Zsarnok szülők, túlsúlyos gyerekek
A serdülőkor a gyermekkor és a felnőttkor átmenete, amikor nemcsak testi fejlődésen esik át a személy, hanem pszichológiailag is változások következnek be. Ebben a korban a „kisfelnőttek” elkezdenek foglalkozni az alakjukkal és így az egészséges életmód, egészséges énkép nagyon fontossá válik. A szülői minta az élet minden területén nagy hatással van a gyermekek viselkedésére.
A serdülőkor a gyermekkor és a felnőttkor átmenete, amikor nemcsak testi fejlődésen esik át a személy, hanem pszichológiailag is változások következnek be. Ebben a korban a „kisfelnőttek” elkezdenek foglalkozni az alakjukkal és így az egészséges életmód, egészséges énkép nagyon fontossá válik. A serdülők hajlamosak pozitív vagy negatív irányban változtatni a testtömegükön, amely vagy fogyáshoz, soványsághoz vagy hízáshoz, túlsúlyhoz vezethet.
A szülői minta az élet minden területén nagy hatással van a gyermekek viselkedésére, ezért nagy jelentősége van annak, hogy milyen táplálkozási és testmozgással kapcsolatos szokásokat, étkezési kultúrát látnak a serdülők otthon, családi körben.
Tudjuk azt, hogy ezek a minták igen erősen befolyásolják a gyermekek szokásait, azonban arról, hogy milyen hatással vannak ezek a serdülők testtömegére, még viszonylag kevés tudományos ismerettel rendelkezünk. Egy nemrégiben a Minnesota-i Orvostudományi Egyetem munkatársai által elvégzett kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy milyen jellemző szülői nevelési minták léteznek, ezek befolyásolják-e a gyermekek testtömegét, és ha igen, milyen mértékben és irányban teszik ezt.
A vizsgálat során közel 4.800, az „EAT” (Eating Among Teens) nevű felmérésben résztvevő, különböző serdülő adatait használták fel. Az információk alapján a kutatók több csoportot alakítottak ki a nevelési stílusok és technikák alapján, és igyekeztek összefüggést találni a gyermekek testtömegindexe, valamint az eltérő nevelési stílusok között - közli a MDOSZ Tudományos Életmódtanácsok hírlevelében.
A vizsgálat a következő eredményekkel járt. A kutatók megfigyelték, hogy a fiúk testtömegindexe nagyobb volt azokban a családokban, ahol az anya túlságosan erőskezű, zsarnokoskodó volt, illetve azokban, ahol a zsarnok anya mellett hanyag volt az apa – írja az Orientpress. A lányoknál az apai, egészségtudatos magatartás bátorítás és mintanyújtás hiánya eredményezett magasabb testtömeget. A pozitív szülői minta hiánya szintén okozott a fiúknál nagyobb testtömeget, az egymásnak ellentmondó, az egészséges táplálkozásra és életmódra vonatkozó szülői tettek és szavak pedig a lányok testtömegére voltak negatív hatással.
Bár a területen még szükség van további vizsgálatok elvégzésére, de megállapítható, hogy mind a túlságosan korlátozó, autokratikus, mind pedig a következetlen szülői viselkedés rossz irányba befolyásolja a serdülők testtömegét, ezen keresztül pedig a későbbi egészségi kilátásaikat.