Párkapcsolati problémák a baba érkezése után - a pszichiáter tanácsai
A baba érkezése természetesen a párkapcsolatra is hatással van. Sok mindent újra kell értelmezni a párunkkal ahhoz, hogy továbbra is működni tudjon a kapcsolatunk.
A szülővé válás elképesztően izgalmas folyamat, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy az újszülött érkezése teljesen felborítja, megváltoztatja a család dinamikáját. Erre a változásra sokan nincsenek felkészülve, hiszen előre senki sem tudja elképzelni, milyen is lesz az, amikor a baba már fizikálisan is jelen van. Misty Richards, az UCLA Health pszichiátere – aki kiemelten az anyák mentális egészségére specializálódott – elmondja, mit érdemes már a baba érkezése előtt megtennünk a kapcsolatunk érdekében, és azzal kapcsolatban is ad tanácsot, hogy a csecsemő születése után mire figyeljünk, hogy erősödjön a családi kötelék.
A szülővé válás egy folyamat
Dr. Richards szerint amikor hazamegyünk a babával, egy alkalmazkodási időszak következik, amikor átesünk az anyává válás folyamatán:
„Az anyai identitásod kialakulása hónapokig, akár évekig is eltarthat” – mondja a szakember, továbbá kiemeli, hogy az apák is hasonlókon mennek keresztül.
Bár technikailag egyik napról a másikra válsz szülővé, egyetlen éjszakánál azért több kell ahhoz, hogy kialakuljon a szülői identitásod, és kitaláld, milyen anya vagy apa szeretnél lenni.
– teszi hozzá. A szülői léthez való alkalmazkodással értelemszerűen a két szülő közötti kapcsolat dinamikája is megváltozik. Megismeritek a babátokat, ezzel egyidejűleg pedig újradefiniáljátok, hogy kik is vagytok ti együtt mint pár.
Ez az időszak viszont megterhelő lehet mindkettőtök számára. Az anyát nyilvánvalóan maga a szülés és a testi változások viselhetik meg, míg a társa elhanyagoltnak érezheti magát a kezdeti időkben. Fontos tudnotok, hogy a baba születése után teljesen normális, hogy változásokon mentek keresztül. Ez egy rendkívül intenzív időszak, de nem tart örökké: ha nem pusztán sodródunk, hanem a kezünkbe vesszük az irányítást, könnyebben alkalmazkodhatunk a változásokhoz.
Tervezzetek előre!
„Nagyon sok könyv és cikk szól arról, hogyan kell gondozni egy kisbabát, viszont kevesebb szó esik arról, hogyan készülhet fel a család a változásra” – mondja a szakember. A pszichiáter éppen ezért úgy véli, már a várandósság ideje alatt érdemes beszélgetni a kis jövevény érkezéséről és arról, miként befolyásolhatja majd a partneri szerepeket, valamint a napi rutint. Osszátok meg az aggályaitokat egymással, és amire lehet, próbáljatok közösen megoldást találni. Sokszor már az is segít és oldja a feszültséget, valamint a bizonytalanság érzését, hogy egyáltalán beszéltek egy olyan helyzetről, ami feszélyez benneteket.
Tudatosítsátok az új szerepeiteket!
Amikor egy aprócska családtag érkezik a kapcsolatba, megeshet, hogy felül kell vizsgálni az addigi szerepeket. Ha eddig nőként te végezted a házimunka oroszlánrészét, célszerű lehet átbeszélned a társaddal, hogy a baba érkezésével nem lesz mindenre időd. Ahelyett, hogy magadban mérgelődnél, neheztelnél a párodra, mondd el neki, hogy miben lenne szükséged támogatásra. Az őszinte és nyílt kommunikáció a titka a jól működő, hosszú távú kapcsolatoknak.
Kapcsolódjatok egymáshoz!
Fontos, hogy a csöppség érkezése után is tudjatok kapcsolódni egymáshoz, másként nem tud működni egy párkapcsolat sem. Szánjatok időt arra, hogy átbeszéljétek, min mentek keresztül. Értékeljétek azokat a dolgokat, amiket a másik tesz, és ne felejtsétek el az egyik legfontosabb szót, a köszönömöt kimondani. A családi dinamika változása nehéz, egyúttal azonban esélyt ad arra, hogy fejlődjünk és felnőjünk az új szerepekhez.
Pihenj!
Amikor újszülött érkezik a családba, a pihentető alvás egy távoli vágyálomnak tűnhet, ez viszont a mindennapokra és a kapcsolatra is rányomja a bélyegét.
„A baba érkezése után a helyzet határozottan embert próbáló, különösen az első 6 hónapban” – magyarázza Dr. Richards. Az alváshiány még inkább megnehezíti a helyzetet, ezért a szakember azt tanácsolja, hogy amikor csak lehetőség van rá, aludj – akkor is, ha úgy érzed, szalad az egész ház. Ezen a ponton ugyanis fontos kiemelni: nem baj, ha a ruhák nincsenek összehajtogatva, vagy nem mosogattál el – a legfontosabb, hogy pihenj, amennyit csak tudsz, amikor csak tudsz.
Segítséget kérni nem szégyen
Sok szülő ott követi el a legnagyobb hibát, hogy a pici érkezése után nem mer segítséget kérni, pedig ez egyáltalán nem szégyen. Nyugodtan beszéljetek a barátokkal, családtagokkal arról, hogy elmennétek kettesben valahova – néhány órára nagy eséllyel lesz valaki, aki elvállalja, hogy vigyázzon a kicsire. Amennyiben súlyosabb, mentális jellegű problémák nehezítik a mindennapokat, akkor se habozzatok segítséget kérni. Dr. Richards azt javasolja, ebben az esetben célszerű először a háziorvossal konzultálni, aki össze tud kötni titeket olyan szakértőkkel, akik hosszú távú támogatást nyújthatnak a nehéz helyzetben.
Forrás: UCLA Health
Babanet, 2024. szeptember 23.