#baba#anya

Valóban ütött a játszóterek órája?

A tipegő apróságoktól a tizenévesekig minden gyerek önfeledten, vidáman szaladgál a játszótéren, imádja a fogócskát, a lendülő hintákat, a színes mászókákat és a homokozót, ahol fantáziadús várakat építhet. Az anyukák pedig szívesen játszadoznak csemetéikkel, vagy mosolyogva, egymással társalogva figyelik gyermekeiket a padokról. Ilyen egy idilli, biztonságos játszótér képe, ahol aggodalom nélkül, kellemesen telik az idő. Felmerül azonban a kérdés, Magyarországon hány játszótéren láthatunk ilyet? Sajnos egyelőre kevésen. A felmérések szerint ugyanis nálunk nagyjából az eszközök 13%-a felel meg eddig az Európai Unió játszóterekre és -eszközökre vonatkozó előírásoknak!

 Hamarosan azonban már mindenhol ilyen kép fogadja a játszótér látogatóit, már ha fogadja! Az Európai Unió 2008. december 31-ig biztosít időt arra, hogy Magyarországon a játszóterek EU-kompatibilissé váljanak. A szabályozások egyik legfontosabb kitétele, hogy esésvédő aljzatot kell építeni a hinták, mászókák alá. Az önkormányzatok, iskolák, óvodák jelentős részének azonban nincs anyagi lehetősége arra, hogy eleget tegyen ennek és a további előírt követelményeknek, ezért sok helyen inkább megszüntetik a korábbi játszóteret, ha pedig nem volt, nem is fognak új építésébe. 
 
Konferencia a játszóterekért
 
Melyek az Európai Unió játszóterekre és eszközökre vonatkozó szabályzatai? Hogyan kell a nem megfelelő játszótereket átépíteni? Egyáltalán átépíthető minden játszótér? Milyen költsége van egy ilyen átalakításnak? Kik vállalnak ilyen átalakítást? Milyen támogatási lehetőségek vannak? Vannak civil szervezetek, akik játszóterekkel foglalkoznak? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, „Ütött a játszóterek órája?” konferenciája, amelyet 2007. szeptember 12-én rendeznek a Professzorok Házában. Az országban összesen 13 Máltai játszótér működik, valamint a Szeretetszolgálat segítő és ellátó programjai között a játszótér, játszóház, gyermekfoglalkoztatás is szerepelnek (www.maltai.hu).
A konferencia kiemelt támogatója a Delikát8 „Főzzön játszóteret” program (www.delikat.hu). A program összesen nyolc település lakóinak kínált egyedülálló lehetőséget. Mindössze 1000 gramm Delikát8 ételízesítő vonalkódjának beküldésével az Európai Unió szigorú szabályainak megfelelő közterületi játszótereket lehetett nyerni. A több száz kisebb-nagyobb települést megmozgató játék augusztus elején lezárult. A nyolc szerencsés település közül négyen – Garaboncon, Tiszacsegén, Pécselyen, Hernádkakon – már átadták az új, biztonságos játszóteret, további négy településen – Tiszaroffon, Csöglén, Lábatlanon, Pásztón – pedig még idén játszóteret avatnak. A program keretében Fóton is megépült egy mintajátszótér. Az itteni közösségeknek már biztosan nem kell aggódniuk amiatt, hogy megmarad-e a játszóterük!
 
              

 
 
 
Címkék:  

család

X
EZT MÁR OLVASTAD?