatt az angol mellett egy Fülöp-szigeteken beszélt nyelvet, a tagalogot is rendszeresen hallották.
A kutatók a nyelvek iránti érdeklődést a szopóreflexek segítségével vizsgálták, mert ez az ösztönös cselekedet egyértelműen jelzi, ha a kicsi érdeklődik valami iránt. Mindkét csoportba tartozó gyerekek 10 percig hallgattak először angol, majd tagalog nyelvű beszédet, és az eredmények szerint, míg az egy anyanyelvű anyától születetteket csak az angol érdekelte, addig azok, akik már magzatkorban két nyelvet hallgattak, mindkét esetben egyformán aktívak voltak.
A kísérlet második stádiumában arra is kíváncsiak voltak, képesek-e a nyelvek között különbséget tenni a gyerekek, hiszen később így lesznek képesek elsajátítani azokat. Végül arra a következtetésre jutottak, hogy a kicsik számára egyértelmű, mikor melyik nyelvet hallják. A kutatók szerint tehát már a méhben kialakul az a nyelvtanulási képesség, amely később a kétnyelvű családok sarjait hozzásegíti a nyelvek közötti tájékozódáshoz és a könnyebb tanuláshoz.