Agresszívabb a nehezen született gyerek
Egyesek szerint semmi baj nincs a mai gyerekekkel, mások szerint viszont egyre agresszívabbak. Ha az utóbbiaknak adunk igazat, sok indokot találhatunk a híreket, kutatási eredményeket bújva: okolhatjuk az elhanyagoló és a gyerek igényeire fittyet hányó szülőket, a parttalanul olvadó órákat a tévé előtt, a megfelelő konfliktus-kezelési minta hiányát, és persze, ki ne hagyjuk az erőszakos videójátékokat sem. Meg persze az internetet, ami csak úgy zúdítja a gyerekre a szennyet, ha a szülő nem szűri ügyesen a hozzáférhető tartalmakat.
Kínai kutatók szerint azonban már jóval előbb megfoganhat a gyerekben az erőszakos viselkedés csírája. Méghozzá a születésnél. Vizsgálataik szerint a nehezen világra jött és a szülés során fogóval világra segített gyerekeknél nagyobb eséllyel alakul ki agresszív viselkedés és ehhez hasonló problémák, legalábbis azokhoz a gyerekekhez képest, akik császármetszéssel születtek. A viselkedésbeli problémáknak szerintük köze lehet a kortizol nevű stresszhormon magas szintjéhez.
A kortizol a stresszes és nehéz szülés során is elönti az anya és a baba szervezetét. "A születés nehézségének és a gyermekkori pszichopatológiás viselkedésnek talán a szervezet kortizol-válaszához van köze" - írták a szakemberek BJOG nevű, nemzetközi szülészeti és nőgyógyászati folyóiratban.
Korábbi tanulmányokban már rávilágítottak: a köldökvérben a császármetszéssel született babáknál a legalacsonyabb a kortizolszint, őket a természetes úton, de nehézségek nélkül világra jöttek követik. A legmagasabb hormonszintet a szülőcsatornán segítséggel - fogóval és vákuummal - kibújt gyerekeknél mérték.
"A kortizolszintet összefüggésbe hozták a gyermekkori pszichopatológiával, ennek ellenére további kutatásokra van szükség, hogy további részletek váljanak ismertté" - hangsúlyozták a Pekingi Egyetem Egészségtudományi Központjának kutatói.
A szakemberek 4190 kínai gyereket vizsgáltak: 4-6 éves koruk között azt figyelték, mutatnak-e a kicsik olyan jeleket – pl. ha visszahúzódó, ideges, depressziós, figyelemhiányos a gyerek -, amelyek erőszakos vagy agresszív viselkedés utalhatnak. Megfigyeléseik szerint ezek a problémák legkisebb mértékben a császármetszéssel született gyerekeknél mutatkoztak - számolt be róla az MTI. A legerősebben viszont a fogóval és vákuummal világra segített babáknál fordult elő.
A császármetszések száma fokozatosan növekszik Kínában, különösen az ország gazdagabb, délkeleti részében. Ezen a vidéken 1994-ben még a szülések 22 százalékában került sor császármetszésre, 2006-ban viszont már 56 százalék volt ez az arány. S bár császármetszést az elmúlt évtizedekig csupán abban az esetben hajtottak végre, ha komplikáció lépett fel szülés közben, ma már az esetek jó részében az anya kérésére végzik a beavatkozást az országban.
Babanet hozzászólások(4 hozzászólás)
Nagyon remélem, hogy elterjed ez az információ, és talán kevesebb lesz a statisztikai okok miatt kierőszakolt "természetes" szülés, ami minden, csak nem természetes (aztán az ember hordhatja a gyereket Dévény Annához, meg fejlesztésre, meg konduktorhoz...)
Timi, nekem az a véleményem, hogy a családi minta jobban számít. Vannak természetes úton született rokonaim, akik aztán eléggé lusták meg semmirekellők, pedig a közelében sem jártak császármetszésnek.
Én is hüvelyi úton születtem, anyukámat 14 órán át hagyta szenvedni a doki, azzal a felkiáltással, hogy ez egy természetes folyamat. Amúgy a torkomra volt csavarodva a köldökzsinór. Nagyon érdekes, de kicsit "alámerülve" utánajártam, felfedezhető valahol bennem, egyes élethelyzetek alakulásában stb. a segítség hiánya miatti trauma. Nyilván nem lettem emiatt mondjuk rablógyilkos vagy ilyesmi, de könnyen lehet, hogy könnyebben alakult volna az életem, ha császárral születek. Emiatt nagyon nagy pártolója vagyok a császáros szülésnek, ha bármi miatt felmerül, hogy esetleg azt kéne. Azzal együtt, hogy volt már hasi műtétem, és igen, 3-4 hétig irdatlanul fáj, utána már csak nagyon. De simán bevállalnám a császárt mindezzel együtt.