8 tipp, mit tegyünk ha nem akar enni a kicsi
Minden gyerek életében eljön az idő, amikor elkezd válogatni és amit addig jóízűen megevett, azt most már nem akarja. Sőt, ha rajta múlna csak csokit, krémtúrót, kekszet enne, a mindenféle cukros italokról nem is beszélve. Ilyenkor mi szülők kétségbe esünk, de nem tudjuk pontosan mit is csináljunk és még azt a hibát is elkövetjük, hogy adunk neki valami rágcsálni valót, csak, hogy elmondhassuk, " legalább evett valamit."
Mikre figyeljünk, hogy gyermekünk egészségesen táplálkozzon?
1, Dugd el a nasikat a gyermektől és lehetőleg ne együtt menjetek a boltba sem
A boltok hatalmas kínálata szinte átláthatatlan, de ezek nagy része teljesen fölösleges. Ne dőlj be nekik! Cukros teák és üdítők helyett vízzel itasd már a kezdetektől és akkor esélyes, hogy nem szokik rá a cukros szomjoltókra. Van azért néhány „bababarát nasi” (kölesgolyók, babapudingok, babakekszek) amit alkalmanként lehet adni, de figyelni kell, hogy ez ne az étkezések előtt történjen, hanem pl legyen az uszonna vagy tízórai része legyen.
2. Többször keveset!
1-2 évesen még kis mennyiséget esznek, ilyenkor nem kell rögtön aggódni, hogy miért is eszik ilyen keveset? Azért, mert nincs szüksége többre, jól lakott. Nem bírnak még nagy adagokat enni, mint a felnőttek és azt se felejtsük el, hogy a darabos ételeket nehezebben emésztik meg, ezért kevesebbel is jól laknak.
3. Házi kosztot!
1 éves kora után már azt eszi a baba, amit ti, így a legjobb amit tehetsz, hogy főzőcskézel. Kerüld a fűszeres ételeket, csak zöldfűszereket használva, összenyomkodva adjuk az ételt. Fontos a változatos étrend, annál kevésbé fog később válogatni és lehetőleg tartsátok be a napi ötszöri étkezést. A zöldségekkel érdemes kísérletezni, mert amíg egyik formában elfogadja és szívesen eszi, addig egy másikban elutasítja. Krémleveseket, felfújtakat, zöldséges süteményeket készíteni, a tésztákat, húsokat zöldséges szószokkal kínálni, zöldséges ropogóst készíteni, amit uzsonnára, tízóraira tejfölbe mártogatva vagy magában lehet enni.
4. Mint mindenben, itt is légy következetes
Sokszor úgy érezzük mindent megtennénk, hogy többet egyen a gyerek és ilyenkor már valami nassolni valót is hajlandóak vagyunk, hogy adni naki, csak hogy egyen valamit. Nem szabad! Fontos, hogy olyat egyen amit ő szeretne,amit ő választott, de vigyázzunk, ne azt kérdezzük, hogy mit szeretne enni, hanem ajánljunk kétféle egészséges alternatívát.
5. Unaloműzés helyett!
Bizony észre sem vesszük és a kezükbe nyomunk egy kis rágcsálnivalót séta közben vagy az autóban. Könnyen válik így szokássá és egy idő után már automatizmus is lesz belőle, pl beül az autóba és már követeli a nasit.
6. Válogatós időszak
Vannak időszakok, amikor azt vesszük észre, hogy pl a banánt nagyon szereti és megeszi, majd egyik napról a másikra nem kéri. Ilyenkor nem kell megijedni, nem arról van szó, hogy soha többet nem fog banánt enni, hanem csak erre a tápanyagra egy ideig nincs szüksége. Ez előfordulhat tejtermékekkel és húsokkal is.
A probléma akkor kezdődik, amikor azt vesszük észre, ha a kicsi sokkal több szénhidrátot, édes ételt kér (tejbegríz, péksütemények, cukros tea, túró rudi stb.) és szinte semmi mást nem eszik meg. Ilyenkor általában már nem ösztönös igényről, hanem szénhidrátfüggésről van szó. Ezen úgy lehet segíteni, ha pár napig következetesen nem kap a kicsi ilyen ételeket, és nem kell megijedni attól sem, ha először sír, nem kéri a rendes ételt és emiatt kimarad 1-2 étkezés. Amint helyreáll a vércukorszintje és már nem ingadozik, újra el fogja fogadni a rendes ételeket is.
7. Fő a változatosság!
Tudni kell, hogy a gyerekek ízlése kb. 6 éves korig formálódik, alakul. Nem gond, ha átmenetileg kevésbé fogad el bizonyos ételeket, ha korábban szeretett valamit, most pedig nem szívesen eszi. Minél több féle ízzel találkozik az első 6 évben, annál kevésbé lesz válogatós később.
Az nem probléma, ha a kicsi nem eszik nagyon sokfélét, hanem vannak átmeneti kedvencei, amiket rendszeresen kér, a lényeg, hogy minden tápanyagcsoportból kapjon minden nap (tejtermék, hús, gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek, zsírok/olajok).
8. Együtt evés, együtt főzés!
Érdemes már 5-6 hónapos korától odaültetni az étkezőasztalhoz, (pl hordozóban) hogy lássa a folyamatot, legyen lehetősége honnan mintát vennie. Ha pl. te akkor eszel, amikor ő alszik, akkor nem tudja lemásolni a szokásokat. Ha ő bébiételt kap, amíg ti paprikáskrumplit esztek, ő sem akarja majd a bébiételt. Azzal is jó példát tudsz mutatni, ha főzés közben meséld el neki, hogy éppen mit csinálsz. Idővel be is lehet őket vonni, szívesen mossák meg pl. a zöldséget. A hűtőszekrényt nagyon szeretik, nagy is, világít is, tele sok, színes érdekes dologgal.
Az egészséges étkezési szokásokat úgy tudod a leginkább kialakítani a babádnál, ha ti magatok is odafigyeltek rá és változatosan étkeztek!
És egy jótanács: A gyerekek szeretik, amit mi ízetlennek, sótlannak tartunk; ne a mi ízlsünk szerint sózzuk az ételt!